Депутатлар одамлар манфаатларини таъминлашга қаратилган қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар
2017 йилнинг 22 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Сиёсий партиялар фракцияларининг вакиллари қонун лойиҳаларини кўриб чиқишдан аввал Ўзбекистон Республикаси Президентининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясидаги нутқига ўз муносабатларини билдирдилар. Таъкидландики, давлатимиз раҳбарининг мазкур нутқи чинакамига тарихий аҳамиятга эга. Ўзбекистоннинг минтақавий ва халқаро сиёсатнинг энг муҳим йўналишларига доир юксак минбардан баён қилинган ташаббуслари кенг сиёсий доиралар ўртасида қўллаб-қувватланди.
Сиёсий партиялар фракциялари вакиллари Ўзбекистон Республикаси Президентининг ушбу нутқининг, давлат сиёсати энг муҳим йўналишларига тааллуқли амалий таклифларининг, фикр-мулоҳазаларининг моҳияти ва аҳамиятини тушунтириш юзасидан сайловчилар, кенг жамоатчилик ўртасида ахборот-тарғибот тадбирларини ўтказиш зарурлиги тўғрисида таклиф ва тавсиялар билдирдилар. Давлатимиз раҳбари томонидан билдирилган ташаббусларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашнинг муҳимлиги қайд этилди.
Шундан сўнг депутатлар бир қатор қонун лойиҳаларини биринчи ўқишда кўриб чиқишга киришдилар. Хусусан, «Жамоатчилик назорати тўғрисида»ги, Ўзбекистон Республикасининг Солиқ, Оила, Жиноят-процессуал кодексларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳалари ва бошқа қонун ҳужжатлари муҳокама қилинди.
Мамлакатнинг бугунги тутган сиёсий йўлига мувофиқ «Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устун» деган принципни мамлакатда халқ ҳокимиятини номигагина эмас, ҳақиқий қилувчи механизмларни кучайтириш орқали амалга ошириш демократик давлатни ва адолатли жамиятни барпо этишда устувор аҳамият касб этади.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ норматив-ҳуқуқий базани янада ривожлантириш мақсадида Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан «Жамоатчилик назорати тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Қонун лойиҳаси фуқароларнинг давлат органлари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш орқали жамият ва давлат ишларини бошқаришда иштирок этишга бўлган, Ўзбекистон Республикаси Конституцияси билан кафолатланган ҳуқуқининг рўёбга чиқарилиши билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишга чақиради. Қонун лойиҳасида жамоатчилик назоратининг шакллари, уларни амалга ошириш механизмлари, жамоатчилик назорати субъектларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари очиб берилган.
Мажлисда депутатлар томонидан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят-процессуал кодексига ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди. Ушбу қонун лойиҳаси, депутатлар таъкидлаб ўтганидек, бозор иқтисодиётининг асосий шартларидан бири бўлган хусусий мулк кафолатларини таъминлашда ва ҳимоя қилишда ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Бугунги кунга қадар Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексининг 211-моддасига мувофиқ жиноят қуроли, кимга тегишлилигидан қатъи назар, мусодара қилиниши керак бўлган ва тегишли муассасаларга топширилган ёки йўқ қилиб юборилган.
Қонун лойиҳасига мувофиқ, ушбу талабга ўзгартиш киритилиб, гумон қилинувчига, айбланувчига, судланувчига, маҳкумга тегишли бўлган жиноят қуроллари мусодара қилиниши кераклиги ва тегишли муассасаларга топширилиши ёки йўқ қилиб юборилиши назарда тутилмоқда. Жиноят қуроллари гумон қилинувчига, айбланувчига, судланувчига, маҳкумга тегишли бўлмаган тақдирда, улар мулкдорларига қайтариб берилади.
Сўнгра депутатлар алиментлар тўловини таъминлашга доир амалдаги қонун ҳужжатларида мавжуд бўлган камчиликларни ва самарасиз механизмларни бартараф этиш мақсадида ишлаб чиқилган қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар. Кейинги пайтларда, мажлисда қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонасига фуқароларнинг алиментлар ўз вақтида тўланмаслиги масалаларига доир мурожаатлари ва ушбу соҳадаги қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга оид таклифлар сони ошган. Бундан ташқари, «Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни чет элга чиқишга доир чекловни олиб ташлаш учун алиментларни олдиндан тўлаш ёки алиментларни тўлаш мажбуриятини таъминлаш бўйича гаров шартномасини тузиш имконини берувчи норма билан тўлдирилмоқда. Шундай қилиб, алиментлар тўлаши шарт бўлган шахсларнинг хорижга чиқиш ҳуқуқларини амалга ошириш учун, алиментлар олиш ҳуқуқига эга бўлган болаларнинг манфаатларини бузмаган ҳолда, шарт-шароитлар яратилмоқда.
Мажлисда кўриб чиқилган бошқа қонун лойиҳаси оилавий ажралишларнинг олдини олишга, шу жумладан, ушбу масала юзасидан маҳаллаларнинг тутган ўрнини кучайтириш орқали олдини олишга қаратилган. Ҳозирги вақтда фуқаролар йиғинлари ҳузурида яраштириш комиссиялари иш юритаётган бўлиб, улар фаолиятининг асосий мақсади оилавий муаммоларни тинч йўл билан ҳал этишдан, оилавий низоларни судга қадар кўриб чиқишдан иборат. Шуни ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикасининг Оила кодексига судлар ва ФҲДЁ органлари томонидан уларнинг иш юритувида никоҳдан ажратиш билан боғлиқ ишлар мавжудлиги тўғрисида яраштириш комиссияларини хабардор қилишга доир қоидаларни белгилашга қаратилган ўзгартишлар ва қўшимча киритилмоқда. Бу, ўз навбатида, яраштириш комиссияларига ажралишларнинг олдини олиш бўйича чора-тадбирлар кўриш имконини беради.
Қизиқарли баҳс-мунозара руҳида ўтган мажлис давомида кўриб чиқилиб, биринчи ўқишда қабул қилинган қонун лойиҳалари юзасидан депутатлар бирлашмалари ўз нуқтаи назарларини билдирдилар.
Мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Депутаты рассмотрели законопроекты, направленные на обеспечение интересов людей
22 сентября 2017 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Перед началом рассмотрения законопроектов представители фракций политических партий высказали свое отношение к выступлению Президента Республики Узбекистан на 72-й сессии Генассамблеи ООН. Данная речь главы государства, как отмечалось, имеет поистине историческое значение. Озвученные с высокой трибуны инициативы Узбекистана по важнейшим направлениям региональной и международной политики нашли поддержку среди широких политических кругов.
Представителями фракций политических партий высказаны предложения и рекомендации о необходимости проведения информационно-просветительских мероприятий среди избирателей, широкой общественности по разъяснению сути и значения данного выступления Президента Республики Узбекистан, прозвучавших конструктивных предложений, мнений, касающихся важнейших направлений государственной политики. Подчеркнута важность правового обеспечения высказанных инициатив главы государства.
Затем депутаты приступили к рассмотрению в первом чтении ряда законопроектов. В частности, обсуждены проекты законов «Об общественном контроле», о внесении изменений и дополнений в Налоговый, Семейный, Уголовно-процессуальный кодексы и другие законодательные акты.
В соответствии с современным политическим курсом страны приоритетом построения демократического государства и справедливого общества является реализация принципа – «Интересы человека превыше всего» путем укрепления механизмов, делающих власть народа в стране не номинальной, а реальной. Одним из таких механизмов, как отметили депутаты, является институт общественного контроля.
С целью дальнейшего развития нормативно-правовой базы в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах депутатами Законодательной палаты разработан проект Закона «Об общественном контроле». Законопроект призван регламентировать отношения, связанные с реализацией гражданами гарантированного Конституцией Республики Узбекистан права на участие в управлении делами общества и государства посредством осуществления общественного контроля за деятельностью государственных органов. В законопроекте раскрываются формы общественного контроля, механизмы их реализации, права и обязанности субъектов общественного контроля.
На заседании депутатами также рассмотрен законопроект, предусматривающий внесение изменений в Уголовно-процессуальный кодекс и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности. Данный законопроект, как подчеркнули депутаты, имеет решающее значение в обеспечении гарантий и защиты частной собственности, которая является одним из главных условий рыночной экономики. До сегодняшнего дня согласно статье 211 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан орудия преступления подлежали конфискации и передавались в соответствующие учреждения или уничтожались независимо от того, кому они принадлежали.
В соответствии с законопроектом в данное требование вносится изменение о том, что орудия преступления, принадлежащие подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, заключенному, подлежат конфискации и передаются в соответствующие учреждения или уничтожаются. В случае, если орудия преступления не принадлежат подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, заключенному, то они возвращаются собственникам.
Далее депутаты рассмотрели законопроект, разработанный с целью устранения в действующем законодательстве пробелов и неэффективных механизмов обеспечения уплаты алиментов. За последнее время, как отмечалось на заседании, увеличилось количество обращений граждан в Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан по вопросам несвоевременной уплаты алиментов и предложений по совершенствованию законодательства в этой сфере. Законопроектом вносятся изменения и дополнения в ряд кодексов. Кроме того, Закон Республики Узбекистан «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» дополняется нормой, представляющей возможность заблаговременной уплаты алиментов или заключение договора залога по обеспечению обязательства об уплате алиментов для снятия ограничения на выезд. Таким образом создаются условия для реализации прав на выезд за рубеж лиц, обязанных оплачивать алименты, при этом не нарушая интересов детей, имеющих право на получение алиментов.
Другой законопроект, рассмотренный на заседании, направлен на предотвращение семейных разводов, в том числе путем усиления роли махалли по данному вопросу. Отмечалось, что в настоящее время при сходах граждан действуют примирительные комиссии, основной целью деятельности которых является решение семейных проблем мирным путем, досудебное рассмотрение семейных споров. С учетом этого в Семейный кодекс Республики Узбекистан вносятся изменения и дополнение, направленные на установление правила по уведомлению судами и органами ЗАГС примирительных комиссий о наличии в их производстве дел, связанных с расторжением брака. Это, в свою очередь, позволит примирительным комиссиям принять меры по предупреждению разводов.
В ходе заседания, прошедшего в духе заинтересованной дискуссии, депутатскими объединениями высказаны позиции по рассмотренным законопроектам, которые были приняты в первом чтении.
На заседании рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к полномочиям Законодательной палаты Олий Мажлиса.