Хоразм вилоятидаги суғориш тармоқлари тубдан янгиланмоқда
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Хоразм вилояти Тошсоқа тизимидаги магистрал суғориш каналларини қайта тиклаш лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Хоразм вилояти суғорма деҳқончилиги тарихи бундан тўрт минг йил аввалги даврга бориб тақалади.
Бугунги кунда вилоятда 276,7 минг гектар суғориладиган майдон мавжуд. Тошсоқа тизими орқали Гурлан ва Янгибозор туманларидан ташқари барча туманлардаги 191,3 минг гектар ер суғорилади. Амударёда сув кам пайтларда, айниқса, эрта баҳор ва ёз ойлари бошида каналларда сув сатҳи жуда паст бўлиб, шўр ювиш, ғалла, пахта ва бошқа экинларни суғориш учун сув асосан насослар ёрдамида олинарди. Бу харажатларнинг ошиб кетишига, сув исрофгарчилиги ҳамда ерларнинг мелиоратив ҳолати ёмонлашувига олиб келар эди.
Президентимиз шу йил 27 январь куни Хоразм вилоятига ташрифи чоғида Тошсоқа магистраль каналида амалга оширилаётган реконструкция ишлари билан танишиб, ушбу муаммоларни бартараф этиш, қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда таннархни камайтириш, фермер ва деҳқон хўжаликларининг иқтисодий аҳволини яхшилашга қаратилган лойиҳани ҳаётга тадбиқ этиш бўйича топшириқлар берган эди.
Мазкур лойиҳага кўра вилоятдаги Тошсоқа, Шовот, Полвон Ғазовот ва Ғазовот магистрал ва хўжаликлараро каналларининг 120 километри реконструкция қилинди. Режадаги 607 гидротехник иншоотдан 318 таси янгидан қурилди. Бу ишлар натижасида 279 дона насос агрегатларидан воз кечилиб, қишлоқ хўжалик экинлари ўзи оқар сув билан таъминланади ва 31,6 миллион киловатт соат электр энергия иқтисод қилинади.
Давлатимиз раҳбари қисқа фурсатда бажарилган бу ишларга юқори баҳо берди. Канал атрофидаги ерларни ободонлаштириш, тупроқ иқлим шароитидан келиб чиқиб экиладиган кўчат турларини танлаш ва канал бўйлаб беш қатор дарахт экиш, ёзнинг жазирама иссиқ кунлари одамларга канал бўйида дам олиш шароитларини яратиш бўйича Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳамда вилоят ҳокимлиги мутасаддиларига тегишли топшириқлар берди.

Ирригационная система Хорезмской области кардинально обновляется
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом работ, осуществляемых в рамках проекта по реабилитации систем магистральных ирригационных каналов Тошсока в Хорезмской области.
История орошаемого земледелия в Хорезмской области насчитывает более четыре тысячи лет.
Сегодня в области находится 276,7 тысячи гектаров орошаемых земель. Через систему Тошсока орошается 191,3 тысячи гектаров площадей. Во время маловодья в Амударье, особенно ранней весной и в начале лета, наблюдается резкое снижение уровня воды в каналах, вследствие чего возникает нехватка воды для промывки засоленных почв, орошения полей, засеянных зерном, хлопчатником и другими культурами. Вода для этих целей, в основном, добывается с помощью насосов. Это приводит к росту затрат, излишнему расходу воды и ухудшению мелиоративного состояния земель.
Президент нашей страны во время поездки в Хорезмскую область 27 января нынешнего года ознакомился с работой по реконструкции магистрального канала Тошсока, дал поручения по реализации проекта, направленного на устранение вышеуказанных проблем, снижение себестоимости сельскохозяйственных культур, улучшение экономического состояния фермерских и дехканских хозяйств.
В соответствии с данным проектом реконструировано 120 километров магистральных и межхозяйственных каналов области, таких как Тошсока, Шават, Полвон Газовот и Газовот. Построено 318 из 607 запланированных гидротехнических сооружений. В результате этого остановлена работа 279 насосных агрегатов за их ненадобностью, сельскохозяйственные культуры будут орошаться проточной водой, что сэкономит 31,6 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
Глава нашего государства высоко оценил работу, выполненную в сжатые сроки. Дал ответственным работникам Министерства сельского и водного хозяйства, хокимията области соответствующие поручения по благоустройству близлежащих к каналу территорий, подбору подходящих для местных климатических условий видов саженцев и созданию вдоль каналов лесонасаждений, условий для отдыха жителей.