2017-10-12 | Технологиялар
11 октябрда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида IBM компаниясининг МДҲ мамлакатларида бизнесни ривожлантириш бўйича минтақавий директори билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда рақамли технологияларга ўтиш, иқтисодий соҳалар, шунингдек таълим, тиббиёт, телекоммуникация ва бошқа соҳаларга IBMнинг инновацион ечимларини жорий қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Айтиш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йилнинг 18-20 сентябрь кунлари АҚШ га уюштирган давлат ташрифи мобайнида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги делегацияси давлат раҳбари топшириғи билан Нюь-Йорк шаҳрида жойлашган IBM Watson марказида бўлиб, компания фаолиятининг йўналишлари билан яқиндан танишди. Унга кўра давлат бошқаруви, ижтимоий соҳаларда, иқтисодиётда рақамли технологияларни Ўзбекистонда татбиқ қилишда ҳамкорлик қилишга мўлжалланган англашув меморандуми имзоланди.
Вазирликда ўтказилган учрашувда IBM вакиллари томонидан «сунъий онг» соҳасидаги ишланмалар ҳам тақдим қилинди. Муҳокамалар якунлари бўйича истиқболда лойиҳаларни амалга ошириш келишиб олинди.
IBM-аппарат ва дастурий таъминот воситалари, шунингдек ИТ-ечимлар ишлаб чиқариш ҳамда консалтинг хизматларини кўрсатувчи жаҳоннинг йирик компанияси бўлиб, унинг 2016 йилдаги даромади 79,9 млрд. долларни ташкил қилади.

Состоялась встреча с представителями компании IBM
11 октября в Мининфоком состоялась встреча c региональным директором по развитию бизнеса в странах СНГ компании IBM.
На встрече обсуждены вопросы налаживания взаимовыгодного сотрудничества в области цифровой трансформации, внедрения инновационных решений IBM в финансовом секторе, образования, медицины, телекоммуникации и других отраслях.
Также была представлена разработка IBM (Watson) в области искусственного интеллекта.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшем укреплении взаимовыгодного сотрудничества по реализации совместных проектов.
В рамках визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США 18-20 сентября 2017 года, делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по поручению главы государства посетила Центр IBM Watson в г. Нью-Йорке, где были представлены решения, основанные на использовании когнитивных технологий и инструментов системы IBM Watson. По итогам встречи между Мининфоком и IBM был подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере совместного развития инициатив по цифровой трансформации экономики, государственного управления и социальной сферы в Республике Узбекистан.
Компания IBM - американская компания со штаб-квартирой в Армонке (штат Нью-Йорк), один из крупнейших в мире производителей и поставщиков аппаратного и программного обеспечения, а также ИТ-сервисов и консалтинговых услуг. В 2016 году объем доходов компании составил 79,9 млрд. долл. США.