Ўзбекистон – Россия ишбилармонлари истиқболли келишувлар имзолади
Россия Федерацияси саноат ва савдо вазири Денис Мантуров бошчилигидаги делегациянинг мамлакатимизга ташрифи доирасида пойтахтимизда Ўзбекистон – Россия ишбилармонлари иштирокида бизнес-форум бўлиб ўтди.
Икки давлат вазирлик, савдо-саноат, инвестиция ва бошқа тадбиркорлик соҳаларида фаолият юритувчи компаниялари раҳбарлари иштирок этган тадбирда Ўзбекистон – Россия ўртасида ўзаро савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик йўналишидаги алоқаларни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Мамлакатларимиз ишончли стратегик шериклар сифатида ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратиб келмоқда. Бу жиҳатлар Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига давлат ташрифи давомидаги самарали мулоқотларда ўз аксини топди.
Икки давлат раҳбарлари савдо-иқтисодиёт, нефть-кимё, транспорт коммуникациялари, қишлоқ хўжалиги, маданият, туризм, меҳнат мигрантларига муносиб шароитлар яратиш ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари юзасидан истиқболли келишувларга эришди.
Ўзбекистон – Россия муносабатларида савдо-иқтисодий ҳамкорлик етакчи ўрин тутади. 2013-2017 йилларга мўлжалланган иқтисодий ҳамкорлик дастури, 2015-2019 йилларда иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва чуқурлаштиришнинг асосий йўналишларига оид ҳукуматлараро битимга мувофиқ бу соҳадаги алоқалар изчил тараққий этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо вазири Э.Ғаниев, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси А.Аҳмадхўжаев ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги кенг қамровли савдо-иқтисодий ҳамкорлик муносабатлари жадал ривожланаётгани, россиялик ишбилармонлар учун Ўзбекистонда қулай инвестициявий муҳит, зарур шароитларни яратишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Россия Федерацияси саноат ва савдо вазири Д.Мантуров Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларга юксак баҳо берди. Ишлаб чиқариш ва саноатни диверсификация қилишга қаратилган изчил чора-тадбирлар инвестиция муҳити ва тадбиркорликни жадал ривожлантиришга хизмат қилаётганини қайд этди.
Бугун мамлакатимизда россиялик ишбилармонлар билан ҳамкорликда тузилган 1000 га яқин корхона фаолият юритмоқда. Мамлакатимизда Россиянинг 60 дан зиёд фирма ва компанияси ваколатхонаси очилган. Россия Федерацияси ҳудудида ўзбекистонлик ҳамкорлар билан 569 тадбиркорлик субъекти ишлаб турибди. 2016 йилда икки мамлакат ўртасида товар айирбошлаш ҳажми қарийб 4 миллиард 200 миллион долларни ташкил этди, жорий йилнинг январь-август ойларида эса 3 миллиард доллардан ошди.
Бизнес-форумда ишбилармонлар ўзларини қизиқтирган лойиҳаларни муҳокама қилди. Нефть-кимё, транспорт коммуникациялари, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт, саноат ишлаб чиқариш соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича истиқболли келишувларга эришди.

Uzbekistan–Russia business forum
Within the framework of the visit of the delegation of the Russian Federation led by the Minister of Industry and Trade Denis Manturov to our country, a business forum was held in Tashkent with participation of Uzbekistan and Russia businessmen.
At the event, which was attended by the heads of ministries, companies of the two countries in the sphere of trade and industry, investments and other business sectors, issues of further development of perspective relations between Uzbekistan and Russia in the trade, economic and investment spheres were discussed.
Our countries as reliable strategic partners are paying special attention to further development of mutually beneficial cooperation. These aspects were reflected in the course of effective negotiations within the framework of the state visit of the President of our country Shavkat Mirziyoyev to the Russian Federation on April 4-5, 2017.
Trade and economic relations between Uzbekistan and Russia are strengthening in accordance with the Economic Cooperation Program for 2013-2017, the Intergovernmental agreement on the main areas of development and deepening of economic cooperation in 2015-2019.
There are about 1000 enterprises in our country created jointly with Russian entrepreneurs. Representative offices of more than 60 companies of Russia are operating in Uzbekistan. There are 569 business entities established jointly with partners from Uzbekistan, in Russia. In 2016, the trade turnover between the two countries amounted to about 4 billion 200 million dollars, exceeded 3 billion dollars in January-August this year.
During the business forum, businessmen discussed the projects that interest them. Perspective agreements on further development of cooperation in petrochemical industry, transport communications, agriculture, medicine, and industrial production have been reached.