Дўстлик ва ўзаро ишончга асосланган ҳамкорлик
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоевнинг таклифига биноан 5 сентябрь куни давлат ташрифи билан ушбу мамлакатга келди.
Бишкек шаҳридаги «Манас» халқаро аэропортида мамлакатимиз Президентини расмий кутиб олиш маросими бўлиб ўтди. Давлатимиз раҳбарини Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоев кутиб олди. Икки давлат байроқлари билан безатилган аэропортда олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон давлат мадҳиялари янгради. Давлат раҳбарлари фахрий қоровул сафи олдидан ўтдилар.
Сўнгги вақтларда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги анъанавий ҳамкорлик янада бойиб, ўзаро алоқалар сезиларли равишда фаоллашди. Давлат раҳбарларининг олий даражадаги учрашувлари, ҳукуматлар ва ҳудудлар даражасида делегациялар ташрифи амалга оширилди.
Халқларимиз азалдан бир дарёнинг икки қирғоғида, яқин қўшни сифатида яшаб келган. Тарихимиз умумий, маданий ва диний қадриятларимиз муштарак, анъана ва урф-одатларимиз ўхшаш. Машҳур адиб Чингиз Айтматов айтганидек, "Халқларимизнинг қони бир, тили бир".
Бишкек шаҳридаги Ала-Арча қароргоҳида Президентларнинг тор доирадаги учрашуви бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш истиқболлари, мамлакатларимизнинг чегараолди ҳудудлари алоқаларини фаоллаштириш, шунингдек, томонларни қизиқтирган минтақавий ва халқаро муаммолар муҳокама қилинди.
Президентимиз Қирғизистон Республикаси Президентига самимий қабул ва Ўзбекистон делегациясига кўрсатилган юксак эҳтиром учун миннатдорлик билдирди.
Халқларимиз ўртасида тарихан шаклланган қардошлик ва аҳил қўшничилик муносабатларини юксак қадрлаймиз. Айнан мана шу муносабатлар икки давлат ўртасидаги алоқаларнинг мустаҳкам пойдевори бўлиб хизмат қилмоқда, деди давлатимиз раҳбари.
Алмазбек Атамбоев Шавкат Мирзиёевни Қирғизистонга давлат ташрифи билан қутлаб, бу икки давлат ўртасида олий даражадаги мулоқотларнинг мантиқий давоми, томонларни қизиқтирган масалаларни муҳокама этиш учун қулай имконият эканини таъкидлади. Икки давлат ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик алоқалари барча соҳаларда изчил ривожланиб бораётганини қайд этди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон Президентлари музокаралари расмий делегациялар иштирокида давом эттирилди.
Музокараларда икки ва кўп томонлама муносабатларга оид долзарб масалалар муҳокама қилинди. Сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантириш хусусида атрофлича фикр алмашилди.
Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатида Марказий Осиё минтақаси асосий йўналиш сифатида устуворлик касб этади. Қирғизистон Президенти Алмазбек Атамбоевнинг ўтган йил декабрь ойида Самарқандга ташрифи бугунги мулоқотларга дебоча бўлиб, музокаралар «Самарқанд учрашуви руҳи» асосида давом эттирилди.
2017 йилнинг ўтган даврида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 60 фоиз ўсди.
Учрашувда Президентлар сув ресурсларидан давлатларимиз умумий манфаатларига мос равишда оқилона фойдаланиш борасида ҳам келишиб олди.
Икки давлат раҳбарлари аввалги мулоқотларида минтақада самарали транспорт йўлларини ривожлантириш, Қирғизистон ҳудуди орқали Хитой билан боғлайдиган қисқа масофали темир йўл барпо этиш бўйича музокаралар олиб борган эди. Бу галги учрашувларда унинг ҳуқуқий асосларини яратишни жадаллаштириш бўйича келишиб олинди.
Қисқа вақт ичида ҳудудларимиз ўртасидаги алоқалар мустаҳкамланди. Қирғизистоннинг Боткент, Жалолобод, Ўш вилоятлари вакилларининг Андижон шаҳрига, Ўзбекистон делегациясининг Ўш шаҳрига ташрифи амалий натижалар тасдиғидир.
Президентимиз шартномавий мажбуриятларни амалиётга изчил татбиқ этиш мақсадида чегараолди ҳудудларда Ҳокимлар кенгаши тузишни таклиф қилди.
Икки давлат ўртасида маданий-гуманитар соҳалардаги яқин ҳамкорлик, дўстлик ва қўшничилик алоқаларини мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу маънода, жорий йил февраль ойида Заҳириддин Муҳаммад Бобур номидаги Ўш давлат ўзбек мусиқали академик драма театрининг Фарғона водийсига ижодий сафарини, июнь ойида эса Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театри жамоасининг Ўш, Ўзган, Аравон, Новқат, Қорасув, Жалолобод шаҳарларига ижодий сафарини алоҳида қайд этиш лозим.
Ўзбекистон кўмагида Ўш шаҳрида қурилаётган умумтаълим мактаби халқларимиз дўстлигининг ёрқин намунаси бўлди. Мазкур мактаб замонавий ўқув жиҳозлари ва анжомлари, дарсликлар, бадиий адабиётлар билан таъминланади.
Жорий йил октябрь ойида Қирғизистонда Ўзбекистон маданияти кунлари, 2018 йил Ўзбекистонда Қирғизистон маданияти кунларини ўтказишга келишиб олинди.
Яқинда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган «Шарқ тароналари» халқаро мусиқа фестивалида Қирғизистон вакиллари муваффақиятли иштирок этиб, иккинчи ўринни қўлга киритди.
Бугун Ўзбекистонда 300 мингга яқин қирғиз миллатига мансуб юртдошларимиз истиқомат қилади. Уларнинг ўз маданияти, тили, анъана ва урф-одатларини ривожлантириш учун барча имкониятлар яратилган. 6 та қирғиз миллий маданий маркази фаолият кўрсатмоқда, 56 мактабда таълим қирғиз тилида олиб борилади.
Музокаралар ўзаро муносабатлар изчил ривожланаётгани ва устувор йўналишлар бўйича ҳамкорликнинг истиқболи порлоқ эканини ёрқин намоён этди.
Музокаралар якунида Шавкат Мирзиёев ва Алмазбек Атамбоев Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ўртасида Қўшма баёнот ва Ўзбекистон – Қирғизистон давлат чегараси тўғрисида шартномани имзоладилар. Андижон ва Ўш, Тошкент ва Бишкек шаҳарлари ўртасида савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорлик тўғрисида, икки давлат Савдо-саноат палаталари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида, Солиқ қонунчилигига риоя қилиш масалалари бўйича ҳамкорлик ва ўзаро ёрдам тўғрисида, Минтақалараро ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро, илмий-техникавий ҳамкорлик, Олий таълим соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битимлар, Чегарадош минтақалар ўртасидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш бўйича 2017-2019 йилларга мўлжалланган қўшма тадбирлар режаси, Парламентлараро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум ва бошқа муҳим ҳужжатлар имзоланди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Шавкат Мирзиёев ва Алмазбек Атамбоев музокаралар ўзаро ҳурмат, ишонч ва амалий руҳда ўтганини, эришилган тарихий келишувлар Ўзбекистон Қирғизистон ҳамкорлигини сифат жиҳатдан янги босқичга кўтаришини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистон Республикасига давлат ташрифи давом этмоқда.

Сотрудничество, основанное на дружбе и взаимном доверии
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Кыргызской Республики Алмазбека Атамбаева 5 сентября прибыл с государственным визитом в эту страну.
В международном аэропорту «Манас» состоялась церемония официальной встречи. Главу нашего государства встретил Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев. В украшенном государственными флагами аэропорту в честь высокого гостя был выстроен почетный караул.
Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Кыргызстана. Главы государств обошли строй почетного караула.
В последнее время традиционное сотрудничество между Узбекистаном и Кыргызстаном обогатилось новым содержанием, заметно активизировались взаимосвязи. Проведены встречи глав государств на высшем уровне, состоялись визиты делегаций на уровне правительств и регионов.
Наши народы издревле жили бок о бок, на берегах одной реки. У нас общая история, схожи культурные и религиозные ценности, традиции и обычаи. Как говорил известный писатель Чингиз Айтматов, "у наших народов одна кровь, один язык".
В резиденции Ала-Арча в Бишкеке состоялась встреча Президентов в узком формате. На ней были обсуждены перспективы дальнейшего расширения и углубления сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах, вопросы активизации взаимодействия приграничных регионов двух стран, а также актуальные региональные и международные проблемы, представляющие взаимный интерес.
Президент нашей страны выразил признательность Президенту Кыргызской Республики за искренний прием и проявленное особое уважение к делегации Узбекистана.
Мы высоко ценим исторически сложившиеся между нашими народами братские и добрососедские отношения. Это служит прочной основой укрепления сотрудничества между нашими государствами, сказал глава нашего государства.
Алмазбек Атамбаев, приветствуя Шавката Мирзиёева, прибывшего с государственным визитом в Кыргызстан, отметил, что это является логическим продолжением диалога между нашими государствами на высшем уровне, удобной возможностью для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, подчеркнул последовательное развитие взаимовыгодного сотрудничества между двумя государствами во всех сферах.
Переговоры президентов Узбекистана и Кыргызстана были продолжены с участием официальных делегаций.
В ходе переговоров были обсуждены актуальные вопросы двусторонних и многосторонних отношений. Состоялся подробный обмен мнениями о дальнейшем развитии сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Во внешней политике Узбекистана Центральноазиатский регион имеет приоритетное значение. Визит Президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева в декабре прошлого года в Самарканд послужил отправной точкой для нынешних переговоров, которые были продолжены в духе самаркандской встречи.
За минувший период 2017 года объем товарооборота между нашими странами вырос на 60 процентов.
На встрече Президенты договорились также о рациональном использовании водных ресурсов в соответствии с общими интересами наших государств.
Главы двух государств на предыдущих переговорах обсуждали вопросы развития эффективных транспортных коммуникаций в регионе, строительства железной дороги через территорию Кыргызстана, которая позволит сократить путь в Китай. В этот раз была достигнута договоренность об ускорении создания правовых основ сотрудничества в этом направлении.
За короткое время укрепились взаимосвязи между нашими регионами. Подтверждением тому являются визиты представителей Баткентской, Джалалабадской, Ошской областей в Андижан, делегации Узбекистана - в Ош.
Президент нашей страны в целях последовательного претворения в жизнь достигнутых договоренностей предложил создать Совет хокимов на приграничных территориях.
Уделяется особое внимание укреплению и расширению тесного сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, дружбы и добрососедских связей между двумя государствами. В этом смысле следует особо отметить успешные гастроли в феврале текущего года Ошского Государственного академического узбекского музыкально-драматического театра имени Захириддина Мухаммада Бабура в Ферганской долине, а в июне - коллектива Узбекского Государственного музыкального театра имени Мукими в Оше, Узгене, Араване, Навкате, Карасу, Джалалабаде.
Возводимая при содействии Узбекистана в Оше общеобразовательная школа также является ярким примером дружбы наших народов. Эта школа будет обеспечена современным учебным оборудованием и принадлежностями, учебниками, художественной литературой.
Решено в октябре текущего года провести в Кыргызстане Дни культуры Узбекистана, в 2018 году в Узбекистане - Дни культуры Кыргызстана.
На недавно состоявшемся в Самарканде международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари» представители Кыргызстана заняли второе место.
Сегодня в Узбекистане проживает около 300 тысяч наших соотечественников кыргызской национальности. Созданы все условия для развития ими своей культуры, языка, традиций и обычаев. Действуют 6 кыргызских национальных культурных центров, в 56 школах обучение ведется на кыргызском языке.
Переговоры ярко продемонстрировали последовательное развитие двусторонних отношений и широкие перспективы укрепления сотрудничества по приоритетным направлениям.
По итогам переговоров Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев подписали Совместное заявление, Договор об узбекско-кыргызской государственной границе. Подписаны также межправительственные соглашения о торгово-экономическом и культурно-гуманитарном сотрудничестве между городами Андижан и Ош, Ташкент и Бишкек, сотрудничестве между торгово-промышленными палатами двух стран, сотрудничестве и взаимопомощи по вопросам соблюдения налогового законодательства, сотрудничестве между регионами, соглашения о научно-техническом сотрудничестве, о сотрудничестве в сфере высшего образования, План совместных мероприятий по дальнейшему углублению и расширению сотрудничества между приграничными регионами Республики Узбекистан и Кыргызской Республики на 2017-2019 годы, Меморандум о межпарламентском сотрудничестве и другие важные документы.
На встрече с представителями средств массовой информации Шавкат Мирзиёев и Алмазбек Атамбаев отметили, что переговоры прошли в атмосфере взаимного уважения, доверия и конструктивности и что достигнутые исторические договоренности поднимут на качественно новый уровень сотрудничество между нашими странами.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Кыргызскую Республику продолжается.