БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг махсус маърузачиси билан учрашув
2017 йилнинг 2 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ташриф буюрган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг дин ва эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмад Шаҳидни қабул қилди.
Ўзбекистоннинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва унинг ихтисослаштирилган муассасалари билан ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисида батафсил сўз юритилди.
Учрашувда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши махсус маърузачисининг мандатига кирадиган мавзулар бўйича ҳамкорлик масалаларига асосий эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ҳозирда долзарб муаммоларни ҳал қилишга қаратилган диний соҳадаги халқаро ташаббуслари тўғрисида Аҳмад Шаҳидга батафсил маълумот берилди.
Суҳбатда ўзаро тушуниш тамойилларига асосланган конструктив мулоқотни давом эттиришдан икки томон ҳам манфаатдор эканлиги тасдиқланди.

Встреча со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека
2 октября 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял прибывшего в нашу страну Ахмеда Шахида, Специального докладчика по вопросу о свободе религии и убеждений Совета ООН по правам человека.
Состоялся предметный разговор о развитии сотрудничества Узбекистана с ООН и ее специализированными учреждениями.
Главное внимание на встрече было уделено взаимодействию сторон в сферах, связанных с мандатом Специального докладчика Совета ООН по правам человека.
Ахмед Шахид был проинформирован о международных инициативах Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в религиозной сфере, направленных на решение насущных современных проблем.
Стороны в беседе подтвердили заинтересованность в продолжении конструктивного диалога на основе взаимопонимания.