Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида ёш ижрочилар билан очиқ мулоқот ташкил этилди
Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги томонидан мумтоз қўшиқ, замонавий ва миллий эстрада, опера йўналишида ижод қилаётган ёш ижрочилар билан очиқ мулоқот ташкил этилди.
Маданият вазири Б.Сайфуллаев ва бошқалар мамлакатимизда ижод аҳлининг эркин ва самарали фаолият кўрсатиши, айниқса, ёш истеъдодларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, уларнинг қобилиятини тўғри йўналтириб боришга доимий эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 3 август куни мамлакатимиз ижодкор зиёлилари билан бўлиб ўтган учрашувида мазкур йўналишдаги долзарб масалалар, уларни ҳал этиш йўллари аниқ белгилаб берилди. Президентимизнинг Ўзбекистонда адабиёт ва санъат, маданият, оммавий ахборот воситалари, маънавият ва маърифат бизнесга айланмаслиги шарт экани ва бунга ҳеч қачон йўл қўйилмаслигига оид қимматли фикрлари ижодкор зиёлилар, кенг жамоатчилик, халқимиз томонидан қизғин қўллаб-қувватланмоқда.
Мулоқотда қўшиқчиларнинг ўз устида ишлаши, ижодий изланиши, маҳоратини ошириши, янги ижодий ғояларни олиб чиқиши, уларнинг саҳна маданияти, мухлисларга муносабатлари каби масалалар юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Ёш ижрочиларнинг келгусидаги режалари, санъатнинг турли йўналишларини ривожлантиришга оид таклифлари муҳокама этилди.

Беседа с молодыми артистами
В Государственном институте искусств и культуры Узбекистана Министерством культуры Республики Узбекистан проведен открытый диалог с молодыми исполнителями классической музыки, национальной эстрады, оперы.
Министр культуры Б.Сайфуллаев и другие отметили, что в нашей стране уделяется постоянное внимание обеспечению свободной и эффективной деятельности людей творческих профессий, всесторонней поддержке и стимулированию молодых талантов.
На состоявшейся 3 августа текущего года встрече Президента нашей страны с представителями творческой интеллигенции были рассмотрены актуальные вопросы в данном направлении и пути их решения. Ценные мнения главы нашего государства о недопустимости в Узбекистане превращения литературы, искусства, культуры в бизнес широко поддерживаются представителями творческой интеллигенции, широкой общественностью и народом.
В ходе беседы говорилось о том, что молодые исполнители должны непрерывно работать над собой, быть в постоянном творческом поиске, повышать свое мастерство, выдвигать новые творческие идеи.
Были обсуждены дальнейшие планы молодых исполнителей, их предложения по развитию различных направлений искусства.