Шавкат Мирзиёев Хива шаҳрига ташриф буюрди
Хоразм вилояти тарихий ёдгорликлар, диққатга сазовор жойларга бой. Улар асраб авайланаётгани, сайёҳлар учун зарур шароитлар яратилаётгани натижасида вилоятда туризм изчил ривожланиб бораётир.
Маълумотларига кўра, мазкур сарой ҳудуди шу ерда яшаб ўтган Нуриллабой исмли савдогарга тегишли бўлган. Мажмуа хорижлик меҳмонларни қабул қиладиган қароргоҳ вазифасини ўтаган.
Давлатимиз раҳбари жорий йил январь ойида вилоятга қилган ташрифи чоғида мутасаддиларига мазкур мажмуани замон талаблари даражасида реконструкция қилиш бўйича топшириқлар берган эди. Президентимиз тавсиясига кўра ишлаб чиқилган лойиҳага биноан бу ерда меҳмонхона, ресторан, қабуллар уйи, галерея, амфитеатр, ҳунармандлар кўргазмаси ташкил қилинган.
Шунингдек, кўргазмаларда Хоразмнинг XIX-XX асрлардаги тарихий фотосуратлари, биринчи ўзбек кинооператори ва фотосуратчиси Худойберган Девонов олган суратлар ва киноасарлар намойиш этилмоқда. «Хоразм анъанавий ҳунармандчилиги: тарих ва замонавийлик», «Ўзбекистон завонавий санъати: оҳанглар, тимсоллар, талқинлар» мавзуидаги кўргазмалар меҳмонларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Президентимиз Хива шаҳри меъморчилик обидалари, жумладан, мазкур мажмуанинг бой тарихи ҳақида сайёҳлар ва хорижлик меҳмонларга замонавий услубларга таянган ҳолда сўзлаб бериш, бу билан уларнинг мамлакатимиз ҳақидаги тасаввурларини янада бойитиш зарурлигини таъкидлади.

President Shavkat Mirziyoyev examined the Nurillaboy palace complex in Khiva
Khorezm region is rich in historical monuments and sights. The sphere of tourism is developing consistently as a result of their careful preservation, creating necessary conditions for tourists in the region.
According to historical information, the territory of this palace belonged to the local merchant Nurillaboy. The ensemble performed the function of a residence for the reception of foreign guests.
During the previous trip of the Head of our state to Khorezm region in January of this year, the responsible persons were instructed to reconstruct this complex at the level of modern requirements. According to the project, developed according to the recommendations of the President of our country, a hotel, a restaurant, a reception house, a gallery, and an amphitheater are built here, an exhibition of artisans is organized.
The exposition also includes historical photographs that were taken in Khorezm in the XIX-XX centuries, photos and films of the first Uzbek cameraman and photographer Khudoybergan Devonov. Visitors are greatly interested in exhibitions on “Traditional handicraft of Khorezm: history and modernity”, “Modern art of Uzbekistan: melodies, images, interpretation”.