Нукус шаҳридаги Мустақиллик майдонида Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ички ишлар органлари таянч пунктларининг профилактика инспекторлари ўзларига ишониб топширилган ҳудудда фуқаролар тинчлиги ва осойишталигини таъминлаш, қонуний манфаатларини ишончли ҳимоялашга тантанали қасамёд қилди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бош бошқармаси томонидан ташкил этилган тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси М.Ерниязов ва бошқалар мамлакатимизда ички ишлар органлари ходимлари аҳолининг тинч-осойишта ҳаётини таъминлаш, жойларда ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшаётганини таъкидлади.
Президентимизнинг 2017 йил 10 апрелдаги "Ички ишлар органларининг фаолияти самарадорлигини тубдан ошириш, жамоат тартибини, фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлашда уларнинг масъулиятини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармони асосида ички ишлар органлари ижтимоий йўналтирилган профессионал тузилмага айлантирилаётгани соҳа фаолиятини тубдан такомиллаштириб, фуқаролар эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишда юксак самаралар бераётир. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 20 апрелдаги "Ички ишлар органлари таянч пунктларининг профилактика инспекторларини хизмат уй-жойи билан таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорига мувофиқ, жойларда профилактика инспекторларига барча шароитга эга хизмат уйлари топширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, турли вазирлик ва идоралар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар, ёшлар, профилактика инспекторларининг оила аъзолари иштирок этган тадбирда 125 нафар профилактика инспекторига замонавий хизмат уйи ва имтиёзли кредит асосида харид қилинган янги автомашиналар калити тантанали равишда топширилди.
– Ҳозиргача ўзим хизмат қилаётган ҳудудга 25 километр узоқдан қатнар эдим, – дейди Амударё туманидаги “Тўлқин” овул фуқаролар йиғини профилактика нозири Б.Бекбергенов. – Энди шу овулнинг ўзидан барча қулайликларга эга янги хизмат уйининг калитини беришди. Ишимизнинг янада самарали бўлиши учун узоқ муддатли кредит ҳисобига янги автомашинали ҳам бўлдим. Овулимизда истиқомат қилаётган 7 минг 300 дан зиёд аҳолининг 25 фоизи ёшлардир. Уларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш учун спорт тўгараклари фаолиятини янада кучайтирдик. Шу орқали кейинги йилларда ҳудудимизда ҳуқуқбузарлик ҳолатлари кескин камайди.
Нукус шаҳрининг Гулзор маҳалласида истиқомат қилаётган 3 минг 200 дан зиёд аҳолининг дарду ташвишига қулоқ тутиб, уларнинг тинч ва осуда ҳаётини таъминлаётган профилактика нозири С.Хўжанов оиласи билан шу маҳаллага кўчиб келди. Унга ҳам замонавий уйнинг калити топширилди.
– Аҳоли билан яқин мулоқот, ёшлар ўртасида ўтказилаётган профилактика тадбирлари ўз самарасини бериб, кейинги икки йилда ҳудудимизда бирорта ҳам ҳуқуқбузарлик ҳолати қайд этилмади, – дейди С.Хўжанов. – Эндиликда маҳалланинг ўзида яшаб, кеча-ю кундуз одамлар орасида бўлиш имконияти яратилгани фаолиятимиз самарадорлигини янада оширишга хизмат қилади.
Қорақалпоғистон Республикаси санъат усталари ижросидаги концерт дастури тадбирга янада файз бағишлади.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси Н.Йўлдошев, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси О.Муродов, Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири П.Бобожонов иштирок этди.

Инспекторам по профилактике вручены ключи от нового жилья и автомобили
На площади Мустакиллик города Нукуса инспекторы по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел Министерства внутренних дел Республики Каракалпакстан дали торжественную клятву оберегать мир и спокойствие граждан, проживающих на вверенной им территории, надежно защищать их законные интересы.
На мероприятии, организованном Главным управлением профилактики правонарушений МВД Республики Узбекистан, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов и другие отметили, что в нашей стране сотрудники органов внутренних дел вносят достойный вклад в обеспечение мирной и спокойной жизни населения, укрепление стабильной социально-духовной обстановки на местах.
В соответствии с Указом Президента нашей страны "О мерах по коренному повышению эффективности деятельности органов внутренних дел, усилению их ответственности за обеспечение общественного порядка, надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан" от 10 апреля 2017 года органы внутренних дел становятся общественно ориентированной профессиональной службой, что дает высокие результаты в коренном совершенствовании их работы, надежной защите свобод и законных интересов граждан. В соответствии с постановлением главы нашего государства «О дополнительных мерах по обеспечению инспекторов по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел служебным жильем» от 20 апреля 2017 года на местах инспекторам профилактики вручаются ключи от служебного жилья со всеми условиями.
На мероприятии с участием членов Сената и депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представителей различных министерств и ведомств, государственных и общественных организаций, старшего и молодого поколения, семей инспекторов 125 инспекторам по профилактике были торжественно вручены ключи от современного служебного жилья и новых автомашин, приобретенных на основе льготных кредитов.
- Прежде жил в 25 километрах от места работы, - говорит инспектор по профилактике схода граждан аула "Тулкин" Амударьинского района Б.Бекбергенов. - Сегодня мне передали ключи от нового дома со всеми удобствами, расположенного на территории аула. Для эффективной организации нашей работы нам также выделили новые автомобили за счет долгосрочного кредита. В нашем ауле проживает более 7 тысяч 300 человек, молодежь составляет 25 процентов населения. Для содержательной организации ее досуга активизировали работу спортивных секций. Благодаря этому за последние годы на территории достигнуто резкое сокращение числа правонарушений.