Халқаро саммит доирасидаги самарали учрашувлар
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоевнинг таклифига биноан 9-10 сентябрь кунлари Остона шаҳрида бўлди.
10 сентябрь куни Остона шаҳрида Мустақиллик саройида Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Фан ва технологиялар бўйича биринчи саммити очилди.
Мазкур саройда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев кутиб олди.
Саммитни Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев очди.
Ислом ҳамкорлик ташкилотининг ушбу нуфузли саммити “Фан, технологиялар, инновациялар ва ислом оламини модернизация қилиш” мавзусида ўтди.
Маълумки, 2016 йил 18 октябрь куни Тошкентда Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессияси бўлиб ўтган, “Таълим ва маърифат – тинчлик ва бунёдкорлик сари йўл” шиори унинг асосий ғояси этиб белгиланган эди. Шу маънода Остона саммитини Тошкентда ўтган сессиянинг мантиқий давоми, дейиш мумкин.
Саммитда Президентимиз Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Фан ва технологиялар бўйича саммитда Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ва кузатувчи мамлакатлар, минтақавий ва халқаро ташкилотлар вакилларидан иборат 80 га яқин делегация иштирок этди. Саммит якунида Остона декларацияси имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мазкур саммит доирасида Эрон Ислом Республикаси Президенти Ҳасан Руҳоний, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон, Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан учрашувлар ўтказди.
Эрон Президенти билан мулоқотда Шавкат Мирзиёев Ҳасан Руҳонийни яқинда бўлиб ўтган Президент сайловида ишончли ғалаба қозонгани билан самимий муборакбод этди.
Ўзбекистон ва Эрон халқларини тарихий ва маданий муштараклик, яхши қўшничилик муносабатлари боғлаб туради. Икки мамлакатнинг мумтоз адабий мероси халқларимиз учун бирдек қадрли. Бугунги кунда давлатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик изчил мустаҳкамланиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-инфратузилма соҳаларидаги алоқаларга тўхталар экан, бу борадаги имконият ва кенг салоҳиятдан янада самарали фойдаланиш, ўзаро саъй-ҳаракатларни жадаллаштириш ҳамкорликни янги босқичга кўтаришини таъкидлади.
Ҳасан Руҳоний Эрон Ўзбекистонни минтақадаги яқин ва ишончли ҳамкор деб билишини, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона муносабатлар мустаҳкамланиши ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли алоқаларни янада кенгайтиришга хизмат қилишини қайд этди.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан учрашувда мамлакатларимизнинг савдо-иқтисодиёт, инвестиция, сайёҳлик ва бошқа соҳалардаги алоқаларини кенгайтириш масаласи муҳокама қилинди. Ўзаро манфаатли ва узоқ истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун тегишли вазирликлар ва ишбилармон доиралар ўртасида мунтазам учрашувлар ташкил қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Икки давлат Президентлари Ўзбекистон билан Туркия бир-бирига муҳим ва узоқ муддатли ҳамкор сифатида қарашини, томонлар ҳамкорликни ўзаро ишонч тамойиллари асосида кенгайтириш ва халқларимиз манфаатларига хизмат қиладиган юксак даражага кўтариш тарафдори эканини таъкидладилар.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани билан мулоқотда у билан яна бир бор учрашаётганидан мамнун эканини таъкидлади.
Икки давлат раҳбарларининг жорий йил июнь ойида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасида ўтган учрашуви чоғида эришилган келишувлар асосида ҳамкорликни янада фаоллаштириш бўйича «йўл харитаси» қабул қилинди. Унинг изчил амалга оширилаётгани натижасида савдо-иқтисодий алоқалар жадал ривожланиб бормоқда. 2017 йилнинг биринчи ярмида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 18,5 фоиз ўсган.
Президентларнинг ушбу учрашувидан кейин савдо айланмаси янада ошиши қайд этилди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ўртасида бўлиб ўтган учрашувда Ўзбекистон – Озарбайжон муносабатларининг бугунги ҳолати, савдо-иқтисодиёт, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Икки мамлакатнинг улкан иқтисодий салоҳиятидан тўла фойдаланиш, товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ва номенклатурасини кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Конструктивные встречи на полях международного саммита
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 9-10 сентября посетил Астану.
10 сентября во Дворце независимости столицы Казахстана открылся Первый саммит Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям.
Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в этом дворце встретил Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
Саммит открыл Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
Саммит прошел под лозунгом "Наука, технологии, инновации и модернизация в исламском мире".
Как известно, 18 октября 2016 года в Ташкенте состоялась 43-я сессия Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, главной идеей которой стал лозунг "Образование и просвещение - путь к миру и созиданию". Саммит в Астане можно назвать логическим продолжением состоявшейся в Ташкенте сессии.
На саммите выступил Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев.
В саммите по науке и технологиям приняли участие около 80 делегаций государств-членов и стран-наблюдателей Организации исламского сотрудничества, региональных и международных организаций. По итогам саммита подписана Астанинская декларация.
В рамках саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречи с Президентом Исламской Республики Иран Хасаном Рухани, Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани и Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
На встрече с Президентом Ирана Шавкат Мирзиёев искренне поздравил Хасана Рухани с уверенной победой на состоявшихся недавно президентских выборах.
Народы Узбекистана и Ирана связывают общность истории и культуры, добрососедские отношения. Наши народы любят и ценят классическое литературное наследие друг друга. Сегодня сотрудничество наших стран последовательно укрепляется.
Глава нашего государства затронул вопросы сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной сферах и отметил, что еще более эффективное использование имеющихся возможностей и широкого потенциала, активизация совместных действий в этом направлении позволят поднять двусторонние отношения на новый уровень.
Хасан Рухани отметил, что Иран считает Узбекистан своим близким и надежным партнером, укрепление дружеских отношений между нашими странами послужит дальнейшему расширению взаимовыгодных и долгосрочных связей.
На встрече с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом были рассмотрены вопросы расширения сотрудничества наших стран в торгово-экономической, инвестиционной, туристической и других сферах. Отмечалась важность организации регулярных встреч между представителями соответствующих министерств и деловых кругов двух стран для разработки и реализации взаимовыгодных и рассчитанных на долгосрочную перспективу проектов.
Главы государств отметили, что Узбекистан и Турция видят друг в друге важных и долгосрочных партнеров, стороны выступают за расширение сотрудничества на основе взаимного доверия и его повышение на более высокий уровень, что служит интересам наших народов.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на встрече с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани отметил, что рад вновь встретиться с ним.
На основе договоренностей, достигнутых в ходе состоявшейся в июне текущего года встречи глав двух государств в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества, принята "дорожная карта" по дальнейшей активизации двустороннего сотрудничества. В результате ее последовательной реализации торгово-экономические связи между нашими странами динамично развиваются. В первой половине 2017 года объем взаимного товарооборота вырос на 18,5 процента.
Было отмечено, что после этой встречи глав двух государств объем товарооборота еще больше увеличится.
На встрече были обсуждены перспективы дальнейшего развития двусторонних связей в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах.
В ходе встречи главы нашего государства Шавката Мирзиёева и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева были обсуждены современное состояние узбекско-азербайджанских отношений, перспективы развития сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и других сферах. Было уделено особое внимание вопросам эффективного использования огромного экономического потенциала двух стран, увеличения объема и расширения номенклатуры взаимного товарооборота.