«Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонаси истиқболлари муҳокама қилинди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Хоразм вилояти иқтисодиётига жалб қилинадиган тўғридан-тўғри инвистицияларни кўпайтириш ва «Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонаси фаолиятини янада ривожлантириш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Халқаро бозор талабларига жавоб берадиган рақобатбардош ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш, хомашёни чуқур қайта ишлаш орқали тайёр маҳсулот турларини кўпайтиришда мамлакатимизнинг турли ҳудудларида ташкил этилаётган эркин иқтисодий зоналарнинг алоҳида ўрни бор.
Президентимизнинг жорий йил 12 январдаги “Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Ҳазорасп” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони бу йўналишдаги ишлар самарадорлигини оширишда дастуриламал бўлмоқда.
“Ҳазорасп” эркин иқтисодий зонаси учун 414 гектардан ортиқ ер майдони ажратилган. Кейинчалик ушбу ҳудуд янада кенгайтирилади. Янги эркин иқтисодий зонада қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, сақлаш, қадоқлаш, тўқимачилик, пойабзал ва чарм-галантерея, кимё, фармацевтика, озиқ-овқат, электротехника саноати, машинасозлик ва автомобилсозлик, қурилиш материаллари каби қатор йўналишларда замонавий ишлаб чиқариш қувватлари ташкил этилади.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 27 январь куни Хоразм вилоятига ташрифи давомида ушбу лойиҳа билан танишиб, амалга ошириладиган ишлар юзасидан зарур топшириқлар берган эди. Айни пайтда эркин иқтисодий зона чегараларини ўрнатиш, божхона пости ташкил қилиш, хорижий ва маҳаллий инвесторларни жалб этиш ишлари амалга оширилмоқда. Ташкил этиладиган замонавий ишлаб чиқариш корхоналари учун зарур имкониятлар яратиш мақсадида муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси, хусусан, газ, сув ва электр тармоқлари, канализация, автомобиль ва темир йўллари, алоқа тизими шакллантирилмоқда.
Ҳудудда ишлаб чиқариш қувватларини жойлаштириш бўйича бугунги кунда 25 лойиҳа ишлаб чиқилган. Натижада 1000 дан ортиқ иш ўринлари яратилади.
“Ҳазорасп” эркин иқтисодий зонаси ҳудудда ишлаб чиқариш ва ресурс салоҳиятидан самарали фойдаланиш, янги иш ўринлари ташкил этиш, аҳолини барқарор даромад билан таъминлаш, халқимиз турмуш фаровонлигининг юксалишига хизмат қилади.

Обсуждены перспективы свободной экономической зоны «Хазарасп»
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами по расширению прямых инвестиций в экономику Хорзмской области и дальнейшему развитию деятельности свободной экономической зоны "Хазарасп".
Организуемые в различных регионах нашей страны свободные экономические зоны играют важную роль в производстве отвечающей международным требованиям, конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции, расширении ассортимента готовой продукции на основе глубокой переработки сырья.
Указ Президента нашей страны "О создании свободных экономических зон «Ургут», «Гиждуван», «Коканд» и «Хазарасп» от 12 января текущего года является важным руководством к действию для повышения эффективности проводимой в этом направлении работы.
Для свободной экономической зоны “Хазарасп” выделено более 414 гектаров земли. В дальнейшем площадь зоны будет расширена. В новой СЭЗ намечено организовать современные мощности по переработке, хранению и упаковке сельскохозяйственной продукции, производству кожевенно-обувных и галантерейных товаров, продукции химической, фармацевтической, пищевой, электротехнической промышленности, машиностроения и автомобилестроения, строительных материалов.
Глава нашего государства в ходе поездки в Хорезмскую область 27 января текущего года ознакомился с этим проектом и дал необходимые поручения по его реализации. В настоящее время ведется работа по определению границ СЭЗ, организации таможенного поста, привлечению иностранных и местных инвесторов. Для создания необходимых условий организуемым современным производственным предприятиям формируется инженерно-коммуникационная инфраструктура, в частности, прокладываются сети газо-, водо- и электроснабжения, автомобильные и железные дороги, линии связи.
К настоящему времени разработаны 25 проектов по размещению производственных мощностей в зоне. В результате их реализации будет создано свыше тысячи рабочих мест.
Свободная экономическая зона “Хазарасп” будет способствовать эффективному использованию производственного и ресурсного потенциала региона, созданию новых рабочих мест и стабильного источника доходов для населения, повышению благосостояния народа.