«Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонаси истиқболлари муҳокама қилинди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Хоразм вилояти иқтисодиётига жалб қилинадиган тўғридан-тўғри инвистицияларни кўпайтириш ва «Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонаси фаолиятини янада ривожлантириш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Халқаро бозор талабларига жавоб берадиган рақобатбардош ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш, хомашёни чуқур қайта ишлаш орқали тайёр маҳсулот турларини кўпайтиришда мамлакатимизнинг турли ҳудудларида ташкил этилаётган эркин иқтисодий зоналарнинг алоҳида ўрни бор.
Президентимизнинг жорий йил 12 январдаги “Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Ҳазорасп” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони бу йўналишдаги ишлар самарадорлигини оширишда дастуриламал бўлмоқда.
“Ҳазорасп” эркин иқтисодий зонаси учун 414 гектардан ортиқ ер майдони ажратилган. Кейинчалик ушбу ҳудуд янада кенгайтирилади. Янги эркин иқтисодий зонада қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, сақлаш, қадоқлаш, тўқимачилик, пойабзал ва чарм-галантерея, кимё, фармацевтика, озиқ-овқат, электротехника саноати, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материаллари каби қатор йўналишларда замонавий ишлаб чиқариш қувватлари ташкил этилади.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 27 январь куни Хоразм вилоятига ташрифи давомида ушбу лойиҳа билан танишиб, амалга ошириладиган ишлар юзасидан зарур топшириқлар берган эди. Айни пайтда эркин иқтисодий зона чегараларини ўрнатиш, божхона пости ташкил қилиш, хорижий ва маҳаллий инвесторларни жалб этиш ишлари амалга оширилмоқда. Ташкил этиладиган замонавий ишлаб чиқариш корхоналари учун зарур имкониятлар яратиш мақсадида муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси, хусусан, газ, сув ва электр тармоқлари, канализация, автомобиль ва темир йўллари, алоқа тизими шакллантирилмоқда.
Ҳудудда ишлаб чиқариш қувватларини жойлаштириш бўйича бугунги кунда 25 лойиҳа ишлаб чиқилган. Натижада 1000 дан ортиқ иш ўринлари яратилади.
“Ҳазорасп” эркин иқтисодий зонаси ҳудудда ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятидан самарали фойдаланиш, янги иш ўринлари ташкил этиш, аҳолини барқарор даромад билан таъминлаш, халқимиз турмуш фаровонлигининг юксалишига хизмат қилади.

Prospects of “Khazorasp” free economic zone are discussed
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the projects on expansion of direct investments into the economy of Khorezm region and further development of activities of “Khazorasp” free economic zone.
The free economic zones established in various regions of our country play an important role in production of competitive and export-oriented products that meet international requirements, expanding the assortment of finished products based on deep processing of raw materials.
The decree of the President of our country “On establishment of “Urgut”, “Gijduvan”, “Kokand” and “Khazorasp” free economic zones” of January 12 of this year is an important guide to action for increasing the effectiveness of work carried out in this direction.
More than 414 hectares of land have been allocated for “Khazorasp” free economic zone. In the future, the area of the zone will be expanded. In the new FEZ, it is planned to organize modern facilities for processing, storing and packing agricultural products, producing leather shoes and haberdashery goods, products of chemical, pharmaceutical, food, electrotechnical industries, machinery and automotive products, construction materials.
The Head of our state during his trip to Khorezm region on January 27 of this year got acquainted with this project and gave necessary instructions on its implementation. Currently, work is underway on defining the boundaries of FEZ, organizing a customs post, attracting foreign and local investors. Engineering and communication infrastructure is being formed, in particular, gas, water and electricity supply networks, roads and railways, communication lines are laid for creating necessary conditions for modern industrial enterprises.
To date, 25 projects have been developed on location of production capacities in the zone. Over a thousand workplaces will be created as a result of their implementation.
“Khazorasp” free economic zone will contribute to the effective use of productive and resource potential of the region, creation of new workplaces and a stable source of income for the population, improving the welfare of people.