Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказда учрашув
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси А.Шаҳид бошчилигидаги делегация аъзолари 2 октябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов билан учрашди.
Учрашувда Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ дин ва эътиқод эркинлиги, миллатлараро ва диний конфессиялараро тотувлик ҳамда бағрикенглик тамойиллари ҳаётга татбиқ этилаётгани юксак самаралар бераётгани қайд этилди.
Мулоқотда мамлакатимизда турли миллат ва дин вакилларининг ҳуқуқ ва эркинликларини янада мустаҳкамлаш, уларнинг қонуний манфаатларини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлаш, фуқароларнинг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи қонунчиликда кафолатланган. Мамлакатимизда айни пайтда 2 минг 241 диний ташкилот фаолият юритаётгани ҳам буни тасдиқлайди. Ислом, христиан ташкилотлари, яҳудий, баҳоий жамоалари, Кришна жамияти ва Будда ибодатхонаси фуқароларнинг диний ибодат ва маросимларни тўлиқ адо этишига имкон бераётир. Ўзбекистон мусулмонлари идораси тасарруфидаги ўрта махсус ва олий таълим муассасалари, Рус православ черкови Тошкент ва Ўзбекистон епархиясининг Тошкент православ семинарияси ҳамда Тошкент протестант семинариясида таълим олиш учун зарур шароит ва имкониятлар яратилгани юртимизда ҳукм сураётган бағрикенгликнинг амалий ифодасидир.
Ўзбекистонда истиқлол йилларида инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, таълимнинг ўзбек, рус, қозоқ, қирғиз, тожик тиллари, жами етти тилда олиб бориладиган тизими яратилди. Диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувликни мустаҳкамлаш орқали жамият тараққиётини таъминлашда давлат ташкилотлари билан бирга, фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ҳам фаол иштирок этмоқда. Жумладан, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларида диний маърифат ва маънавий-ахлоқий тарбия масалалари бўйича маслаҳатчилар фаолият юритаётгани, Президентимизнинг жорий йил 3 февралдаги “Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони асосида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши таъсис этилиб, диний-маърифий масалалар бўйича раис ўринбосари лавозими жорий этилгани ёшларни маърифат, эзгулик ва бағрикенглик руҳида тарбиялашда муҳим омил бўлаётир.
Фуқаролар қонуний манфаатларини таъминлашда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг ҳам алоҳида ўрни бор. Марказ томонидан қатор халқаро ташкилотлар билан биргаликда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришга қаратилган ташаббуслар қўллаб-қувватланмоқда.
Учрашувда мамлакатимизда "Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили" Давлат дастури доирасида ишлаб чиқилган чора-тадбирлар ижроси, шунингдек, ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси А.Шаҳид бошчилигидаги делегация аъзолари, шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Ташқи ишлар ва Адлия вазирликларида ҳам музокаралар ўтказди.

Meeting at the National Human Rights Centre
On October 2, members of the delegation led by the Special Rapporteur on freedom of religion or belief of the UN Human Rights Council A.Shaheed met with the director of the National Human Rights Centre of the Republic of Uzbekistan A.Saidov.
At the meeting, it was noted that further deepening of democratic reforms and establishment of principles of freedom of religion and belief, interethnic and interfaith harmony and tolerance, carried out under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev in accordance with the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, are yielding good results.
Issues of further strengthening of the rights and freedoms of representatives of different nationalities and religions in our country, ensuring their legitimate interests were discussed.
The legislation of Uzbekistan guarantees ensuring the human rights protection, freedom of religion. This is evidenced by the fact that currently there are 2 241 religious organizations in our country. Islamic, Christian organizations, Jewish and Baha'i communities, the Hare Krishna society and the Buddhist temple allow citizens to freely pray and perform religious rites. All necessary conditions and opportunities for education have been created in secondary specialized and higher educational institutions operating under the Muslim Board of Uzbekistan, Tashkent Orthodox Seminary of Tashkent and Uzbekistan diocese of the Russian Orthodox Church, Tashkent Protestant Seminary, which is the practical embodiment of tolerance that prevails in our country.
In the years of independence, national human rights institutions, the education system in Uzbek, Russian, Kazakh, Kyrgyz, Tajik and other languages have been established in Uzbekistan. Not only state organizations but also civil society institutions are actively participating in ensuring the development of society by strengthening religious tolerance and interethnic harmony.
The National Human Rights Centre of the Republic of Uzbekistan plays a special role in ensuring the legitimate interests of citizens. The Center, together with a number of international organizations, supports initiatives aimed at protecting and stimulating human rights and freedoms.
At the meeting, views were exchanged on issues of implementation of measures developed in our country within the framework of the State Program “Year of dialogue with people and human interests”, as well as development of mutual cooperation.
Members of the delegation led by the Special Rapporteur on freedom of religion or belief of the UN Human Rights Council A.Shaheed held meetings at the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Committee on Religious Affairs under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the ministries of foreign affairs and justice.