Президентимизнинг БМТ минбаридан сўзлаган нутқи ўрганилмоқда
Нукусда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қорақалпоғистон Республикаси кенгаши томонидан ўтказилган тадбирда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил 19 сентябрь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида сўзлаган нутқи мазмун-моҳиятини партия фаоллари ўртасида ўқиб-ўрганиш бўйича вазифалар белгилаб олинди.
ЎзХДПнинг Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесидаги фракцияси аъзолари, халқ депутатлари туман, шаҳар Кенгашларидаги депутатлик гуруҳи аъзолари, ЎзХДП Қорақалпоғистон Республикаси, туман ва шаҳар кенгашлари раислари, масъул ходимлари, журналистлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси Г.Аннақличева, партиянинг Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесидаги фракцияси аъзоси Е.Тўраниёзов ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Америка Қўшма Штатларига ташрифи, БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида сўзлаган нутқи бутун халқимиз, айниқса, Оролбўйида истиқомат қилаётган юртдошларимизни тўлқинлантириб, барчамизга ғурур-ифтихор бағишлаганини таъкидлади. 170 дан ортиқ масала муҳокама этилган нуфузли халқаро анжуманда Президентимиз жаҳон ҳамжамияти эътиборини Ўзбекистондаги демократик жараёнлар, инсон ҳуқуқлари, ёшлар масаласи, диний бағрикенглик, тинчликни асраш, минтақавий ҳамкорлик, экология соҳаларида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларга қаратди. Унда юртимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш фаоллашгани, халқаро алоқалар учун кенг эркинлик яратилгани алоҳида таъкидланди.
Президентимиз томонидан илгари сурилаётган “Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устун”, “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак”, “Халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади”, деган тамойиллар, шунингдек, ёшларга оид сиёсатни шакллантириш ва амалга оширишга қаратилган умумлаштирилган халқаро ҳуқуқий ҳужжат – БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш, Бош Ассамблеянинг "Маърифат ва диний бағрикенглик" деб номланган махсус резолюциясини қабул қилиш бўйича билдирган таклифлари барчада катта қизиқиш уйғотди.
Энг муҳими, давлатимиз раҳбари дунё ҳамжамиятининг эътиборини бугунги куннинг ўткир экологик муаммоларидан бири – Орол ҳалокатига яна бир бор қаратгани, денгизнинг қуриши билан боғлиқ оқибатларни бартараф этишда халқаро миқёсдаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш лозимлиги ҳақида бонг ургани, айниқса, Қорақалпоғистон аҳлини ғоят тўлқинлантириб юборди.
– Оролнинг бугунги аҳволини ҳаммадан кўра биз яхши биламиз, – дейди ЎзХДПнинг Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесидаги фракцияси аъзоси, мўйноқлик Бибигул Ержанова. – Президентимиз жорий йил бошидан Мўйноқ туманига алоҳида эътибор қаратиб, кенг кўламли бунёдкорлик ишларининг амалга оширилиши ташаббускори бўлди. Ўтган қисқа муддатда 101 километр масофага қувур ётқизилиб, тоза ичимлик суви келтирилди, мактаб, болалар боғчаси, замонавий автостанция ишга туширилди, қатор саноат корхоналари бунёд этилмоқда. Йўллар асфальт қилиниб, туманимиз кундан-кун яшариб-яшнамоқда. Амударё ва Сирдарё сувларидан оқилона фойдаланиш, минтақада экологик вазиятни барқарорлаштириш бўйича куюниб айтган фикрларини биз, Мўйноқ аҳолиси жон-дилимиз билан тингладик.
Тадбирда Президентимиз нутқининг мазмун-моҳиятини партия электорати ўртасида кенг тарғиб этиш бўйича ЎзХДПнинг Қоракалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесидаги фракцияси, халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашларидаги депутатлик гуруҳлари, партиянинг туман ва шаҳар кенгашлари олдида турган долзарб вазифалар белгилаб олинди.

Изучается выступление Президента нашей страны на Генеральной Ассамблее ООН
В мероприятии, проведенном в Нукусе Каракалпакским советом Народно-демократической партии Узбекистана, определены задачи по изучению активистами партии сути и значимости выступления Президента Шавката Мирзиёева на состоявшейся 19 сентября нынешнего года 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
В мероприятии приняли участие члены фракции НДПУз в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, депутатских групп в районных, городских Кенгашах народных депутатов, председатели и ответственные работники Каракалпакского, районных и городских советов партии, журналисты.
Член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Г.Аннакличева, член фракции партии в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан Е.Тураниёзов и другие отметили, что визит Президента Шавката Мирзиёева в Соединенные Штаты Америки, его выступление на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН воодушевило весь наш народ, переполнило наши сердца чувством гордости. На престижном международном форуме, в ходе которого обсуждалось свыше 170 вопросов, Президент нашей страны привлек внимание мирового сообщества к демократическим процессам в Узбекистане, масштабным реформам по защите прав человека, вопросам молодежи, сохранения религиозной толерантности, регионального сотрудничества, а также экологии.
Выдвинутые Президентом нашей страны такие принципы, как “Интересы человека превыше всего”, "Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу", “Чем богаче люди – тем сильнее государство”, а также предложения разработать Международную конвенцию ООН о правах молодежи - унифицированный международно-правовой акт, нацеленный на формирование и реализацию молодежной политики, принять специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи "Просвещение и религиозная толерантность", вызвали у всех огромный интерес.
Самое главное, жителей Каракалпакстана воодушевил тот факт, что глава нашего государства вновь привлек внимание международного сообщества к одной из острейших экологических проблем современности – Аральской катастрофе, заявил о том, что ликвидация последствий высыхания моря требует сегодня активной консолидации международных сил.
– Мы, жители Приаралья, не понаслышке знаем о нынешнем состоянии Аральского моря, – говорит член фракции НДПУз в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан Бибигуль Ержанова из Муйнакского района. – С начала нынешнего года Президент нашей страны, уделяя особое внимание Муйнакскому району, выступил инициатором широкомасштабной созидательной работы. За прошедшее короткое время проложена водопроводная сеть протяженностью 101 километр, введены в эксплуатацию школа, детский сад, современная автостанция, возводится ряд промышленных предприятий. Асфальтируются дороги, облик нашего района преображается с каждым днем. Мы с волнением слушали слова главы нашего государства о рациональном использовании водных ресурсов бассейнов рек Амударья и Сырдарья, стабилизации экологической ситуации в регионе.
В ходе мероприятия были определены актуальные задачи, стоящие перед фракцией НДПУз в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, депутатскими группами в районных и городских Кенгашах народных депутатов, районными и городскими советами партии, по широкой пропаганде сути и содержания выступления Президента нашей страны среди электората партии.