Мирзо Улуғбек номидаги ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаб-интернатини ва “Астрономия ва аэронавтика” боғини ташкил этиш тўғрисида
2017-09-14 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 14 сентябрдаги ПҚ-3275-сон қарори
Ўзбекистон тарихида астрономияга оид тадқиқотларнинг илдизлари энг қадимги даврга бориб тақалади. Милоддан аввалги биринчи минг йилликда Ўзбекистон ҳудудида деҳқончиликнинг ривожланган тарихий-маданий марказларида Қуёш, Ой ва сайёраларнинг ҳаракатланиш қонуниятларига доир чуқур билимларга асосланган ҳолда қишлоқ хўжалиги ишларини амалга ошириш муддатларини белгиловчи тақвимларни ишлаб чиққанлар. Ўзбекистонда астрономия фанининг жадал суръатларда ривожланиши ўрта асрлар даврига тўғри келади. Ўрта асрлар даврининг буюк мутафаккирлари Муҳаммад ал-Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Райхон Беруний, айниқса Мирзо Улуғбекнинг математика ва астрономиянинг ривожланишига қўшган улкан ҳиссаси жаҳон ҳамжамияти томонидан эътироф этилган.
Астрономия фанининг келгусидаги ривожланиши иқтидорли ёшлар орасидан ушбу соҳанинг малакали кадрларини тайёрлаш самарадорлигини оширишни талаб этиши, ўсиб келаётган ёш авлодни астрономияни ўрганиш бўйича халқимизнинг тарихий анъаналарига садоқат руҳида тарбиялаш, иқтидорли ёшларнинг астрономия ва аэронавтика фаолияти соҳасидаги миллий ва умумжаҳон илм-фанининг янги ютуқларини ўрганиш ва ўзлаштиришга бўлган интилишини ривожлантириш, ёшларни аэронавтика фани ва техника асосларини эгаллаши учун шарт-шароит яратиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси ва Халқ таълими вазирлигининг Фанлар академиясининг Астрономия институти (кейинги ўринларда – Астрономия институти) қошида 200 ўқувчи ўрни ва 150 ўринли турар жойига эга бўлган, математика, астрономия, физика ва информатика фанларини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган Мирзо Улуғбек номидаги ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактаб-интернатини (кейинги ўринларда – мактаб-интернат) ташкил этиш таклифига розилик берилсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига мактаб-интернатнинг моддий-техника базаси, педагог кадрларнинг салоҳияти ҳамда эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда кейинги йилларда ўқувчиларни қабул қилиш квоталарига ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
3. Астрономия институтига мактабнинг ўқув жараёнида соҳанинг етакчи мутахассислари иштирокини таъминлаш, институтнинг мавжуд асбоб-ускуналаридан фойдаланган ҳолда астрономия бўйича дарс ва амалий машғулотларни ташкил этиш вазифаси юклатилсин.
4. Тошкент шаҳар ҳокимлигига Ўзбекистон Республикаси архитектура ва қурилиши Давлат қўмитаси, Халқ таълими вазирлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги билан ҳамкорликда бир ой муддатда:
Астрономия институти ҳудудида мактаб-интернат биноси ва ўқувчилар турар жойини қуриш учун жой ажратиш;
мактаб-интернат биноси ва ўқувчилар турар жойи қурилиши учун лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш;
мактаб-интернатни қуриш ва жиҳозлаш ишларини амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил Инвестиция дастури доирасида Молия вазирлиги ҳузуридаги Таълим ва тиббиёт муассасалари моддий-техника базасини ривожлантириш жамғармасидан маблағлар ажратиш вазифалари юклатилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Молия вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Ўзбекистон фахрийларнинг ижтимоий фаолиятини қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси, Ўзбекистон “Маҳалла” хайрия жамоат фонди, Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи ва кенг жамоатчилик вакилларининг:
Тошкент шаҳар, Астрономия кўчаси 33-уй манзилида Астрономия институти ҳудудида “Астрономия ва аэронавтика” боғи ва Планетарияни ташкил этиш;
Астрономия институтининг асосий ва тарихий биноларини, шунингдек маданий-тарихий аҳамиятга эга бўлган телескоплар павильонларини капитал таъмирлаш бўйича таклифлари маъқуллансин.
6. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ва “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпаниясига Тошкент шаҳар ҳокимлиги буюртмасига мувофиқ Мудофаа вазирлиги, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси ва “Тошкент механика заводи” АЖ тасарруфидаги самолёт намуналарини боғда жойлаштириш учун ажратиш вазифаси юклатилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда мактаб-интернат ва боғни ташкил этиш, Астрономия институтининг асосий ва тарихий биноларини капитал таъмирлаш билан боғлиқ ташкилий масалалар ва молиялаштириш манбаларини аниқлашга қаратилган чораларни кўрсин.
8. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси А.Н.Юнусходжаев зиммасига юклатилсин.

О создании государственной специализированной общеобразовательной школы-интерната имени Мирзо Улугбека и парка «Астрономии и аэронавтики»
2017-09-14 | Документы
Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 сентября 2017 года №ПП-3275
Астрономические исследования в Узбекистане уходят своими корнями в глубокую древность. Еще в первом тысячелетии до нашей эры на территории Узбекистана существовали развитые земледельческие историко-культурные центры, обладавшие глубокими познаниями закономерностей движения Солнца, Луны и планет, которые они использовали при составлении календарей, необходимых для определения сроков сельскохозяйственных работ. Бурного расцвета астрономическая наука на территории современного Узбекистана достигла в средневековье. Огромный вклад великих мыслителей средневековья, таких как Мухаммад ал-Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни и, особенно, Мирзо Улугбека в развитие математики и астрономии сегодня признан мировой общественностью.
Принимая во внимание, что дальнейшее развитие астрономии требует повышения эффективности подготовки квалифицированных кадров из числа талантливой молодежи, а также в целях воспитания подрастающего поколения в духе великих традиций нашего народа в изучении астрономии, развития стремления талантливой молодежи к познанию новейших достижений отечественной и мировой науки в сфере астрономии и аэрокосмической деятельности, приобщения молодежи к овладению основами аэрокосмической науки и техники:
1. Согласиться с предложением Академии наук и Министерства народного образования Республики Узбекистан о создании при Астрономическом институте Академии наук (далее – Астрономический институт) Государственной специализированной общеобразовательной школы-интерната имени Мирзо Улугбека (далее – школа-интернат),
с углубленным изучением математики, астрономии, физики и информатики на 200 ученических мест и на 150 мест проживания учащихся.
2. Предоставить право Кабинету Министров Республики Узбекистан вносить изменения в последующие годы в квоты приема учащихся в зависимости от реальных потребностей, с учетом материально-технической базы и квалификационного уровня педагогов школы-интерната.
3. Астрономическому институту обеспечить участие ведущих специалистов в учебном процессе школы, в организации уроков и практических занятий по астрономии с использованием имеющегося оборудования.
4. Хокимияту города Ташкента, Государственному комитету Республики Узбекистан по архитектуре и строительству совместно с Академией наук, Министерством народного образования, Министерством финансов и Министерством экономики Республики Узбекистан в месячный срок принять меры по:
определению места на территории Астрономического института для строительства здания школы-интерната и места проживания учеников;
разработке проектно-сметной документации для строительства здания школы-интерната и места проживания учеников;
выделению необходимых средств для осуществления строительных работ и оснащения школы-интерната из Фонда развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2018 год.
5. Одобрить предложения Академии наук, Министерства финансов, Республики Узбекистан, хокимията города Ташкента, фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний», благотворительного общественного фонда Узбекистана «Махалла», Союза молодежи Узбекистана и представителей широкой общественности о:
создании парка «Астрономии и аэронавтики» и Планетария на территории Астрономического института (далее – парк) по адресу: город Ташкент, ул. Астрономическая, 33.
капитальном ремонте главного и исторического зданий Астрономического института, а также павильонов телескопов, представляющих культурно-историческую ценность.
6. Министерству обороны Республики Узбекистан и НАК «Узбекистон хаво йуллари» по заявкам хокимията города Ташкента предоставить образцы (макеты) самолетов, находящихся в ведении Министерства обороны, НАК «Узбекистон хаво йуллари» и АО «Ташкентский механический завод» для размещения в парке.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок принять меры, предусматривающие решение организационных вопросов, связанных с созданием школы-интерната и парка, капитальным ремонтом главного и исторического зданий Астрономического института, а также определить источники финансирования.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Юнусходжаева А.Н.