Бугун “Expo village”да “Энг яхши павильон”ни аниқлаш маросими бўлиб ўтди
Қозоғистонда “Остона ЭКСПО – 2017” халқаро ихтисослашган кўргазма ниҳоясига етмоқда. “Expo village”да 9 сентябрь куни “Энг яхши павильон”ни аниқлаш маросими бўлиб ўтди.
“ЭКСПО – 2017” июнь ойида бошланган, сентябрда якунланади. Расмий эмблемасида сув, қўёш, шамол акс эттирилган. “Келажак энергияси” мавзусидаги кўргазма сайёрамизга катта таъсир кўрсатаётган энергия истеъмоли муаммоси жаҳон ҳамжамиятини ташвишга солаётгани ҳамда уни бартараф этишни ўзида акс эттиради.
Кўргазмада Ўзбекистон, Россия, АҚШ, Хитой, Германия, Буюк Британия, Франция, Япония, Жанубий Корея, Туркия, Ҳиндистон, Вьетнам, Арманистон, Покистон, Озарбайжон, Беларусь, Куба, Туркманистон, Руминия, Бразилия, Грузия сингари 120 дан зиёд давлат ўзининг технологик, илмий, маданий ютуқларини намойиш этмоқда. Шунингдек, 20 дан ортиқ халқаро ташкилот қатнашаётир.
Маросимда жаҳон кўргазмасида иштирок этаётган мамлакатлар икки тоифа бўйича аниқланди. Кўргазманинг мақсади, мазмун-моҳияти ва ғоясини ўзида тўлиқ акс эттиргани, павильон дизайни мавзуга мос безатилгани ҳамда иштирокчи ва меҳмонлар эътиборини ўзига кўпроқ жалб қилгани учун 20 дан зиёд мамлакат стендлари ўрин олган павильон “Астана ЭКСПО – 2017” халқаро ихтисослашган кўргазмада “Энг яхши павильон”, деб топилди. Улар махсус статуэтка ҳамда эсдалик совғалар билан тақдирланди.

Сегодня в “Expo village” состоялась церемония определения “Самого лучшего павильона”
В Казахстане завершается Международная специализированная выставка “ЭКСПО – 2017”. В “Expo village” 9 сентября состоялась церемония определения “Самого лучшего павильона”.
“ЭКСПО – 2017” стартовала в июне и подходит к концу в сентябре. На официальной эмблеме отражены вода, солнце, ветер. Выставка на тему “Энергия будущего” отражает озабоченность мирового сообщества проблемой растущего энергопотребления, оказывающей большое воздействие на нашу планету, и меры ее предотвращения.
На выставке более 120 государств – Узбекистан, Россия, США, Китай, Германия, Великобритания, Франция, Япония, Южная Корея, Турция, Индия, Вьетнам, Армения, Пакистан, Азербайджан, Беларусь, Куба, Туркменистан, Румыния, Бразилия, Грузия и другие страны демонстрируют свои технологические, научные, культурные достижения. Также участвуют более 20 международных организаций.
На церемонии определения “Самого лучшего павильона” участвующие на всемирной выставке страны поделены на две категории. Павильон со стендами более 20 стран, полностью отразивший цели, суть, значение и идею выставки, дизайн которого оформлен в соответствии с тематикой павильона, а также привлекший наибольшее внимание участников и гостей, признан "Самым лучшим павильоном" международной специализированной выставки “ЭКСПО – 2017”. Они награждены специальными статуэтками и памятными подарками.