Депутатлар Давлат бюджети ижросини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ва Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияларининг йиғилишлари бўлиб ўтди.
Тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, экспертлар, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этган йиғилишларда фракциялар аъзолари Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2017 йил биринчи ярим йиллигидаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботини кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси йиғилишида Ўзбекистон Республикаси молия вазирининг ўринбосари Ё.Турсунов маъруза қилди.
Унда таъкидланишича жорий йилнинг 14 январь куни Вазирлар Маҳкамасининг кенгайтирилган мажлисида Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан тармоқлар ва ҳудудларда мавжуд муаммолар, камчиликларни бартараф этиш, иқтисодиётнинг юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолиш, фаол инвестиция сиёсатини юритиш, экспорт салоҳиятини ошириш, ҳудудларни комплекс ривожлантириш борасида белгилаб берилган устувор вазифалар изчил амалга оширилиши ўз самарасини бермоқда.
Жорий йилнинг биринчи ярим йиллиги якунлари бўйича мамлакат ялпи ички маҳсулотининг ўсиши 7,0 фоизни ташкил этди, саноат маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми 7,6, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш 5,8, чакана савдо айланмаси 11,1 фоизга ўсди.
Фракция аъзолари мамлакатимизда барқарор ва замонавий ишлаб чиқариш ва миллий маҳсулотлар экспорт кўлами ортиб бораётгани, аҳоли харид қобилиятининг тобора фаоллашаётгани ялпи ички маҳсулот ҳажми ўсишига хизмат қилаётганига алоҳида эътибор қаратди.
Бу каби комплекс чора-тадбирлар натижасида 2017 йил биринчи ярим йиллигида Давлат бюджети тасдиқланган параметрларга мувофиқ амалга оширилиб, ялпи ички маҳсулотга нисбатан 0,1 фоиз миқдорда профицит билан бажарилган. Инфляция даражаси эса белгиланган прогноз кўрсаткичларидан ошмаган.
Йиғилишда Давлат бюджети харажатларининг ижтимоий йўналтирилганлиги таъминланиб, партиянинг мақсадларига ҳамоҳанг тарзда фан, таълим, маданият ва спортни ривожлантиришга қаратилаётган эътибор ижобий баҳоланди.
Муҳокамалар чоғида фракция аъзолари партия сайловолди дастурида кўзда тутилган Давлат бюджетининг ижроси билан боғлиқ қатор масалаларга эътибор қаратди.
Жумладан, экспорт қилувчи корхоналарни қўллаб-қувватлаш, солиқ қонунчилигида кўзда тутилган имтиёз ва преференциялардан мақсадли фойдаланиш, бюджетлараро муносабатларни янада такомиллаштириш, бюджетдан ажратилаётган маблағларни самарали сарфлаш каби масалалар юзасидан таклифлар билдирилди.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси фракцияси йиғилишида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида кўрсатилган устувор вазифаларни изчил рўёбга чиқариш, хусусан Давлат бюджетининг барча даражаларида мутаносибликни таъминлаш, солиқ юкини камайтириш ва солиққа тортиш тизимини соддалаштириш сиёсатини давом эттириш, халқаро иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш ва шу каби бошқа чора-тадбирлар 2017 йил биринчи ярим йиллигида ўз аксини топгани таъкидланди.
Йиғилишда Давлат бюджети даромад қисмининг ижросига тўхталиб ўтилди. Қайд этилганидек, 2017 йил биринчи ярим йиллигида Давлат бюджети даромадлари ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 17,6 фоизга ўсди, белгиланган режа 101,6 фоизга бажарилди.
Давлат бюджетининг харажатлар бўйича ижроси ҳам депутатлар томонидан қизғин муҳокама қилинди. Қайд этилганидек, жорий йилнинг биринчи ярим йиллигида Давлат бюджетининг харажатлари ижроси аҳоли бандлиги ва реал даромадларни изчил ошириб бориш, ижтимоий ҳимоя ва соғлиқни сақлаш тизимини такомиллаштириш, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, арзон уй-жойлар барпо этиш, йўл-транспорт, муҳандислик-коммуникация ва ижтимоий инфратузилмани қўллаб-қувватлаш ҳамда модернизация қилиш бўйича мақсадли дастурларни амалга ошириш, ёшларга оид давлат сиёсатини такомиллаштириш каби бюджет параметрларида белгиланган асосий йўналишларга қаратилди.
Йиғилишда маҳаллий бюджетлар даромад базасини кенгайтириш, маҳаллий бюджетлар харажатларини республика бюджетига ўтказиш юзасидан кўрилган чора-тадбирлар натижасида жорий йилнинг биринчи ярим йиллиги давомида Қорақалпоғистон Республикаси ва Тошкент вилоятининг 7 та туманини тўлиқ, шунингдек, мамлакатимизнинг 27 туман (шаҳар)ларини субвенциядан чиқаришга эришилгани алоҳида эътироф этилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси йиғилишида депутатлар Давлат бюджетининг харажатлари ижросида аҳоли бандлигини таъминлаш, уларни манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш йўналишларига алоҳида этибор қаратди.
Ҳисоботда Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси даромадлари 21,4 миллиард сўм, харажатлар 21,1 миллиард сўмни ташкил этгани қайд этилган.
Маълумки, аҳолининг эҳтиёжманд қатламларини манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланган. Шунга қарамасдан, депутатлар мазкур соҳада олиб борилаётган ишларни ҳамон қониқарли, деб бўлмаслигини қайд этди.
Депутатлар фикрича, туғма ва наслий касалликларни барвақт аниқлаш, уларнинг олдини олиш бўйича кўрилаётган чоралар кутилган натижани бермаётир.
Ногиронлар учун реабилитация техника воситалари ишлаб чиқариш корхоналарини модернизация қилиш талаб этилиши бўйича таклифлар билдирилди.
Шундан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари ногиронларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, тиббий-ижтимоий ёрдам бериш тизимини янада такомиллаштириш, уларнинг таълим олиши ва ишга жойлашишида ҳар томонлама кўмаклашишга алоҳида эътибор қаратиш бўйича қатор таклифларни билдирди.
Фракциялар йиғилишларида Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2017 йил биринчи ярим йиллигидаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботи қўллаб-қувватланди.

Депутаты обсудили исполнение Государственного бюджета
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялись заседания фракций Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана и Народно-демократической партии Узбекистана.
В ходе заседаний с участием руководителей соответствующих министерств и ведомств, экспертов, представителей средств массовой информации члены фракций подробно рассмотрели отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов Республики Узбекистан в первом полугодии 2017 года.
На заседании фракции Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» с докладом выступил заместитель министра финансов Республики Узбекистан Ё.Турсунов.
Как отмечается в докладе, последовательная реализация приоритетных задач, определенных Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым на состоявшемся 14 января нынешнего года расширенном заседании Кабинета Министров и посвященном устранению имеющихся в отраслях и регионах проблем, недостатков, сохранению высоких темпов роста экономики, осуществлению активной инвестиционной политики, повышению экспортного потенциала, комплексному развитию регионов, дает весомые результаты.
По итогам первого полугодия нынешнего года рост валового внутреннего продукта страны составил 7 процентов, объемы производства промышленной продукции выросли на 7,6 процента, сельскохозяйственной продукции - на 5,8 процента, розничного товарооборота - на 11,1 процента.
Члены фракции отметили, что наличие в нашей стране современных производств, увеличение объемов экспорта национальной продукции, дальнейшая активизация покупательской способности населения способствуют росту объема ВВП.
В результате осуществления комплексных мероприятий в первом полугодии 2017 года Государственный бюджет был исполнен в соответствии с утвержденными параметрами с профицитом в 0,1 процента к ВВП. Уровень инфляции не превысил прогнозных показателей.
В ходе заседания позитивную оценку получило внимание, уделяемое обеспечению социальной ориентированности государственных бюджетных расходов, развитию науки, образования, культуры и спорта, что созвучно целям партии.
В ходе обсуждения члены фракции уделили внимание предусмотренным в предвыборной программе партии вопросам, связанным с исполнением Государственного бюджета.
В том числе были высказаны предложения по таким вопросам, как поддержка предприятий-экспортеров, целевое использование предусмотренных в налоговом законодательстве льгот и преференций, дальнейшее совершенствование межбюджетных отношений, эффективное расходование выделяемых из бюджета средств.
На заседании фракции Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана подчеркивалось, что последовательная реализация приоритетных задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, в частности, обеспечение пропорциональности на всех уровнях Государственного бюджета, продолжение политики снижения налогового бремени и упрощения системы налогообложения, дальнейшее развитие международного экономического сотрудничества и другие мероприятия нашли свое отражение в итогах первого полугодия 2017 года.
В ходе заседания было также рассмотрено исполнение доходной части Государственного бюджета. Как отмечалось, в первом полугодии 2017 года доходы Государственного бюджета выросли на 17,6 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, установленный прогноз выполнен на 101,6 процента.
Депутатами также активно обсуждалась реализация расходной части Государственного бюджета. Подчеркивалось, что в первом полугодии нынешнего года расходы Государственного бюджета были направлена на предусмотренные в бюджетных параметрах приоритетные направления, такие, как последовательное повышение занятости и реальных доходов населения, совершенствование системы социальной защиты и здравоохранения, рост общественно-политической активности женщин, реализация целевых программ по строительству доступного жилья, поддержке и модернизации дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктуры, совершенствование государственной молодежной политики.
На заседании особо отмечалось, что в результате принятых мер по расширению доходной базы местных бюджетов, переводу их расходов на республиканский бюджет в первом полугодии нынешнего года достигнуто полное выведение из субвенции 7 районов Республики Каракалпакстан и Ташкентской области, а также 27 районов (городов) других регионов страны.
На заседании фракции Народно-демократической партии Узбекистана депутатами особое внимание уделялось обеспечению при исполнении расходной части Государственного бюджета решения вопросов занятости населения, его адресной социальной защиты.
В отчете указано, что доходы Государственного фонда содействия занятости составили 21,4 миллиарда сумов, расходы - 21,1 миллиард сумов.
Адресная социальная защита уязвимых слоев населения определена в качестве одного из приоритетных направлений государственной политики. Несмотря на это, проводимую в данной сфере работу депутаты не считают удовлетворительной.
По мнению депутатов, принимаемые меры по раннему выявлению и профилактике врожденных и наследственных заболеваний, не дают ожидаемых результатов.
Были высказаны предложения по модернизации предприятий по производству технических средств реабилитации для инвалидов.
Исходя из этого члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана высказали ряд предложений по улучшению государственной поддержки инвалидов, всестороннему содействию их образованию и трудоустройству.
На заседаниях члены фракций одобрили отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов Республики Узбекистан в первом полугодии 2017 года.