Эркин иқтисодий зоналар: 9 ойда 260,9 миллиард сўм божхона имтиёзлари қўлланилди
Давлат божхона қўмитасида “Республикамизда янги ташкил этилган эркин иқтисодий зоналар, технопарклар ва кичик саноат зоналари самарадорлигини оширишда божхона имтиёзларининг роли” мавзуида матбуот анжумани ташкил этилди.
Президентимизнинг 2016 йил 26 октябрдаги «Эркин иқтисодий зоналар фаолиятини фаоллаштириш ва кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони ҳамда жорий йил 7 августдаги “Эркин иқтисодий зоналар самарали фаолият кўрсатиши учун вазирликлар, идоралар ва жойлардаги давлат ҳокимияти органларини мувофиқлаштиришни кучайтириш ва уларнинг масъулиятини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори мамлакатимизда эркин иқтисодий зоналарнинг самарали фаолият юритишида мустаҳкам ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Эркин иқтисодий зоналарни ташкил этиш миллий бозорни жаҳон бозорига интеграциялаштириш, хорижий ва маҳаллий сармояларни жалб қилишдан иборат бўлган иқтисодий ҳудудларни ҳар томонлама ривожлантириш, ички бозорни сифатли товарлар билан тўлдириш, аҳолини иш билан таъминлаш ва меҳнатни бошқаришнинг янги шаклларига ўтиш каби мақсадларни ўз ичига олади. Ҳозирги кунда мамлакатимизнинг 10 ҳудудида 14 эркин иқтисодий зона фаолият кўрсатмоқда. Бугунги кунга қадар мазкур зоналарда 62 лойиҳа амалга оширилган, 87 лойиҳа бўйича ишлар давом эттирилмоқда.
Мамлакатимизда эркин иқтисодий зоналарни ривожлантириш учун хорижий ва маҳаллий инвестицияларни жалб этишга кўмаклашадиган кенг кўламли солиқ ва божхона имтиёзлари ҳамда преференциялар тизими шакллантирилган ва бу тизим доимий равишда мониторинг қилиб борилмоқда. Жорий йилнинг шу пайтига қадар эркин иқтисодий зоналар иштирокчиларига божхона тўловларидан 260,9 миллиард сўм имтиёзлар қўлланилган бўлиб, бу ўтган йилгига нисбатан 8,4 баробарга ошган.
Юртимизда технопарклар ва кичик саноат зоналарини ташкил этишга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бунинг самарасида ҳозирги кунда 90 дан ортиқ технопарк ва кичик саноат зонаси фаолияти йўлга қўйилган.
Матбуот анжуманида технопарк қатнашчилари ер солиғи, даромад солиғи, юридик шахсларнинг мулк солиғи, ижтимоий инфраструктурани ободонлаштириш ва ривожлантириш, микрофирма ва кичик корхоналар учун ягона солиқ тўлови ҳамда давлат мақсадли жамғармаларига мажбурий ажратмалардан озод этилгани қайд этилди. Технопарк қатнашчиларига ўз ишлаб чиқариш ва қурилиш эҳтиёжлари учун четдан келтириладиган ускуна, хомашё, реактив ва бутловчи маҳсулотлар учун божхона тўловларида имтиёзлар берилгани таъкидланди.

СЭЗ: за 9 месяцев таможенные льготы составили 260,9 миллиарда сумов
В Государственном таможенном комитете прошла пресс-конференция "Роль таможенных льгот в повышении эффективности новых свободных экономических зон, технопарков и малых промышленных зон республики".
Указ Президента нашей страны "О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон" от 26 октября 2016 года и постановление "О мерах по усилению координации и повышению ответственности министерств, ведомств, органов государственной власти на местах за эффективное функционирование деятельности свободных экономических зон" от 7 августа текущего года служат прочной правовой основой для эффективной деятельности свободных экономических зон в нашей стране.
Организация свободных экономических зон предусматривает такие цели, как всестороннее развитие экономических территорий, способствующих интеграции национального рынка в мировой, привлечению зарубежного и отечественного капитала, насыщение внутреннего рынка качественными товарами, обеспечение работой населения и переход на новые формы управления рынком труда. На сегодняшний день на 10 территориях нашей страны ведут деятельность 14 свободных экономических зон. К настоящему времени в них уже реализовано 62 проекта, еще по 87 проектам ведется активная работа.
В нашей стране сформирована система широких налоговых и таможенных льгот и преференций, способствующая привлечению зарубежных и отечественных инвестиций для развития СЭЗ. К данному моменту участниками свободных экономических зон по таможенным выплатам были использованы льготы на 260, 9 миллиарда сумов, что в 8,4 раза больше по сравнению с прошлым годом.
В нашей стране особое внимание также уделяется организации технопарков и малых промышленных зон, которых сейчас по стране действует более 90.
На пресс-конференции отмечалось, что участники технопарков освобождены от земельного, подоходного налогов, налога на имущество юридических лиц, единого налогового платежа на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры, а также обязательных отчислений в государственные целевые фонды, им предоставлены льготы по таможенным платежам на ввоз импортного оборудования, сырья, комплектующих для собственных производственных и строительных нужд.