Нукус шаҳрида яна бир йирик саноат корхонаси–“Нукус полимер” масъулияти чекланган жамияти иш бошлади
2017-09-05 | Иқтисодиёт
Энг улуғ, энг азиз айём – Ватанимиз мустақиллигининг 26 йиллиги кенг нишонланаётган шу кунларда Нукус шаҳрида яна бир йирик саноат корхонаси – “Нукус полимер” масъулияти чекланган жамияти иш бошлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 20-21 январь кунлари Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи чоғида Нукус шаҳрида қуриладиган полимер маҳсулотлари заводи участкасида амалга ошириладиган ишлар бўйича бир қатор кўрсатма ва топшириқлар берди. Импорт ўрнини босадиган маҳсулотлар ишлаб чиқариш корхоналари ташкил этиш орқали аҳоли бандлигини таъминлаш зарурлигини таъкидлади.
Ана шундай лойиҳалардан бири – умумий қиймати 27,1 миллиард сўм бўлган “Нукус полимер” корхонаси қурилиши қисқа фурсатларда сифатли амалга оширилиб, фойдаланишга топширилди.
Шу муносабат билан ўтказилган тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси Қ.Сариев, “Uz-Kor Gas Chemical” масъулияти чекланган жамият шаклидаги қўшма корхона директори ўринбосари Ж.Шарипов ва бошқалар мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасида саноат ишлаб чиқариш кўлами кенгайиб, импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар сифати ва ҳажми ортаётганини таъкидлади. Бу юртимиз иқтисодиётини юксалтириш билан бирга, аҳоли бандлигини таъминлаш ва турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Қарийб 2 гектар майдонни эгаллаган ушбу корхонада полиэтилен ва полипропилен гранулалар қайта ишланиб, газ ва канализация тармоқлари учун замонавий пластмасса қувурлари ишлаб чиқарилмоқда. Жорий йил охирига қадар корхонанинг учинчи ва тўртинчи линиялари ишга туширилгач, 138 киши доимий иш билан таъминланади. Бу ерда йилига 8 минг тонна полиэтилен ва полипропилен гранулаларидан диаметри 16 миллиметрдан 630 миллиметргача бўлган 12 хил қувур ишлаб чиқарилади.

В Нукусе начало работу новое предприятие
В эти дни, когда в нашей стране широко отмечается самый великий, самый дорогой праздник – 26-летие независимости нашей Родины, в городе Нукусе начало работу еще одно крупное промышленное предприятие. Это общество с ограниченной ответственностью "Нукус полимер".
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Республику Каракалпакстан 20-21 января текущего года дал ряд указаний и поручений по строительству завода по производству полимерной продукции в городе Нукусе. Отметил необходимость обеспечения занятости населения путем организации предприятий по производству импортозамещающей продукции.
Реализация одного из таких проектов – строительство предприятия "Нукус полимер" общей стоимостью 27,1 миллиарда сумов было качественно выполнено, оно запущено в эксплуатацию в короткие сроки.
На проведенном по этому случаю мероприятии председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан К.Сариев, заместитель директора совместного предприятия в форме ООО “Uz-Kor Gas Chemical” Ж.Шарипов и другие отметили, что в результате осуществляемых в нашей стране последовательных реформ расширяются масштабы промышленного производства, повышаются качество и объемы импортозамещающей продукции. Это способствует не только росту экономики нашей страны, но и обеспечению занятости населения, приумножению его жизненного благополучия.
На предприятии, занимающем почти 2 гектара площади, производится переработка полиэтиленовых и полипропиленовых гранул, из которых производятся современные пластмассовые трубы для систем газоснабжения и канализации. До конца текущего года после запуска третьей и четвертой линий предприятия постоянной работой будут обеспечены 138 человек. Здесь из 8 тысяч тонн полиэтиленовых и полипропиленовых гранул ежегодно будут изготавливаться 12 видов труб диаметром от 16 до 630 миллиметров.