2017-10-12 | Иқтисодиёт
Пойтахтимиздаги «AOKS Plus Business» масъулияти чекланган жамияти ҳудудида яна бир кичик саноат зонаси фаолияти йўлга қўйилади. Умумий майдони 5,1 гектарни ташкил қиладиган мазкур ҳудудга Учтепа кичик саноат зонаси номи берилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 7 октябрдаги «Тошкент шаҳар Учтепа туманида кичик саноат зонасини ташкил этиш тўғрисида»ги қарорида келтирилган.
Ҳужжатга мувофиқ, Тошкент шаҳар туманлараро иқтисодий судининг қарори билан Тошкент шаҳар, Учтепа тумани, Чилонзор-26 мавзе, 36-уй манзилида жойлашган «AOKS Plus Business» МЧЖ (собиқ «Сигнал» илмий-ишлаб чиқариш бирлашмаси) бино ва иншоотлари Тошкент шаҳар ҳокимлигига берилади.
Пойтахт ҳокимлиги бир ой муддатда Учтепа кичик саноат зонаси дирекциясини ташкил этиб, унга юқори малакали мутахассисларни жалб этиши лозим. Бундан ташқари, икки ой мобайнида ҳокимлик манфаатдор тижорат банклари билан биргаликда янги саноат зонаси ҳудудидаги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича тармоқ жадвалларини ишлаб чиқиши зарур.
Ҳозирги пайтда Тошкент шаҳрида Юнусобод, Сергели ва Яккасарой туманларидаги фойдаланилмаётган корхоналар негизида ташкил этилган кичик саноат зоналари муваффақиятли фаолият юритмоқда. Уларнинг ҳудудида тўқимачилик, кимё, озиқ-овқат, электротехника маҳсулотлари, мебель, замонавий қурилиш материаллари ҳамда ички ва ташқи бозорда харидоргир бўлган бошқа тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи 513 кичик корхона фаолият кўрсатмоқда.
2016 йилда мазкур корхоналар томонидан 1,1 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган, 140 миллион доллардан ортиқ қийматдаги товарлар экспорт қилинган, 11 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилган.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 18 майдаги «Тошкент шаҳрида кичик саноат зоналарини ташкил этиш тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, Мирзо Улуғбек, Олмазор, Миробод, Чилонзор ҳамда Бектемир кичик саноат зоналари ташкил этилиши белгиланди.
Кичик саноат зоналари ҳудудидаги ишлаб чиқариш майдонлари ва ер участкалари тадбиркорлик субъектларига 10 йилга ижарага берилади. Лойиҳаларнинг ўз вақтида бажарилиши, солиқ ва бошқа мажбурий тўловларнинг вақтида тўланиши сингари талабларга қатъий риоя этган тадбиркорлик субъектларига ушбу муддат янада узайтирилиши билан бирга ижара тўловида ҳам қатор имтиёзлар тақдим этилади.
Таъкидлаш керакки, кичик саноат зоналарида тадбиркорлик субъектларига зарур шарт-шароитларни яратишга алоҳида эътибор қаратилган. Кичик саноат зоналари иштирокчиларига давлат хизматлари мазкур ҳудудларда ташкил этиладиган тадбиркорлик субъектларига «ягона дарча» тамойили асосида давлат хизматлари кўрсатиш бўйича ягона марказлар томонидан кўрсатилади. Тадбиркорларга ўз маҳсулотларини экспорт қилишда кўмаклашиш мақсадида кичик саноат зоналари ҳудудида Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармасининг ваколатхоналари ташкил этилади.
Кичик саноат зоналаридаги тадбиркорлик субъектларининг электр энергияси, табиий газ ва бошқа турдаги коммунал хизматлар билан узлуксиз таъминланишида «Ўзбекэнерго» акциядорлик жамияти, «Ўзтрансгаз» акциядорлик компанияси ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги раҳбарлари шахсан жавобгарлиги кўзда тутилган.
Мухтасар айтганда, ташкил этилаётган Учтепа кичик саноат зонаси тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлашни янада кенгайтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг яна бир амалий ифодаси бўлиб хизмат қилади.

В Ташкенте появится еще одна малая промышленная зона
В столице на территории общества с ограниченной ответственностью «AOKS Plus Business» площадью 5,1 гектара будет организована Учтепинская малая промышленная зона, что определено постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О создании малой промышленной зоны в Учтепинском районе города Ташкента» от 7 октября 2017 года.
В соответствии с этим документом по решению Ташкентского городского межрайонного экономического суда здания и сооружения ООО «AOKS Plus Business» (бывшее научно-производственное объединение "Сигнал") передаются в ведение Ташкентского городского хокимията.
Хокимияту столицы необходимо в месячный срок сформировать дирекцию Учтепинской малой промышленной зоны с привлечением в нее высококвалифицированных специалистов. Кроме того, в течение двух месяцев хокимияту совместно с заинтересованными коммерческими банками следует разработать отраслевые таблицы по реализации инвестиционных проектов на территории новой промышленной зоны.
В настоящее время в Ташкенте успешно действуют малые промышленные зоны, образованные на базе недействующих предприятий Юнусабадского, Сергелийского и Яккасарайского районов. На этих территориях действуют 513 малых предприятий по производству текстильной, химической, продовольственной, электротехнической продукции, мебели, современных строительных материалов и другой готовой продукции, пользующейся спросом на внутреннем и внешнем рынках.
В 2016 году этими предприятиями произведено продукции на 1,1 триллиона сумов, экспортированы товары стоимостью более 140 миллионов долларов, создано свыше 11 тысяч новых рабочих мест.
В постановлении главы нашего государства «О создании малых промышленных зон в городе Ташкенте» от 18 мая нынешнего года определено создание Мирзо-Улугбекского, Алмазарского, Мирабадского, Чиланзарского и Бектемирского малых промышленных зон.
Производственные площади и земельные участки на территориях малых промышленных зон будут предоставляться в аренду субъектам предпринимательства сроком на 10 лет. Субъектам предпринимательства, строго соблюдающим такие требования, как своевременная реализация проектов и выплата налогов и других обязательных платежей, этот срок будет продлеваться, они получат льготы по арендным платежам.
Следует отметить, что уделено особое внимание созданию необходимых условий для предпринимателей в малых промышленных зонах. Участникам малых промышленных зон государственные услуги будут предоставляться на основе принципа "Одно окно" образуемыми на этих территориях едиными центрами по предоставлению государственных услуг. В целях содействия предпринимателям в экспорте продукции на территориях малых промзон будут организованы представительства Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
За непрерывное обеспечение субъектов предпринимательства в малых промышленных зонах электроэнергией, природным газом и другими видами коммунальных услуг предусмотрена персональная ответственность руководителей акционерного общества «Узбекэнерго», акционерной компании «Узтрансгаз» и Ташкентского городского хокимията.
Одним словом, создаваемая Учтепинская малая промышленная зона будет служить еще одним практическим результатом мер по расширению поддержки субъектов предпринимательства.