Профилактика инспекторлари қасамёд қилди
Термиз шаҳридаги Хотира майдонида Сурхондарё вилояти ички ишлар бошқармаси ички ишлар органлари таянч пунктлари профилактика инспекторларининг ўзлари хизмат қилаётган ҳудудда осойишталикни таъминлаш ва фуқароларнинг қонуний манфаатларини ишончли ҳимоялаш учун тантанали қасамёд қабул қилиш маросими ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига вилоятдан сайланган сенаторлар, турли вазирлик ва идоралар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар, ёшлар, профилактика инспекторларининг оила аъзолари иштирок этган тадбирда профилактика инспекторларига замонавий хизмат уйлари ва имтиёзли кредит асосида харид қилинган янги автомашиналар калитлари тантанали равишда топширилди.
Сурхондарё вилояти ҳокими Э.Турдимов ва бошқалар мамлакатимизда ички ишлар органлари ходимлари аҳолининг тинч-осойишта ҳаётини таъминлашдек масъулиятли вазифани сидқидилдан бажариб, жойларда ижтимоий-маънавий муҳитни янада мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшиб келаётганини таъкидлади. Ички ишлар органларини ижтимоий йўналтирилган профессионал тузилмага айлантириш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар соҳа фаолиятини тубдан такомиллаштириш, жамоат тартибини сақлаш, ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг олдини олиш, фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишда юксак самаралар бераётир.
Сурхондарё вилоятида ички ишлар органлари ходимлари томонидан турли профилактик тадбирлар, аҳоли билан очиқ мулоқот ва ҳуқуқий тарғибот ишларига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Айниқса, профилактика инспекторлари ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг сабаб ва омилларини аниқлаш, бундай ҳолатларга йўл қўймаслик бўйича изчил ишлар олиб бормоқда. Профилактика инспектори билан ўзини ўзи бошқариш органлари ва жамоатчилик ҳамкорлиги мустаҳкамланаётир. Бунинг самарасида вилоятда жиноятлар сони ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 400 тага камайган. 190 дан ортиқ маҳаллада умуман жиноят содир этилмаган.
– Бизнинг давримизда бундай шароит ҳам, машаққатли хизматимизга эътибор ҳам бўлмаган, – дейди истеъфодаги полковник И.Қалқонов. – Қирқ йилдан зиёд ички ишлар органларида турли лавозимларда хизмат қилдим. Ўша даврда бепул хизмат уйида яшаш ёки енгил машина сотиб олиш тасаввуримизга ҳам сиғмаган. Қаранг, бугун профилактика инспекторига ўз ҳудудидан оила аъзолари билан яшаш учун хизмат уйи, тижорат банкининг узоқ муддатли имтиёзли кредит маблағи асосида янги автомашина берилмоқда. Бунга ҳавас қилмай, осойишта, фаровон турмушимиз посбонларига яратилаётган шарт-шароитлар билан фахрланмай бўладими?! Бу фуқаролар мурожаатига эътиборни кучайтиради. Маҳалла аҳли билан янада яқин бўлишга қулайлик яратади.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 20 апрелдаги "Ички ишлар органлари таянч пунктларининг профилактика инспекторларини хизмат уй-жойи билан таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорига мувофиқ, профилактика инспекторларига барча шароитга эга хизмат уйлари топширилаётгани ҳудуд осойишталигини таъминлашда муҳим омил бўлмоқда. Бундай эътибор ва ғамхўрлик уларнинг ота-оналари ва яқинларини қувонтириб, ёшларда ушбу касбга қизиқишни оширмоқда.
– Ўғлим Абдурашидга тантанали қасамёд қабул қилиш маросимида барча қулайликка эга хизмат уйи ва имтиёзли кредит асосида енгил автомашина калити берилишини эшитиб, суюнганимиздан онаси билан эрта тонгдан Термизга келдик, – дейди Шўрчи туманидаги Олатемир маҳалласида яшовчи Шамил Йўлдошев. – Ўғлим Қумқўрғон туманидаги Янги авлод маҳалласида хизмат бурчини ўтамоқда. Янги уй ва енгил машина унинг хизмат вазифасини янада сифатли, самарали бажаришида муҳим аҳамият касб этади. Ёшларга кўрсатилаётган юксак эътибор учун давлатимиздан миннатдормиз.
Вилоятда 450 дан ортиқ профилактика инспектори фаолият юритмоқда. Хизмат уйи ва енгил автомашина калитини қабул қилиб олган осойишталик посбонлари сафида Шеробод туманидаги Дўстлик маҳалласи профилактика инспектори, капитан Аслиддин Бобоев ҳам бор.
– Бундай тантанали қасамёд ўзим хизмат қилаётган ҳудудда тинчлик-осойишталикни мустаҳкамлаш, фуқаролар ҳуқуқини ишончли ҳимоялашда янада кўпроқ меҳнат қилишга ундайди, – дейди капитан А.Бобоев. – Айни пайтда маҳалла фуқаролар йиғини фаоллари билан ўтказаётган профилактик тадбирларимиз самарадорлигини оширишни асосий мақсад қилиб олганмиз. Ҳудудда оила аъзоларим билан яшаш учун барпо этилган замонавий хизмат уйи ва енгил машина бу борадаги ишларимиз янада самарали бўлишида муҳим аҳамият касб этади. Бугунги қасамёд бизни шунга ундайди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси О.Муродов сўзга чиқди.

Инспекторы по профилактике приняли присягу
На площади Памяти города Термеза состоялось торжественное мероприятие, посвященное принятию инспекторами по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел Сурхандарьинского областного управления внутренних дел присяги по обеспечению законных интересов граждан и спокойствия на закрепленных территориях.
На мероприятии, в котором приняли участие сенаторы, избранные от области в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств и ведомств, государственных и общественных организаций, ветераны, молодежь, члены семей инспекторов по профилактике, в торжественной обстановке инспекторам по профилактике вручены ключи от современных служебных домов и новых автомашин, приобретенных по льготному кредиту.
Хоким Сурхандарьинской области Э.Турдимов и другие отметили, что работники органов внутренних дел честно выполняют ответственную задачу по обеспечению мира и спокойствия граждан и вносят достойный вклад в дальнейшее укрепление социально-духовной обстановки на местах. Реформы по преобразованию органов внутренних дел в социально направленную профессиональную структуру позитивно сказываются на совершенствовании деятельности сферы, предотвращении правонарушений и преступности, надежной защите прав, свобод и законных интересов граждан.
Органами внутренних дел Сурхандарьинской области уделяется особое внимание проведению профилактических мероприятий, открытого диалога с населением, работе по правовой пропаганде. Инспекторами по профилактике ведется последовательная работа по определению причин и факторов, а также недопущению совершения правонарушений. Укрепляется сотрудничество инспекторов по профилактике с органами самоуправления граждан и общественностью. В результате в области число преступлений сократилось на 400 случаев относительно этого периода прошлого года. Более чем в 190 махаллях не зафиксировано ни одного случая совершения преступления.
– В наше время не было таких условий и внимания к нашей сложной службе, – говорит полковник в отставке И.Калконов. – Я более сорока лет занимал различные должности в органах внутренних дел. В те времена мы даже представить не могли, что можно жить бесплатно в служебном жилье или приобрести легковой автомобиль. А сегодня инспекторам по профилактике и членам их семей предоставляются жилье по месту службы и долгосрочные льготные кредиты коммерческих банков для приобретения автомашины. Разве не стоит гордиться условиями, предоставляемыми стражам нашего спокойствия и благоустроенной жизни?! Это усилит внимание к обращениям граждан. Создаст условия для тесного сближения с жителями махаллей.
Предоставление инспекторам по профилактике служебных домов со всеми удобствами в соответствии с постановлением главы нашего государства "О дополнительных мерах по обеспечению инспекторов по профилактике опорных пунктов органов внутренних дел служебным жильем" от 20 апреля 2017 года служит важным фактором обеспечения спокойствия на территориях. Проявляемые внимание и забота радуют их родителей и близких, а в молодежи пробуждают интерес к этой профессии.
– Узнав, что сыну Абдурашиду на торжественной церемонии принятия присяги будут вручать ключи от служебного жилья со всеми удобствами и автомашины, приобретенной по льготному кредиту, мы обрадовались и с раннего утра с матерью приехали в Термез, – говорит житель махалли "Олатемир" Шурчинского района Шамил Юлдашев. – Сын служит в махалле "Янги авлод" Кумкурганского района. Новый дом и легковой автомобиль будут способствовать качественному и эффективному выполнению служебного долга. Мы благодарны государству за внимание к молодежи.
В области служат более 450 инспекторов по профилактике. Среди защитников спокойствия, получивших ключи от служебных домов и легковых автомашин, есть и инспектор по профилактике махалли "Дустлик" Шерабадского района, капитан Аслиддин Бобоев.
– Торжественная присяга призывает меня к активизации работы по укреплению спокойствия на вверенной мне территории, надежной защите прав граждан, – говорит капитан А.Бобоев. – Мы поставили цель – повышать эффективность профилактических мероприятий, проводимых совместно с активистами схода граждан махалли. Предоставленный мне и членам моей семьи современный служебный дом и легковая машина будут способствовать повышению эффективности работы в этом направлении. И к этому призывает принятая сегодня присяга.
На мероприятии выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин республики Т.Нарбаева, Государственный советник Президента Республики Узбекистан О.Муродов.