Банкларга 5 сентябрдан бугунги кунга қадар фуқаролар томонидан 200 миллионга яқин доллар сотилди
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан ўтказилган матбуот анжуманида Марказий банк раисининг биринчи ўринбосари Т.Ишметов ва банк масъул ходимлари Президентимизнинг 2017 йил 2 сентябрдаги «Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони ижроси юзасидан амалга оширилаётган ишлар ҳақида маҳаллий ва хорижий журналистларга маълумот берди.
Мамлакатимизда валюта бозорининг либераллаштирилиши иқтисодиётимиз тараққиётида муҳим аҳамиятли қадам бўлди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида кўзда тутилган бу янги тартиб миллий экспорт салоҳиятини ошириш, инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яхшилашга хизмат қилади.
Маълумки, Президентимизнинг юқоридаги фармонига мувофиқ 2017 йил 5 сентябрдан эътиборан мамлакатимизда чет эл валютасининг эркин савдоси йўлга қўйилди. Таъкидланишича валюта сиёсати билан боғлиқ янги амалиёт ўз ижобий самарасини бермоқда.
Хусусан, 5 сентябрдан бугунги кунга қадар (7 банк иш кунида) фуқароларимиз томонидан 200 миллионга яқин доллар банкларга сотилган, 100 миллион доллардан ортиқ маблағ ташқи иқтисодий фаолият юритадиган ташкилотлар ва тадбиркорларга конвертация қилинган.
Журналистлар импорт маҳсулотлари нархида бўладиган ўзгаришлар билан қизиқди.
Мутахассислар импорт маҳсулотлари нархи ошишига асос йўқлигини қайд этди. Хусусан, шу кунларда тегишли вазирлик ва идоралар, хусусан Давлат божхона қўмитаси томонидан божхона тўловлари ставкасини янада оптималлаштириш ва айрим турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари ички нархлари ўсишининг олдини олишга қаратилган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилмоқда. Бунда Президентимизнинг жорий йил 12 сентябрдаги Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарори дастуриламал бўлмоқда. Ушбу қарорга биноан 15 сентябрдан шакарқамиш, қанд лавлаги ва қаттиқ ҳолатдаги кимёвий жиҳатдан тоза сахароза учун импорт божи бекор қилинди. Бу каби чора-тадбирлар изчил давом эттирилмоқда.
Матбуот анжуманида Президентимизнинг «Валюта сиёсатини либераллаштириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони билан тадбиркорларга яратилган қулайликлар ҳақида сўз борди. Унга кўра, юридик шахс ташкил этмасдан фаолият кўрсатувчи якка тартибдаги тадбиркорларга ҳам истеъмол товарлари импорти учун чет эл валютасини ўрнатилган тартибда сотиб олишга рухсат берилди. Авваллари маҳсулотини экспорт қилувчи тадбиркорларга ўз ҳисобига келиб тушган чет эл валютасининг маълум фоизини мажбурий сотиш талаби қўйилган эди. Эндиликда бу талаб бекор қилинди.
Бир сўз билан айтганда, мамлакатимизда валюта сиёсатига доир амалдаги чора-тадбирлар ижобий самара бермоқда. Бу жиҳатлар миллий валютамизнинг барқарорлигини таъминлаш, маҳаллий маҳсулотлар экспорт ҳажмининг янада ошиб бориши, экспортчи корхоналар сафи кенгайиши, янги иш ўринлари яратилишига хизмат қилмоқда, хорижий инвесторларнинг сармоя киритишга ишончини мустаҳкамламоқда.

Валютная политика будет последовательно совершенствоваться
На проведенной Центральным банком Республики Узбекистан пресс-конференции первый заместитель его председателя Т.Ишметов и ответственные работники банка представили отечественным и зарубежным журналистам информацию о проводимой работе в соответствии с Указом Президента нашей страны "О первоочередных мерах по либерализации валютной политики" от 2 сентября 2017 года.
Либерализация валютной политики стала важным шагом в развитии экономики нашей страны. Новый порядок, внедрение которого было предусмотрено Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, способствует повышению экспортного потенциала страны, улучшению инвестиционного климата и деловой среды.
Как известно, в соответствии с упомянутым указом главы нашего государства с 5 сентября текущего года в нашей стране налажена свободная конвертация иностранной валюты. На мероприятии отмечалось, что новая валютная политика дает свои положительные результаты.
В частности, с момента открытия конвертации с 5 сентября (за 7 банковских дней) населением продано банкам около 200 миллионов долларов, более 100 миллионов долларов поступило от предпринимателей и организаций, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность.
Журналисты поинтересовались изменениями цен на импортную продукцию.
Специалисты отметили отсутствие оснований для роста цен на импортную продукцию. В частности, в эти дни соответствующими министерствами и ведомствами, в том числе Государственным таможенным комитетом, разрабатывается план мероприятий по дальнейшей оптимизации ставок таможенных пошлин и предотвращению роста внутренних цен на некоторые виды продовольственной продукции. Важным руководством к действию в этом направлении является постановление Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан" от 12 сентября текущего года. Согласно этому документу с 15 сентября отменяются импортные таможенные пошлины на сахар тростниковый или свекловичный и химически чистую сахарозу в твердом состоянии. Подобная работа последовательно продолжается.
На пресс-конференции говорилось об удобствах, созданных для предпринимателей Указом главы государства "О первоочередных мерах по либерализации валютной политики". Так, индивидуальным предпринимателям без образования юридического лица, занимающимся импортом потребительских товаров, разрешено приобретать в установленном порядке иностранную валюту. Отменено требование об обязательной продаже экспортерами выручки в иностранной валюте.
В целом осуществляемые в нашей стране меры по либерализации валютной политики дают положительные результаты. Это способствует обеспечению устойчивости национальной валюты, дальнейшему увеличению экспорта отечественной продукции, предприятий-экспортеров, созданию новых рабочих мест, укреплению доверия иностранных инвесторов.