Очиқ мулоқотлар самара бермоқда
Тошкент вилояти божхона бошқармаси томонидан “Келес” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида "Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили" Давлат дастури доирасида ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари, тадбиркорлар, божхона расмийлаштируви бўйича мутахассислар ҳамда чегарадош маҳаллаларда истиқомат қилувчи юртдошларимиз билан очиқ мулоқот ташкил этилди.
Унда соҳага доир муаммоли масалаларни тезкорлик билан жойида бартараф этиш, аҳолининг божхона соҳасини такомиллаштиришга доир таклиф ва мулоҳазаларини ўрганиш ва уларни амалиётга жорий қилиш каби масалалар муҳокама этилди.
Очиқ мулоқотда мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка кенг эркинлик бериш, уларнинг фаолиятига давлат органларининг аралашувини тубдан қисқартириш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олишни таъминлаш, уларнинг профилактикаси самарадорлигини ошириш ҳамда тадбиркорлик фаолиятини янада ривожлантириш давлат сиёсатининг муҳим устувор йўналиши экани таъкидланди.
Йиғилишда божхона соҳасида қабул қилинган ёки тегишли ўзгартиш ва қўшимчалар киритилган сўнгги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва уларнинг мазмун-моҳияти ҳақида ахборот берилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 4 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикасининг ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, 2017 йил 10 сентябрдан бошлаб мамлакатимизга импорт қилинаётган айрим товар турларига белгиланган импорт божхона божи ва акциз солиғи ставкаларига киритилган ўзгартиришлар муҳокамалар марказида бўлди.
Тадбирда иштирокчилар мамлакатимизга импорт қилинаётган товарлар учун турли вазирлик ва идоралардан олинадиган рухсатнома тусидаги ҳужжатларни бериш муддатларини қайта кўриб чиқиш, божхона органлари фаолиятига жорий қилинган ахборот тизимлари фаолиятини янада такомиллаштириш ва масофадан туриб кўрсатиладиган хизматлар сифатини оширишга доир таклифларни билдирди.

Открытый диалог дает результаты
Ташкентским областным таможенным управлением на таможенном посту внешнеэкономической деятельности “Келес” в соответствии с Государственной программой “Год диалога с народом и интересов человека” организован открытый диалог с участниками внешнеэкономической деятельности, предпринимателями, специалистами по таможенному оформлению, а также жителями приграничных территорий.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы оперативного устранения на месте проблем, касающихся таможенной сферы, изучения и внедрения в практику предложений о совершенствовании деятельности таможни.
Отмечалось, что одними из приоритетных направлений государственной политики в нашей стране являются предоставление широких свобод малому бизнесу и частному предпринимательству, кардинальное сокращение вмешательства государственных органов в их деятельность, обеспечение предотвращения правонарушений, повышение эффективности их профилактики.
Была представлена информация о последних изменениях и дополнениях, внесенных в нормативно-правовые акты, касающиеся таможенной сферы, их сути и значении. В частности, обсуждены изменения размеров ставок акцизного налога и импортных таможенных пошлин на отдельные виды импортируемых в нашу страну товаров согласно постановлению Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан ” от 4 сентября 2017 года.
Участники мероприятия высказали предложения о пересмотре сроков предоставления документов разрешительного характера, дальнейшем совершенствовании деятельности информационных систем, внедренных в деятельность таможенных органов, повышении качества дистанционно оказываемых услуг.