Келажак энергияси намойиши халқларни бирлаштирди
Қозоғистонда 10 сентябрь куни “Astana EXPO – 2017” халқаро ихтисослашган кўргазманинг расмий ёпилиш маросими ўтказилди. Унда қатор давлат раҳбарлари ва халқаро делегациялар етакчилари иштирок этди.
Уч ой давом этган кўргазмада Ўзбекистон, Россия, АҚШ, Хитой, Германия, Буюк Британия, Франция, Япония, Туркия, Ҳиндистон, Вьетнам, Арманистон, Покистон, Озарбайжон, Беларусь, Куба, Туркманистон, Руминия, Бразилия, Грузия каби 120 га яқин давлат ўзининг технологик, илмий, маданий ютуқларини намойиш этди. Шунингдек, 20 дан ортиқ халқаро ташкилот қатнашди.
“Келажак энергияси” мавзуида ўтказилган кўргазма, унинг доирасида ташкил этилган халқаро конференциялар сайёрамиз келажагига бевосита таъсир кўрсатаётган энергия истеъмоли муаммоси жаҳон ҳамжамиятини ташвишга солаётганини очиб берди.
Саноатлаштириш рамзи, техник ва технологик ютуқлар намойиши учун очиқ платформа ҳисобланган ЭКСПО кўргазмаси миллионлаб одамлар эътиборини тортди, унга 5 миллиондан зиёд меҳмон ташриф буюрди.
Мамлакатимиз кўргазмада самарали иштирок этди. Умумий майдони 1 минг 180 квадрат метрни ташкил этган павильонга минглаб меҳмонлар, мутахассислар ташриф буюрди. Юртимизнинг автомобилсозлик, юқори технологиялар, робототехника, туризм, аграр соҳаларда эришган ютуқлари акс эттирилган стендлар уларда катта қизиқиш уйғотди. Истиқболли ҳамкорликка оид қатор шартномалар имзоланди. 5 сентябрь куни Ўзбекистон миллий куни ўтказилди.
“Astana EXPO – 2017” кўргазмасининг ёпилиш маросимида бу йилги тадбир 1851 йилдан буён анъанавий ўтказиб келинаётган халқаро ярмарканинг мантиқий давоми бўлгани, дунё халқларини бирлаштиришга катта ҳисса қўшгани, уни ўтказиш ва ярмаркада иштирок этиш истагини билдираётган мамлакатлар сафи тобора кенгайиб бораётгани таъкидланди.
Халқаро ихтисослашган кўргазманинг расмий ёпилиш маросими театрлаштирилган концерт дастури ва мушакбозлик билан ниҳоясига етди.
Навбатдаги халқаро ихтисослашган кўргазма 2020 йил Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида ўтказилади.

Стремление к энергии будущего объединило народы
В столице Казахстана Астане 10 сентября состоялась церемония официального закрытия международной специализированной выставки “Astana EXPO – 2017”. В ней приняли участие главы ряда государств и международных организаций.
В ходе выставки, продолжавшейся три месяца, свои технологические, научные и культурные достижения продемонстрировали около 120 стран, таких, как Узбекистан, Россия, США, Китай, Германия, Великобритания, Франция, Япония, Турция, Индия, Вьетнам, Армения, Пакистан, Азербайджан, Беларусь, Куба, Туркменистан, Румыния, Бразилия, Грузия. В форуме приняли участие более 20 международных организаций.
Выставка, посвященная теме "Энергия будущего", прошедшие в ее рамках международные конференции стали отражением обеспокоенности мирового сообщества проблемой энергопотребления, оказывающей непосредственное влияние на будущее нашей планеты.
Экспозиция, ставшая символом индустриализации и открытой платформой для демонстрации технических и технологических достижений, привлекла внимание миллионов людей по всему миру, ее посетило свыше 5 миллионов человек.
Наша страна приняла в выставке активное участие. Павильон Узбекистана общей площадью 1 180 квадратных метров посетили тысячи гостей, специалистов. Большой интерес у них вызвали стенды, посвященные успехам нашей страны в сферах автомобилестроения, высоких технологий, робототехники, туризма, аграрной отрасли. Был подписан ряд соглашений о сотрудничестве. 5 сентября в рамках выставки прошел национальный день Узбекистана.
На церемонии закрытия "Astana EXPO – 2017" отмечалось, что прошедший форум стал логическим продолжением традиционно проводимой с 1851 года международной выставки и внес большой вклад в сплочение народов мира, ширятся ряды стран, желающих проводить у себя это престижное мероприятие и участвовать в нем.
Церемония официального закрытия международной специализированной выставки завершилась театрализованной концертной программой и фейерверком.