Халқаро саммит доирасидаги самарали учрашувлар
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг таклифига биноан 9-10 сентябрь кунлари Остона шаҳрида бўлди.
10 сентябрь куни Остона шаҳрида Мустақиллик саройида Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Фан ва технологиялар бўйича биринчи саммити очилди.
Мазкур саройда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев кутиб олди.
Саммитни Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев очди.
Ислом ҳамкорлик ташкилотининг ушбу нуфузли саммити “Фан, технологиялар, инновациялар ва ислом оламини модернизация қилиш” мавзусида ўтди.
Маълумки, 2016 йил 18 октябрь куни Тошкентда Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессияси бўлиб ўтган, “Таълим ва маърифат – тинчлик ва бунёдкорлик сари йўл” шиори унинг асосий ғояси этиб белгиланган эди. Шу маънода Остона саммитини Тошкентда ўтган сессиянинг мантиқий давоми, дейиш мумкин.
Саммитда Президентимиз Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Фан ва технологиялар бўйича саммитда Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ва кузатувчи мамлакатлар, минтақавий ва халқаро ташкилотлар вакилларидан иборат 80 га яқин делегация иштирок этди. Саммит якунида Остона декларацияси имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мазкур саммит доирасида Эрон Ислом Республикаси Президенти Ҳасан Руҳоний, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон, Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан учрашувлар ўтказди.
Эрон Президенти билан мулоқотда Шавкат Мирзиёев Ҳасан Руҳонийни яқинда бўлиб ўтган Президент сайловида ишончли ғалаба қозонгани билан самимий муборакбод этди.
Ўзбекистон ва Эрон халқларини тарихий ва маданий муштараклик, яхши қўшничилик муносабатлари боғлаб туради. Икки мамлакатнинг мумтоз адабий мероси халқларимиз учун бирдек қадрли. Бугунги кунда давлатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик изчил мустаҳкамланиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-инфратузилма соҳаларидаги алоқаларга тўхталар экан, бу борадаги имконият ва кенг салоҳиятдан янада самарали фойдаланиш, ўзаро саъй-ҳаракатларни жадаллаштириш ҳамкорликни янги босқичга кўтаришини таъкидлади.
Ҳасан Руҳоний Эрон Ўзбекистонни минтақадаги яқин ва ишончли ҳамкор деб билишини, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона муносабатлар мустаҳкамланиши ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли алоқаларни янада кенгайтиришга хизмат қилишини қайд этди.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан учрашувда мамлакатларимизнинг савдо-иқтисодиёт, инвестиция, сайёҳлик ва бошқа соҳалардаги алоқаларини кенгайтириш масаласи муҳокама қилинди. Ўзаро манфаатли ва узоқ истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун тегишли вазирликлар ва ишбилармон доиралар ўртасида мунтазам учрашувлар ташкил қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Икки давлат Президентлари Ўзбекистон билан Туркия бир-бирига муҳим ва узоқ муддатли ҳамкор сифатида қарашини, томонлар ҳамкорликни ўзаро ишонч тамойиллари асосида кенгайтириш ва халқларимиз манфаатларига хизмат қиладиган юксак даражага кўтариш тарафдори эканини таъкидладилар.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани билан мулоқотда у билан яна бир бор учрашаётганидан мамнун эканини таъкидлади.
Икки давлат раҳбарларининг жорий йил июнь ойида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасида ўтган учрашуви чоғида эришилган келишувлар асосида ҳамкорликни янада фаоллаштириш бўйича «йўл харитаси» қабул қилинди. Унинг изчил амалга оширилаётгани натижасида савдо-иқтисодий алоқалар жадал ривожланиб бормоқда. 2017 йилнинг биринчи ярмида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 18,5 фоиз ўсган.
Президентларнинг ушбу учрашувидан кейин савдо айланмаси янада ошиши қайд этилди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ўртасида бўлиб ўтган учрашувда Ўзбекистон – Озарбайжон муносабатларининг бугунги ҳолати, савдо-иқтисодиёт, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Икки мамлакатнинг улкан иқтисодий салоҳиятидан тўла фойдаланиш, товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ва номенклатурасини кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Constructive meetings on the margins of the international summit
As previously reported, on September 9-10, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited Astana at the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
On September 10, the First summit on science and technology of the Organization of Islamic Cooperation has begun at the Palace of independence in the capital of Kazakhstan.
President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev met the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at this Palace.
President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev opened the summit.
The summit is held under “Science, technology, innovation and modernization in the Islamic world” slogan.
As it is known, on October 18, 2016, the 43rd session of the Council of foreign ministers of the Organization of Islamic Cooperation was held in Tashkent, the main idea of which was “Education and enlightenment – the path to peace and creation” slogan. The summit in Astana is a logical continuation of the session held in Tashkent.
President Shavkat Mirziyoyev delivered a speech at the summit.
About 80 delegations of the member states and observer states of the Organization of Islamic Cooperation, regional and international organizations took part in the summit on science and technology.
Within the framework of the summit, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held meetings with the President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani, the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan and the President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani.
At the meeting with the President of Iran, Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated Hassan Rouhani on the convincing victory in the recent presidential elections.
People of Uzbekistan and Iran are connected to each other by commonality of history and culture, good-neighborly relations. Our people love and appreciate the classical literary heritage of each other. Today, the cooperation of our countries is being consistently strengthened.
The head of our state touched upon the issues of cooperation in trade, economic, investment, transport and communication spheres and noted that more effective use of existing opportunities and broad potential, intensification of joint actions in this direction will allow to raise bilateral relations to a new level.
Hassan Rouhani noted that Iran considers Uzbekistan its close and reliable partner, strengthening of friendly relations between our countries will serve further expansion of mutually beneficial and long-term relations.
At the meeting with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, issues of expanding cooperation between our countries in trade, economic, investment, tourism and other spheres were considered. Importance of organizing regular meetings between representatives of relevant ministries and business circles of the two countries for development and implementation of mutually beneficial and long-term projects was noted.
The heads of the states noted that Uzbekistan and Turkey see important and long-term partners in each other, the parties are in favor of expanding cooperation on the basis of mutual trust and raising it to a higher level that serves the interests of our people.
President of our country Shavkat Mirziyoyev at the meeting with the President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani noted that he was glad to meet him again.
Based on the agreements reached during the meeting of the heads of the two states within the framework of the summit of the Shanghai Cooperation Organization in June this year, a “roadmap” was adopted on further intensification of bilateral cooperation. As a result of its consistent implementation, trade and economic ties between our countries are developing dynamically. In the first half of 2017, the trade turnover between our countries has increased by 18,5 percent.
It was noted that the volume of trade turnover will increase even more after this meeting of the heads of the two states.
Prospects of further development of bilateral relations in political, trade, economic, transport, communication, cultural and humanitarian spheres were discussed at the meeting.
Thereupon, the visit of the President of our country Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Kazakhstan ended.