2017 йилнинг 15 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Испания Қироллигининг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Москва шаҳрида) Игнасио Ибанес Рубиони қабул қилди.
Элчи Ўзбекистон Республикаси Президенти номига йўлланган ишонч ёрлиқларини топширди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-Испания ўртасидаги мулоқотларнинг ҳозирги ҳолати ва янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. 2017 йилнинг 9 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Испания Қироли Филип ВИ нинг Остонадаги учрашуви самарали ва ўзаро манфаатли икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш учун янги босқичига айланиши ва икки мамлакат ўртасидаги алоқаларни фаоллаштиришига ишонч билдирилди.
Шу нуқтайи назардан Ўзбекистон ва Испания ўртасида турли даражада бўлажак учрашувларнинг, жумладан ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги алоқаларнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Вазир ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида БМТ шафелигида бўлиб ўтадиган «Марказий Осиё: бир ўтмиш ва бир келажак, барқарор ривожланиш ва ўзаро фаровонлик учун ҳамкорлик» номли халқаро конференцияда Испания томонинг юқори даражада иштирок этишини ижобий баҳолади.

Встреча с Послом Испании
15 сентября 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Испания с резиденцией в г.Москве Игнасио Ибаньеса Рубио.
Посол передал адресованные Президенту Республики Узбекистан верительные грамоты.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-испанского диалога. Выражена уверенность, что состоявшая 9 июня 2017 года встреча в г.Астане Президента Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Королем Испании Филиппом VI станет новой точкой отсчета для дальнейшего развития плодотворного и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества, позволит активизировать связи между двумя странами.
В этом контексте были рассмотрены практические аспекты предстоящих контактов между Узбекистаном и Испанией на различных уровнях, в том числе межмидовских.
Министр позитивно оценил, что на ноябрьской в г.Самарканде международной конференции под эгидой ООН «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания» испанская сторона будет представлена на высоком уровне.