“Хьюман Райтс Вотч” халқаро нодавлат ташкилоти делегацияси аъзолари билан учрашув ҳақида
2017 йил 4 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси ўринбосари С. Артикованинг “Хьюман Райтс Вотч” халқаро нодавлат ташкилотининг Европа ва Марказий Осиё бўйича бўлими директори Х. Уильямсон раҳбарлигидаги делегация аъзолари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат бошида Сенат Раиси ўринбосари меҳмонларга Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ишлаб чиқилган ҳамда лойиҳаси кенг умумхалқ муҳокамасига қўйилган “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси” ҳақида батафсил ахборот берди.
Мазкур стратегик ҳужжат олиб борилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини тубдан оширишга, давлат ва жамиятнинг ҳар томонлама ҳамда жадал ривожланишини таъминлаш учун шарт-шароитлар яратишга, мамлакатимизни модернизация қилиш ва ҳаётнинг барча соҳаларини эркинлаштириш бўйича устувор йўналишларни рўёбга чиқаришга қаратилган.
Таъкидланганидек, ушбу мақсадлар йўлида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёев 2017 йилни “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” деб эълон қилди.
Бунинг негизида одамларнинг муносиб турмуш даражасини таъминлаш, аҳолини ташвишга солаётган ҳаётий муаммоларни ўз вақтида ҳал этиш мақсадида у билан алоқада бўлишнинг янги самарали механизмларини жорий этиш, шунингдек қўйилган вазифалар ҳал этилиши учун давлат органлари жавобгарлигини ошириш мақсади ётади.

Встреча с членами делегации международной неправительственной организации «Хьюман Райтс Вотч»
4 сентября 2017 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С. Артиковой с членами делегации международной неправительственной организации «Хьюман Райтс Вотч» во главе с директором отделения по Европе и Центральной Азии Х.Уильямсоном.
В начале беседы заместитель Председателя Сената довела до сведения гостей подробную информацию об инициированном Главой государства стратегическом документе «Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах», направленный на коренное повышение эффективности проводимых реформ, создание условий для обеспечения всестороннего и ускоренного развития государства и общества, реализацию приоритетных направлений по модернизации страны и либерализации всех сфер жизни.
Также было отмечено, что в русле этих устремлений Президент Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёев объявил 2017 год – «Годом диалога с народом и интересов человека», в основу которого заложено стремление обеспечить достойный уровень жизни людей, внедрить новые эффективные механизмы обратной связи с населением с целью своевременного решения волнующих их жизненных проблем, а также усилить роль и ответственность государственных органов за решение поставленных задач.