Инсон ҳуқуқлари бўйича очиқ мулоқот
«Тараққиёт стратегияси» марказида 3 октябрь куни БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси А.Шаҳид бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирда нодавлат нотижорат ташкилотлар ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари, мамлакатимизда фаолият юритаётган миллий маданий марказлар, диний конфессиялар вакиллари иштирок этди.
«Тараққиёт стратегияси» маркази ижрочи директори А.Бурҳонов, Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси кенгаши раиси А.Каримов, Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси Ф.Абдухолиқов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувликни таъминлаш соҳасидаги устувор йўналишлар белгилангани мамлакатимизда миллатлараро ва диний конфессиялараро бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлашда муҳим омил бўлаётганини таъкидлади.
Ўзбекистонда ижтимоий-сиёсий ва социал-иқтисодий соҳалар билан бир қаторда этник-маданий қадриятларни тиклаш ва ривожлантириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Айни пайтда юртимизда 16 конфессияга мансуб диний ташкилотлар, 140 га яқин миллий-маданий марказ, олий ва ўрта махсус диний таълим муассасалари фаолият юритмоқда. Миллий қонунчилигимизда фуқароларнинг эътиқод эркинлиги кафолатланган, диний эътиқодни фуқаролар ёки уларнинг қонуний бирлашмаларининг шахсий иши деб билиш, барча учун тенг ҳуқуқ ва эркинликларни таъминлаш каби нормалар мустаҳкамланган. Фуқаролар диний байрамлар ва бошқа маросимларни эмин-эркин нишонламоқда.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси юртимизда яшаётган барча миллат ва элат вакилларининг миллий қадриятларини ривожлантириш, миллатлараро аҳиллик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашда муҳим ўрин тутмоқда.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси А.Шаҳид бошчилигидаги делегациянинг ушбу ташрифи жорий йил июнь ойида мамлакатимиз ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар бошқармаси ўртасида ишлаб чиқилган ҳаракатлар режаси асосида амалга оширилмоқда.
Учрашувда А.Шаҳид Ўзбекистонда дин ва эътиқод эркинлигини таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган ишлар билан танишувидан кўзланган мақсад, мамлакатимизнинг бу борадаги тажрибаси ҳамда ташриф якунида ишлаб чиқиладиган хулосалар ҳақида сўз юритди. БМТ фаолиятида марказий ўрин эгаллайдиган Махсус маърузачилар тизими барча фуқаролик, маданий, иқтисодий, ижтимоий-сиёсий ҳуқуқларни қамраб олишини, мазкур танишув Ўзбекистон билан Бошқарма ўртасидаги очиқ ва амалий мулоқотни янада кенгайтиришга хизмат қилишини қайд этди.
Тадбирда нодавлат ташкилотлар ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакиллари делегация аъзоларига Ўзбекистонда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, турли миллат ва элат, дин ва конфессия вакиллари ўртасида дўстлик, ҳамжиҳатлик ва ўзаро ҳурмат муҳитини мустаҳкамлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар ва уларнинг самаралари ҳақида батафсил маълумот берди. Фуқароларнинг эркин эътиқод қилиши учун барча зарур шарт-шароитлар яратилгани Ўзбекистонда тинчлик-осойишталик ва ўзаро бағрикенглик муҳитини таъминлашга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Делегация аъзолари шу куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) билан учрашди, Олий суд, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлигида ҳам музокаралар ўтказди.

Открытый диалог по правам человека
В Центре «Стратегия развития» 3 октября состоялась встреча с членами делегации во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений А.Шахидом.
В мероприятии приняли участие представители негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, национальных культурных центров, религиозных конфессий в нашей стране.
Исполнительный директор Центра «Стратегия развития» А.Бурхонов, председатель Совета Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана А.Каримов, председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухоликов и другие отметили, что в разработанной по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах предусмотрены актуальные задачи в сфере обеспечения религиозной толерантности и межнационального единства, что служит важным фактором укрепления в нашей стране атмосферы межнационального и межконфессионального согласия.
Наряду с общественно-политическими и социально-экономическими сферами в Узбекистане особое внимание уделяется вопросам возрождения и развития этно-культурных ценностей. В настоящее время в нашей стране функционируют религиозные организации 16 различных конфессий, около 140 национальных культурных центров, высшие и средние специальные религиозные образовательные учреждения. В национальном законодательстве закреплены гарантии свободы вероисповедания граждан, каждый имеет право исповедовать любую религию или не исповедовать никакой, не допускается принудительное насаждение религиозных взглядов. Граждане свободно отмечают религиозные праздники и другие обряды.
Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан играет важную роль в развитии национальных ценностей проживающих в нашей стране представителей наций и народностей.
Визит делегации во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений А.Шахидом осуществляется на основе плана действий, разработанного в июне нынешнего года совместно нашей страной и Управлением Верховного комиссара по правам человека.
На встрече А.Шахид рассказал о цели ознакомления с осуществляемой в Узбекистане работой в сфере обеспечения свободы религии и вероисповедания, опытом нашей страны в данном направлении и заключениях, которые будут разработаны по итогам визита. Он также подчеркнул, что занимающая центральное место в деятельности ООН Система специальных докладчиков охватывает все гражданские, культурные, экономические, общественно-политические права, поэтому данное ознакомление будет способствовать дальнейшему расширению открытого и практического диалога между Узбекистаном и Управлением.
В ходе мероприятия представители негосударственных организаций и других институтов гражданского общества подробно проинформировали членов делегации о проводимых в Узбекистане реформах в целях дальнейшего углубления демократизации, укрепления дружбы, согласия и взаимного уважения между представителями различных наций и народностей, религий и конфессий, а также их результатах. Отмечалось, что создание всех необходимых условий для свободного вероисповедания граждан служит обеспечению в Узбекистане атмосферы мира и согласия, толерантности.
В тот же день члены делегации встретились с Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсманом), провели переговоры в Верховном суде, Генеральной прокуратуре, Министерстве внутренних дел.