Озон қатлами ва иқлим ўзгаришлари ижодкорлар нигоҳида
Озон қатлами – ер юзасини қуёшнинг ультрабинафша нурларидан ҳимоя қилувчи, заминимизда ҳаёт мавжудлигини таъминловчи ноёб газ қатламидир.
Инсониятнинг илмий-техникавий ва ишлаб чиқариш фаолияти натижасида сайёрамизни қуёш радиациясидан ҳимоя қиладиган озон қатлами емирилиб бормоқда. Ушбу экологик муаммони ҳал этиш мақсадида 1985 йил дунёнинг 147 мамлакати иштирокида Озон қатламини ҳимоя қилиш тўғрисидаги Вена конвенцияси қабул қилинган. 1987 йил 16 сентябрь куни эса Озон қатламини бузувчи моддаларга доир Монреал протоколи имзоланган. Ўшандан буён мазкур сана Халқаро озон қатламини муҳофаза қилиш куни сифатида нишонланади.
Ўзбекистон Тасвирий санъат галереясида озон қатламини ҳимоя қилиш ва иқлим ўзгаришига бағишланган халқаро фотосуратлар танлови ғолибларини тақдирлаш маросимида шулар ҳақида сўз борди.
Танлов Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳузуридаги Гидрометеорология хизмати маркази ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Тадбирда мамлакатимизда атроф-муҳит мусаффолигини таъминлаш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш борасида амалга оширилаётган ишлар, бу борадаги халқаро ҳамкорлик юксак самара бераётгани таъкидланди. Мамлакатимиз 1993 йил Озон қатламини ҳимоя қилиш тўғрисидаги Вена конвенцияси ва Озон қатламини бузувчи моддаларга доир Монреал протоколига қўшилган. Мазкур халқаро ҳужжатлар талаблари ижроси доирасида мамлакатимизда миллий дастур ишлаб чиқилиб, уни амалга ошириш бўйича мустаҳкам ҳуқуқий-меъёрий база яратилди.
Халқаро фотосуратлар танлови озон қатламини муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгаришининг олдини олиш, сайёрамизнинг экологик ҳолатига тобора ортиб бораётган антропоген таъсирни камайтириш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштиришда халқаро миқёсдаги хабардорлик даражасини ошириш мақсадида ўтказилди.
Танлов “Озон қатлами ва мен” ва “Иқлим ўзгариши менинг нигоҳимда” каби икки йўналишда бўлиб ўтди. Танловда Австралия, Озарбайжон, Арманистон, Бангладеш, Буюк Британия, Германия, Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, АҚШ, Франция каби олтмишга яқин давлатдан 285 иштирокчи ижодий ишлари билан қатнашди. Бундан ташқари, танловга сув танқислиги муаммосини очиб бериш, тоза ичимлик суви билан таъминлаш ва қурғоқчиликка қарши курашишга доир Марказий Осиё минтақавий экологик маркази фаолиятини акс эттирувчи фотосуратлар ҳам юборилди.
Танловга юборилган фотосуратлар 3 босқичда нуфузли халқаро ҳакамлар ҳайъати томонидан онлайн овоз бериш йўли билан сараланди. Ғолиблар махсус сертификатлар билан тақдирланди.

Озоновый слой и изменения климата – глазами фотохудожников
Озоновый слой – это уникальный газовый слой, защищающий землю от ультрафиолетовых солнечных лучей, обеспечивающий жизнь на нашей планете.
В результате научно-технической и производственной деятельности человечества все более разрушается озоновый слой, защищающий нашу землю от солнечной радиации. Для решения этой экологической проблемы в 1985 году с участием 147 стран была принята Венская конвенция об охране озонового слоя. 16 сентября 1987 года был подписан Монреальский протокол по веществам, разрушающим озоновый слой. С тех пор эта дата отмечается как Международный день охраны озонового слоя.
Об этом шла речь на состоявшейся в Галерее изобразительного искусства Узбекистана церемонии награждения победителей международного фотоконкурса, посвященного охране озонового слоя и климатическим изменениям.
Конкурс был организован Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Центром гидрометеорологической службы при Министерстве по чрезвычайным ситуациям и представительством Программы развития ООН в Узбекистане.
На мероприятии речь шла о проводимой работе по обеспечению чистоты окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов, подчеркнуты весомые результаты международного сотрудничества в этом направлении. Наша страна в 1993 году присоединилась к Венской конвенции об охране озонового слоя и Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой. В рамках исполнения требований данных документов в нашей стране была разработана национальная программа и создана надежная нормативно-правовая база по ее реализации.
Международный конкурс фотографий проводится в целях повышения осведомленности в международном масштабе для объединения усилий по охране озонового слоя и предупреждению климатических изменений, уменьшения возрастающего антропогенного влияния на экологическое состояние планеты.
Конкурс проходил по двум направлениям "Озоновый слой и я", "Изменение климата моими глазами". В нем со своими творческими работами приняли участие 285 участников из около 60 стран, в том числе из Австралии, Азербайджана, Армении, Бангладеш, Великобритании, Германии, Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, США, Франции. Кроме того, на фотоконкурс было прислано немало работ, раскрывающих проблему нехватки воды, доступа к чистой питьевой воде, борьбу с проявлениями засухи, что отражает направление деятельности Регионального экологического центра Центральной Азии.
Присланные на конкурс работы прошли 3 этапа отбора, и членами авторитетного жюри посредством онлайн-голосования были выбраны победители. Они награждены специальными сертификатами.