Самарқанд шаҳридаги Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкали ўрнатилган майдонда Самарқанд вилояти ички ишлар бошқармаси ички ишлар органлари таянч пунктлари профилактика инспекторларининг тантанали қасамёд қабул қилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, турли вазирлик ва идоралар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар, ёшлар, профилактика инспекторларининг оила аъзолари иштирок этди.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ, мамлакатимизда ички ишлар органлари фаолиятини янада такомиллаштириш ва замон талаблари асосида ташкил этиш борасида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Соҳанинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, кадрлар тайёрлаш тизимини янгича асосда йўлга қўйиш юзасидан давлатимиз раҳбарининг фармон ва қарорлари қабул қилинди.
Президентимизнинг 2017 йил 20 апрелдаги “Ички ишлар органлари таянч пунктларининг профилактика инспекторларини хизмат уй-жойи билан таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, профилактика инспекторларига барча шароитга эга хизмат уйи ва енгил автомашина топширилмоқда.
Самарқанд вилоятида 700 дан ортиқ профилактика инспектори фаолият кўрсатмоқда. Уларнинг ўз ҳудудларида осойишталик ва аҳоли хавфсизлигини таъминлаши, ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг олдини олиш мақсадида мунтазам профилактика тадбирлари олиб бориши учун барча шароит ва имкониятлар яратилмоқда. Бу борада маҳалла фуқаролар йиғинлари, давлат ва жамоат ташкилотлари билан яқин ҳамкорлик яхши самара бераётир.
Маросимда профилактика инспекторлари тантанали қасамёд қабул қилди ва уларга замонавий хизмат уйи ва имтиёзли кредит асосида харид қилинган янги автомашиналар калити топширилди.
Самарқанд вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Т.Жўраев, Республика “Нуроний” жамғармаси раиси Ш.Жалилов ва бошқалар Президентимизнинг алоҳида эътибори туфайли профилактика инспекторлари самарали фаолият кўрсатиши учун барча шароит яратилаётганини таъкидлади. Уларнинг муносиб турмуш шароитида ҳаёт кечириши учун ўз хизмат ҳудудида уй-жой қуриб берилаётгани ва имтиёзли асосда шахсий автомобиль билан таъминланаётгани ана шу юксак эътиборнинг ёрқин ифодасидир.
– Бугун Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкали пойида, давлат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари, ота-онам олдида тантанали қасамёд қилар эканман, касбимнинг нақадар шарафли ва масъулиятли эканини яна бир бор чуқур ҳис қилдим, – дейди Ургут туманидаги Чорраҳа маҳалласи профилактика инспектори Зикир Ҳусенов. – Маҳалла фуқаролар йиғини билан яқин ҳамкорликда фаолият кўрсатаётганим туфайли икки йилдан буён хизмат ҳудудимда жиноят содир этилмади. Лекин бу хотиржамлик учун асос бўлмайди. Давлатимиз томонидан биз учун шундай кенг имконият ва шароитлар яратилиб, уй-жой, енгил автомашина берилди. Энди туну кун аҳоли орасида бўлиб, хизмат бурчимизни янада сидқидилдан бажарамиз.
Тадбирда профилактика инспекторларининг ота-оналари ва оила аъзолари ҳам сўзга чиқиб, кўрсатилаётган ғамхўрлик ва эътибор учун Президентимизга, давлатимизга миннатдорлик билдирди.
– Бугун бизнинг оиламиз учун унутилмас қувончли кун бўлди, – дейди Пастдарғом туманида яшовчи Зуҳра Юсупова. – Турмуш ўртоғим Исохон Жамиловга хизмат уйи ва автомашина калити топширилди. Шу пайтгача у киши яшаш жойимиздан анча узоқ масофага қатнаб ишлар ва бу ноқулай бўлиш билан бирга, бизни ҳам хавотирда ўтиришга мажбур қиларди. Энди турмуш ўртоғим фаолият кўрсатадиган ҳудудда барча қулайликларга эга уйда яшаймиз ва хизмат вазифасини бекаму кўст адо этишига ёрдам берамиз.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев, Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси К.Комилов, Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири П.Бобожонов иштирок этди.

Инспекторам по профилактике вручены ключи от служебных домов и автомобилей
В Самарканде, на площади, где установлен памятник Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову, состоялась торжественная церемония принятия присяги инспекторами по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел Самаркандского областного управления внутренних дел.
В ней приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители различных министерств и ведомств, государственных и общественных организаций, представители старшего поколения, молодежь, члены семей инспекторов по профилактике.
Согласно Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в нашей стране реализуются широкомасштабные реформы по дальнейшему совершенствованию и современной организации деятельности органов внутренних дел. Приняты постановления и указы главы нашего государства по укреплению материально-технической базы сферы, организации подготовки кадров на основе новой системы.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны “О дополнительных мерах по обеспечению инспекторов по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел служебным жильем” от 20 апреля 2017 года инспекторам по профилактике передаются располагающие всеми условиями служебные дома и легковые автомашины.
В Самаркандской области ведут деятельность более 700 инспекторов по профилактике. Создаются все условия и возможности для обеспечения спокойствия и безопасности населения на вверенной им территории, проведения регулярных мероприятий по профилактике правонарушений и преступности. Хорошие результаты в этой сфере дает тесное сотрудничество со сходами граждан махалли, государственными и общественными организациями.
На церемонии инспектора по профилактике приняли торжественную присягу. Им переданы ключи от современных служебных домов и приобретенных на основе льготного кредита новых автомобилей.
Исполняющий обязанности хокима Самаркандской области Т.Джураев, председатель республиканского фонда “Нуроний” Ш.Жалилов и другие отметили, что благодаря особому вниманию Президента нашей страны создаются все условия для эффективной деятельности инспекторов по профилактике. Возведение на их служебной территории домов для проживания в достойных условиях и обеспечение личными автомобилями на льготной основе являются ярким воплощением этого высокого внимания.
– Сегодня я принял присягу у подножия памятника Первому Президенту нашей страны Исламу Каримову перед руководителями государственных и общественных организаций, родителями, еще раз глубоко осознал, насколько моя профессия является почетной и ответственной, – говорит инспектор по профилактике махалли Чорраха Ургутского района Зикир Хусенов. – Благодаря тесному взаимодействию со сходом граждан махалли вот уже два года, как на вверенной мне территории не было совершено ни одного преступления. Но это не повод для самоуспокоения. Государство создало для нас такие широкие условия и возможности, предоставлены жилье, легковые автомашины. Теперь мы день и ночь будем находиться среди населения, еще более самоотверженно выполнять служебный долг.
На мероприятии выступили также родители и члены семей инспекторов по профилактике, они выразили благодарность Президенту нашей страны и государству за проявляемые заботу и внимание.
– Сегодня незабываемый и радостный день для нашей семьи, – говорит жительница Пастдаргомского района Зухра Юсупова. – Моему супругу Исохону Жамилову вручены ключи от служебного дома и автомобиля. До этого времени он ездил на работу издалека, что доставляло большие неудобства и заставляло нас переживать за него. Теперь мы будем жить в доме со всеми удобствами там, где он служит, и помогать ему безупречно выполнять служебные обязанности.
В мероприятии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, председатель Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилов, министр внутренних дел Республики Узбекистан П.Бобожонов.