Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг АҚШга ташрифини мамлакатимиз ва хорижий давлатлар экспертлари шундай баҳоламоқда
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Америка Қўшма Штатларига ташрифи, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида сўзлаган нутқи юртдошларимизга чексиз ғурур-ифтихор бағишлади. Бу мазкур ташриф анчадан буён кутилгани, Президентимизнинг нутқи одамларнинг қалбидан, тафаккуридан чуқур жой олганидан далолат.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти 193 мамлакатни бирлаштирган энг йирик халқаро тузилма. Бош Ассамблея унинг асосий органи. Бош Ассамблея сессиясида дунё етакчилари йиғилади, иштирокчилар ва тадбирлар кўплигидан ҳар бир сония ҳисобли бўлади. Шу боис унинг кун тартибидан энг муҳим, халқаро аҳамиятга молик масалалар ўрин олади. Бош Ассамблеянинг 72-сессияси кун тартибига 170 дан ортиқ масала киритилди.
Президентимизнинг нутқи мазмундорлиги ва аҳамияти билан алоҳида ажралиб турди. Қисқа бўлишига қарамай, нутқ замонамизнинг энг долзарб мавзуларини қамраб олди: Ўзбекистондаги ислоҳотлар, демократия, инсон ҳуқуқлари, ёшлар масаласи, диний бағрикенглик, халқаро хавфсизлик, минтақавий ҳамкорлик, экология ва ҳоказо.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш фаоллашгани, халқаро алоқалар учун кенг эркинлик яратилгани, мамлакатимизнинг янги қиёфаси шакллантирилаётганини таъкидлади.
Ўзбекистон ўзининг ташқи сиёсатида Марказий Осиё минтақасига устувор аҳамият қаратаётгани, ўзаро мулоқот, амалий ҳамкорлик ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлашнинг қатъий тарафдори эканини қайд этди. Шавкат Мирзиёев хорижга чиқиш визаларини "умрини ўтаб бўлган ўтмиш қолдиқлари" деб атади.
Президентимиз айтган "Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устун", "Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак", "Халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади" деган шиорлар барчанинг тилига тушди. БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш, Бош Ассамблеянинг "Маърифат ва диний бағрикенглик" деб номланган махсус резолюциясини қабул қилиши бўйича таклифлари барчада катта қизиқиш уйғотди.
Сессия иштирокчилари Шавкат Мирзиёевнинг нутқини диққат билан тинглади. БМТ каналлари орқали бевосита кузатиб борди. Бош қароргоҳдаги медиа марказда журналистлар ўзларига кўп нарсаларни қайд қилиб борди. Айниқса, Президентимиз Орол денгизи акс эттирилган харитани кўрсатганда ҳамма ўйга толди...
Нутқ якунланганда қарсаклар анча пайтгача тинмади. Сессия раиси, давлат раҳбарлари Президентимизни табриклади, ўз таассуротларини билдиришга ошиқди.
Масалан, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон ҳали ҳеч бир давлат раҳбари БМТ минбаридан туриб ислом дини қадриятларини бу қадар жасорат билан ҳимоя қилмагани, ҳеч қачон Имом Бухорий номини тилга олмаганини таъкидлади.
Халқаро сиёсий доираларда, оммавий ахборот воситаларида бу тарихий нутққа муносабат билдириш давом этмоқда.
Сессия доирасида мамлакатимиз, халқимиз учун яна бир аҳамиятли воқеа бўлди. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти биносида маҳобатли Регистон майдонининг макети ўрнатилди.
Шу муносабат билан ўтказилган маросимда Президентимиз Шавкат Мирзиёев иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Ўзбекистоннинг «ташриф қоғози» бўлмиш ушбу экспонат БМТ штаб-квартирасининг энг гавжум жойларидан бирига, БМТ Хавфсизлик Кенгаши ва Бош Ассамблея заллари ўртасидаги фойега ўрнатилганида ўзига хос чуқур рамзий маъно бор, деди давлатимиз раҳбари. Буюк ипак йўлининг марказида жойлашган Самарқандда илм-фан, маданият, савдо, меъморлик, ҳунармандлик азалдан ривожланган, турли ўлкалардан келган инсонлар аҳил-иноқ яшаган. Регистон эса ана шундай қадимий ва умумбашарий шаҳарнинг бетакрор рамзига айланган.
Регистон майдонининг макети юртимизнинг қўли гул уста ҳунармандлари томонидан ясалган бўлиб, қимматбаҳо металл ва гўзал миллий нақшлар билан безатилган. Энди Бирлашган Миллатлар Ташкилотида ишлайдиган, у ердаги тадбирларда қатнашадиган ҳар бир инсоннинг нигоҳи азалдан тараққиёт ва маданият маскани бўлган «Ўзбекистоннинг бир бўлаги»га тушади.
Президентимиз аксарият давлатлар раҳбарлари сингари фақат БМТ сессиясида иштирок этиб қайтмади. Ҳар доимгидек вақтдан ўта унумли фойдаланди. Қатор давлатлар ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари, ишбилармонлар билан учрашди.
Ўзбекистон БМТга 1992 йил 2 март куни аъзо бўлган. Бугун мамлакатимизда унинг қатор тузилмалари – Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти, Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти, Болалар жамғармаси, Аҳолишунослик жамғармаси, Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси, Тараққиёт дастури ва бошқа тузилмаларининг ваколатхоналари фаолият кўрсатаётир.
Жорий йил июнь ойида БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш Ўзбекистонга ташриф буюрди.
Шавкат Мирзиёев 19 сентябрь куни БМТнинг Нью-Йорк шаҳридаги бош қароргоҳида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш билан мулоқот ўтказди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида амалга оширилаётган кенг миқёсли янгиланишлар тўғрисида сўзлаб берди.
Антониу Гутерриш Президентимизнинг Бош Ассамблеянинг 72-сессиясидаги нутқи ниҳоятда мазмундор бўлгани, унда билдирилган ташаббуслар муҳим ва ўз вақтида илгари сурилганини таъкидлади. Ушбу ташаббусларни халқаро майдонда қўллаб-қувватлашини қайд этди.
Бош котиб Ўзбекистон томонидан минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, Афғонистонни қайта тиклашга кўмаклашиш бўйича кўрилаётган амалий чора-тадбирларни юқори баҳолади. Амударё ва Сирдарё сув ресурсларидан фойдаланиш тўғрисидаги конвенцияни илгари суриш, Орол денгизи билан боғлиқ экологик фалокат оқибатларини юмшатишга халқаро ҳамжамият диққат-эътиборини қаратишини билдирди.
Учрашувда Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги ҳамкорлик истиқболлари бўйича атрофлича фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн, Халқаро валюта жамғармаси фармойиш берувчи директори Кристин Лагард, Жаҳон банки президенти Жим Ёнг Ким билан учрашди. Болгария Республикаси Президенти Румен Радев, Грузия Бош вазири Георгий Квирикашвили билан мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича музокаралар ўтказди.
Учрашувлар белгиланган вақтдан кўра кўпроқ давом этди. Бу кўрилган масалалар кўплиги, музокаралар мазмунан бой бўлганидан далолат.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШнинг етакчи компаниялари раҳбарларини қабул қилди. Учрашувда Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм, «Женерал Электрик» компанияси президенти Рон Поллетт, «Ханивелл» компанияси бўлинмаси президенти ва бош директори Ражив Гаутам, «СиЭнЭйч Индастриал» компанияси вице-президенти Стивен Надерни, «Дир энд Компани» компанияси президенти Жеймс Филд иштирок этди. Мамлакатимизда валюта соҳасида бозор механизмлари жорий этилгани, савдодаги турли тўсиқлар олиб ташлангани, ишбилармонлик ва инвестиция муҳити янада яхшиланаётгани таъкидланди.
Ўзбекистон – АҚШ ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди. Ўзаро манфаатли йўналишлар таклиф қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташрифи доирасида 20 сентябрь куни Нью-Йоркда Ўзбекистон – АҚШ бизнес форуми бўлиб ўтди. Унда Америка Қўшма Штатларининг 100 дан ортиқ етакчи компанияси раҳбарлари иштирок этди.

Исторический визит, открывший новую эпоху
Итоги визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США так оценивают отечественные и зарубежные эксперты
Визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Соединенные Штаты Америки, выступление на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций переполнили сердца наших соотечественников чувством безграничной гордости.
Организация Объединенных Наций – это крупнейшая международная структура, объединившая 193 страны. Генеральная Ассамблея является ее основным органом. На сессии Генеральной Ассамблеи собираются мировые лидеры, из-за многочисленности участников и мероприятий каждая минута на счету. Поэтому в ее повестку дня включаются самые важные вопросы международного значения. В повестку дня 72-й сессии Генеральной Ассамблеи включено более 170 вопросов.
Выступление главы нашего государства выделялось содержательностью и значимостью поднятых в нем вопросов. Несмотря на краткость, оно охватило самые актуальные темы современности: реформы в Узбекистане, вопросы демократии, прав человека, молодежи, религиозная толерантность, международная безопасность, региональное сотрудничество, экология и другие.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы, активизировалась защита прав человека, созданы широкие свободы для международных отношений, формируется новый облик нашей страны. Подчеркнуто, что Узбекистан в своей внешней политике приоритетное значение придает Центральноазиатскому региону, решительно настроен на диалог, конструктивное взаимодействие и укрепление добрососедства. Глава нашего государства выездные визы назвал "изжившим себя наследием прошлого".
У всех на устах высказанные Президентом нашей страны идеи "Интересы человека – превыше всего", "Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу", "Если народ богат, то и государство будет богатым", вызвали большой интерес предложения о разработке Международной конвенции ООН о правах молодежи, принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи "Просвещение и религиозная толерантность".
Участники сессии внимательно слушали выступление Шавката Мирзиёева, которое транслировалось в прямом эфире через каналы ООН. Журналисты, присутствовавшие в медиа-центре штаб-квартиры организации, слушая выступление, помечали что-то в своих блокнотах. Когда Президент нашей страны показал карту, отражающую масштабы Аральской катастрофы, все погрузились в размышления...
После завершения выступления в зале сессии аплодисменты долго не утихали. Председатель сессии, главы государств поздравили Президента нашей страны, поспешили выразить свои впечатления.
Так, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что прежде ни один глава государства, стоя на трибуне ООН, не защищал исламские ценности, не упоминал имя Имама Бухари, как это сделал Президент нашей страны.
В рамках сессии состоялось еще одно знаковое событие для нашей страны и народа. В здании Организации Объединенных Наций был установлен макет площади Регистан.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев принял участие и выступил на организованном в связи с этим мероприятии.
Глубоко символично, что этот экспонат, являющийся визитной карточкой Узбекистана, установлен на одном из самых видных мест штаб-квартиры ООН – в фойе между залами Совета Безопасности и Генеральной Ассамблеи ООН, сказал глава нашего государства. В нашей стране – одной из колыбелей человеческой цивилизации – издревле были развиты наука, культура, торговля, архитектура и ремесленничество. В Самарканде, располагавшемся в центре Великого шелкового пути, в мире и согласии жили люди со всех уголков мира, Регистан стал уникальным символом этого древнего всемирно известного города.
Макет площади Регистан изготовлен искусными мастерами-ремесленниками нашей страны, украшен благородными металлами и уникальным национальным орнаментом. Теперь каждый работающий в Организации Объединенных Наций, участник проводимых здесь мероприятий, сможет полюбоваться здесь "частичкой" Узбекистана, издревле являвшегося очагом цивилизации.
Президент нашей страны наряду с участием в сессии ООН, как всегда, очень эффективно распорядился временем. Провел встречи с главами ряда государств и международных организаций, представителями бизнес-кругов.
Узбекистан стал членом ООН 2 марта 1992 года. Сегодня в нашей стране осуществляют деятельность ряд структур этой организации. Это – Всемирная организация здравоохранения, Организация по вопросам образования, науки и культуры, Продовольственная и сельскохозяйственная организация, Детский фонд, Фонд народонаселения, Программа развития, Управление по наркотикам и преступности и другие.
В июне текущего года в Узбекистане с визитом побывал Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш.
Президент Шавкат Мирзиёев 19 сентября в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке встретился с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем. Рассказал об осуществляемых широкомасштабных преобразованиях в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Антониу Гутерриш отметил глубокое содержание выступления Президента нашей страны на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи, подчеркнул, что выдвинутые в нем инициативы являются важными и своевременными. Он заверил в готовности содействовать их продвижению на международной арене.
Генеральный секретарь высоко оценил предпринимаемые Узбекистаном практические шаги по расширению и углублению регионального сотрудничества, а также содействию в восстановлении Афганистана. Он заверил, что приложит все усилия для продвижения конвенции об использовании водных ресурсов Амударьи и Сырдарьи, привлечения внимания международного сообщества к вопросу смягчения последствий экологической катастрофы.
На встрече состоялся обстоятельный обмен мнениями по перспективным направлениям взаимодействия.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился также с Верховным комиссаром ООН по правам человека Зейдом Раад аль-Хусейном, директором-распорядителем Международного валютного фонда Кристин Лагард, президентом Всемирного банка Джимом Ёнг Кимом, провел переговоры с Президентом Республики Болгария Руменом Радевым и Премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили по дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Все встречи продлились дольше, чем это было предусмотрено протоколом, что объясняется насыщенностью и емкостью переговоров.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял руководителей ведущих компаний США. Во встрече приняли участие председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм, президент компании "Женерал Электрик" Рон Поллетт, президент и генеральный директор подразделения компании "Ханивелл" Раджив Гаутам, вице-президент компании "СиЭнЭйч Индастриал" Стивен Надерни, президент компании "Дир энд Компани" Джеймс Филд. На встрече особо отмечались внедрение в нашей стране рыночных механизмов валютного обращения, устранение различных преград в сфере торговли, дальнейшее улучшение деловой среды и инвестиционного климата.
Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления связей между деловыми кругами Узбекистана и США. Предложены взаимовыгодные направления партнерства.
В рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США 20 сентября в Нью-Йорке состоялся Узбекско-Американский бизнес-форум. В мероприятии приняли участие руководители более 100 ведущих компаний США.