Глобал тадбиркорлик тармоғига старт берилди
Халқаро бизнес ва технологиялар уюшмаси Глобал тадбиркорлик тармоғининг Ўзбекистондаги вакили сифатида ўз ишини бошлади.
Шу муносабат билан ўтказилган матбуот анжуманида давлат ва жамоат ташкилотлари, дипломатик корпус вакиллари, банк ходимлари, тадбиркор ва ишбилармонлар, журналистлар иштирок этди.
Глобал тадбиркорлик тармоғи ўз бизнесини бошлаётган ишбилармонларни янги технологиялар ва ишланмалардан хабардор қилиш, бизнес соҳасида илғор тажрибаларни оммалаштириш, ўзаро мулоқот майдонини яратиш бўйича фаолият олиб боради.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасида изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Натижада бизнес соҳасида ишлаб чиқилаётган истиқболли лойиҳалар ва стратегик ёндашувлар иқтисодий секторга узоқ муддатли инвестициялар киритиш имконини бермоқда. 160 мамлакатда фаолият олиб бораётган Глобал тадбиркорлик тармоғининг Ўзбекистонда иш бошлаши ёш ишбилармонларни кашф қилиш, уларнинг мақсадли ва инновацион бизнес режаларини муваффақиятли амалга оширишга ёрдам беради.
Тадбирда Халқаро бизнес ва технологиялар уюшмаси Глобал тадбиркорлик тармоғи доирасида ташкил этиладиган тадбирлар орқали Ўзбекистонда тадбиркорлик экотизимини яратиш, халқаро тажриба ва ёндашувларни жорий этишни мақсад қилгани таъкидланди. Шу йил 13-19 ноябрь кунлари мамлакатимизда ўтадиган Глобал тадбиркорлик ҳафталиги ана шундай мақсадларга хизмат қилиши қайд этилди.
Глобал тадбиркорлик ҳафталиги тадбиркорлик экотизимининг барча иштирокчиларини бирлаштириш, шу йўналишда таълим бериш орқали бизнесни ривожлантиришнинг замонавий ва халқаро амалиёти ҳақида маълумот бериш, Ўзбекистонда бизнесни ривожлантириш учун таклифлар ишлаб чиқиш учун ўзига хос платформа вазифасини ўтайди.
– Мамлакатимизда тадбиркорлик билан шуғулланиш учун барча имкониятлар мавжуд, – дейди Халқаро бизнес ва технологиялар уюшмаси кузатув кенгаши раиси Ҳ.Абдураҳимов. – Глобал тадбиркорлик тармоғи бу борада яратилаётган имкониятлардан унумли фойдаланган ҳолда бизнес юритишда халқаро тажрибани ўзлаштиришга ёрдам беради. Бу йўналишда Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Савдо-саноат палатаси билан яқин ҳамкорликда иш олиб борилаётгани кутилган натижаларга эришишда муҳим омил бўлади.
Ҳафталик доирасида ташкил этиладиган тақдимот ва семинарларда тадбиркорлик ишланмаларига бағишланган маҳорат дарслари ташкил этилади. Ўз навбатида, дастурлар, инфратизим ва ресурсларни шакллантириш борасида тавсиялар ҳам ишлаб чиқилади.

Глобальная сеть предпринимательства начала свою деятельность в Узбекистане
В Узбекистане в качестве представителя Глобальной сети предпринимательства начала работу Ассоциация международного бизнеса и технологий.
В организованной в связи с этим пресс-конференции приняли участие представители государственных и общественных организаций, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, работники банков, предприниматели и деловые люди, журналисты.
Глобальная сеть предпринимательства занимается информированием начинающих бизнесменов о новых технологиях и разработках, популяризацией передового опыта в сфере бизнеса, созданием площадки для обмена мнениями.
Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева осуществляются последовательные реформы по улучшению делового климата, поддержке деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. В результате разрабатываемые в сфере бизнеса перспективные проекты и стратегические подходы способствуют привлечению долгосрочных инвестиций. Начало работы в Узбекистане действующей в 160 странах мира Глобальной сети предпринимательства будет способствовать поддержке молодых бизнесменов, успешной реализации их инновационных бизнес-проектов.
Отмечалось, что Ассоциация международного бизнеса и технологий посредством организации в рамках Глобальной сети предпринимательства мероприятий намерена создать предпринимательскую экосистему в Узбекистане, внедрять международный опыт и современные подходы. Подчеркивалось, что именно этим целям будет служить Неделя глобального предпринимательства, которая пройдет в нашей стране 13-19 ноября текущего года.
Неделя глобального предпринимательства станет своеобразной платформой для объединения и обучения всех участников предпринимательской экосистемы, информирования о современной международной практике развития бизнеса, разработки предложений для развития бизнеса в Узбекистане.
- В нашей стране созданы все условия для занятия предпринимательством, - говорит председатель наблюдательного совета Ассоциации международного бизнеса и технологий Х. Абдурахимов. - Глобальная сеть предпринимательства будет способствовать освоению международного опыта ведения бизнеса с эффективным использованием создаваемых в данном направлении возможностей. А тесное сотрудничество с Союзом молодежи и Торгово-промышленной палатой Узбекистана будет служить важным фактором достижения поставленных целей.
В рамках запланированных в ходе недели презентаций и семинаров будут организованы мастер-классы, посвященные предпринимательским разработкам. Также будут выработаны рекомендации по формированию программ, инфрасистем и ресурсов.