Ўзбекистон – Россия ишбилармонлари истиқболли келишувлар имзолади
Россия Федерацияси саноат ва савдо вазири Денис Мантуров бошчилигидаги делегациянинг мамлакатимизга ташрифи доирасида пойтахтимизда Ўзбекистон – Россия ишбилармонлари иштирокида бизнес-форум бўлиб ўтди.
Икки давлат вазирлик, савдо-саноат, инвестиция ва бошқа тадбиркорлик соҳаларида фаолият юритувчи компаниялари раҳбарлари иштирок этган тадбирда Ўзбекистон – Россия ўртасида ўзаро савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик йўналишидаги алоқаларни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Мамлакатларимиз ишончли стратегик шериклар сифатида ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратиб келмоқда. Бу жиҳатлар Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига давлат ташрифи давомидаги самарали мулоқотларда ўз аксини топди.
Икки давлат раҳбарлари савдо-иқтисодиёт, нефть-кимё, транспорт коммуникациялари, қишлоқ хўжалиги, маданият, туризм, меҳнат мигрантларига муносиб шароитлар яратиш ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари юзасидан истиқболли келишувларга эришди.
Ўзбекистон – Россия муносабатларида савдо-иқтисодий ҳамкорлик етакчи ўрин тутади. 2013-2017 йилларга мўлжалланган иқтисодий ҳамкорлик дастури, 2015-2019 йилларда иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва чуқурлаштиришнинг асосий йўналишларига оид ҳукуматлараро битимга мувофиқ бу соҳадаги алоқалар изчил тараққий этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо вазири Э.Ғаниев, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси А.Аҳмадхўжаев ва бошқалар мамлакатларимиз ўртасидаги кенг қамровли савдо-иқтисодий ҳамкорлик муносабатлари жадал ривожланаётгани, россиялик ишбилармонлар учун Ўзбекистонда қулай инвестициявий муҳит, зарур шароитларни яратишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Россия Федерацияси саноат ва савдо вазири Д.Мантуров Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларга юксак баҳо берди. Ишлаб чиқариш ва саноатни диверсификация қилишга қаратилган изчил чора-тадбирлар инвестиция муҳити ва тадбиркорликни жадал ривожлантиришга хизмат қилаётганини қайд этди.
Бугун мамлакатимизда россиялик ишбилармонлар билан ҳамкорликда тузилган 1000 га яқин корхона фаолият юритмоқда. Мамлакатимизда Россиянинг 60 дан зиёд фирма ва компанияси ваколатхонаси очилган. Россия Федерацияси ҳудудида ўзбекистонлик ҳамкорлар билан 569 тадбиркорлик субъекти ишлаб турибди. 2016 йилда икки мамлакат ўртасида товар айирбошлаш ҳажми қарийб 4 миллиард 200 миллион долларни ташкил этди, жорий йилнинг январь-август ойларида эса 3 миллиард доллардан ошди.
Бизнес-форумда ишбилармонлар ўзларини қизиқтирган лойиҳаларни муҳокама қилди. Нефть-кимё, транспорт коммуникациялари, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт, саноат ишлаб чиқариш соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича истиқболли келишувларга эришди.

Подписаны перспективные Узбекско-Российские соглашения
В рамках визита в нашу страну делегации Российской Федерации во главе с министром промышленности и торговли Денисом Мантуровым в Ташкенте состоялся бизнес-форум с участием представителей деловых кругов Узбекистана и России.
На мероприятии с участием руководителей министерств, компаний двух государств в сфере торговли и промышленности, инвестиций и других бизнес-отраслях были обсуждены вопросы дальнейшего развития перспективных взаимосвязей между Узбекистаном и Россией в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Наши страны как надежные стратегические партнеры уделяют особое внимание дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества. Эти аспекты нашли свое отражение в ходе эффективных переговоров в рамках государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 4-5 апреля 2017 года в Российскую Федерацию.
Главы двух государств достигли перспективных договоренностей по вопросам дальнейшего развития сотрудничества в области торговли, экономики, нефтехимической отрасли, транспортных коммуникаций, сельского хозяйства, культуры, туризма, создания достойных условий для трудовых мигрантов и других.
В соответствии с Программой экономического сотрудничества на 2013-2017 годы, Межправительственным соглашением об основных направлениях развития и углубления экономического сотрудничества в 2015-2019 годах укрепляются торгово-экономические связи между Узбекистаном и Россией.
Министр внешней торговли Республики Узбекистан Э. Ганиев, председатель Государственного комитета по инвестициям А. Ахмадходжаев и другие отметили, что динамично развивается масштабное торгово-экономическое сотрудничество между нашими странами, уделяется особое внимание созданию в Узбекистане для российских бизнесменов благоприятного инвестиционного климата, необходимых условий.
Министр промышленности и торговли Российской Федерации Д. Мантуров дал высокую оценку осуществляемым в Узбекистане экономическим реформам. Подчеркивалось, что последовательные меры, направленные на диверсификацию производства и промышленности, служат динамичному развитию предпринимательства и улучшению инвестиционной среды.
В настоящее время в нашей стране действует около 1000 предприятий, созданных совместно с российскими предпринимателями. В Узбекистане открыты представительства более 60 фирм и компаний России. В России функционируют 569 субъектов предпринимательства, созданных совместно с партнерами из Узбекистана. В 2016 году объем взаимного товарооборота между двумя странами составил около 4 миллиардов 200 миллионов долларов, в январе-августе текущего года превысил 3 миллиарда долларов.
В ходе бизнес-форума бизнесмены обсудили интересующие их проекты. Достигнуты перспективные соглашения по дальнейшему развитию сотрудничества в нефтехимической отрасли, сферах транспортных коммуникаций, сельского хозяйства, медицины, промышленного производства.