Ҳудудларни жадал ривожлантириш бугунги кун талаби
Давлатимиз раҳбари «Тошкесган» фермер хўжалигининг пахта даласини кўздан кечирди. Фермер ва деҳқонлар билан агротехник тадбирларни тўғри ва сифатли амалга ошириш, ҳосилни ўз вақтида йиғиб-териб олиш хусусида суҳбатлашди.
Биз қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамма нарсани биламиз, деб ўйлаймиз. Аслида биз билмаган нарсалар жуда кўп. Шундай экан, бу борада ўқиш, изланишдан тўхтамаслигимиз, фермерларнинг ўқишини ташкил этишимиз керак. Уларга етук мутахассислар дарс бериши зарур, деди давлатимиз раҳбари.
Жиззах вилоятида пахта йиғим-теримига пухта тайёргарлик кўрилди. Вилоятда 481 минг гектар экин майдони бўлиб, унинг 261 минг гектари суғориладиган ерлардир. 12 мингдан ортиқ фермер хўжалигининг 3 минг 978 таси ғўза парваришламоқда.
Давлатимиз раҳбарига «Ўзпахтасаноат» АЖ томонидан 2017 йилги пахта хомашёсини электрон тарози орқали “Е-тарози” дастурида қабул қилиш ва ушбу жараёнга “Фотофиксация” тизимини самарали жорий этиш бўйича амалга оширилган ишлар ҳақида маълумот берилди.
«Ўзпахтасаноат» тизимидаги 98 та пахта тозалаш корхонасига қарашли барча пахта тайёрлов масканларида ўтган йили ўрнатилган электрон тарозилар ва кузатув камералари мавсумга шай қилиб қўйилган. 2017 йилги пахта ҳосилини қабул қилишда, шунингдек, пахта қабули кўрсаткичлари бўйича тайёрланадиган ҳисоботлар очиқлигини таъминлаш ҳамда ушбу жараёнда инсон омилини қисқартириш мақсадида замонавий ахборот технологиялари кенг жорий этилмоқда.
Бундай ахборот тизимида қабул қилинаётган пахта хомашёси электрон тарози орқали “Е-тарози” дастурида ўлчаниб, пахта ташиб келтирган транспорт воситаси кузатув камералари орқали синхрон тарзда тасвирга олинади, яъни фотофиксация қилинади. Тасвирда сана, транспорт воситасининг рақами, фермер хўжалигининг номи, топширилган хомашёнинг вазни акс эттирилади. Бу ҳосилни қабул қилиш жараёнида моддий жавобгар шахсларнинг масъулиятини оширишга хизмат қилади.
Кунлик қабул қилинган пахта хомашёси тўғрисидаги маълумотлар марказий базага онлайн тарзда киритиб борилади. Бу, ўз навбатида, республика, вилоятлар, туманлар, секторлар (ҳоким, прокурор, ички ишлар ва солиқ идоралари), фермер хўжаликлари кесимида қабул қилинган пахта хомашёсининг марказлашган ҳисоботи шаклланиши тезкорлигини, маълумотлар очиқлигини таъминлаб, терим отрядлари самарадорлигини ҳам таҳлил қилишга замин яратади.
Жорий йилги пахта ҳосилини йиғиб олиш мавсумида барча пахта тайёрлов масканлари лабораторияларига кузатув камералари ўрнатилди. Энди фермерлар ёки уларнинг ишончли вакиллари лабораториядаги иш жараёнини жонли тарзда кузатиш ва овозини эшитиш имконияти эга бўлди.
Пахта тайёрлов масканларида татбиқ этилган “Е-тарози” дастури маълумотлар базасининг “Агробанк” АТБ марказий сервери билан интеграцияси (маълумот алмашинуви) жонли тарзда йўлга қўйилди.
Мутасаддиларга ушбу замонавий тизимни янада такомиллаштириш ва амалиётга кенг татбиқ этиш бўйича топшириқлар берилди.
Шавкат Мирзиёев «Тараққиёт манзараси» фермер хўжалиги дала шийпонида вилоят мутасаддилари, фермерлар билан учрашди.
Президентимизнинг 2017 йил 8 августдаги «Ҳудудларнинг жадал ижтимоий-иқтисодий ривожланишини таъминлашга доир устувор чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорида ҳудудларни Тошкент шаҳри, вилоятлар, туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари, прокуратура, ички ишлар ва давлат солиқ хизмати ҳудудий органлари раҳбарлари бошчилик қиладиган комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича секторларга бўлиш кўзда тутилган.
Учрашувда вилоятдаги мазкур сектор вакилларининг ўз ҳудудлари бўйича фаолияти муҳокама қилинди.
Президентимиз секторлар фаолияти бугунги кун талаблари даражасида ташкил қилинмаганини қайд этди.
Тадбирда вилоятда пахта йиғим-терими мавсумини самарали ташкил қилиш, такрорий экинлар мониторинги, қишлоқ хўжалиги соҳасида кутилаётган ҳосил ва даромад, барча тоифадаги хўжаликлар учун 2018 йилда экиладиган сабзавот экинлари ҳамда улардан олинадиган маҳсулот миқдори ва бошқа масалалар кўриб чиқилди.

Динамичное развитие регионов - требование сегодняшнего дня
Глава нашего государства осмотрел хлопковые поля фермерского хозяйства «Тошкесган», побеседовал с фермерами и дехканами о правильном и качественном проведении агротехнических мероприятий, своевременном сборе урожая.
Мы думаем, что все знаем о сельском хозяйстве. На самом деле очень многого мы еще не знаем. Следовательно, надо постоянно учиться, находиться в поиске, организовывать учебу фермеров. Их должны обучать ведущие специалисты, сказал глава нашего государства.
В Джизакской области проведена тщательная подготовка к хлопкоуборочной страде. В области насчитывается 481 тысяча гектаров посевных площадей, из них 261 тысяча гектаров - орошаемые земли. 3978 из более чем 12 тысяч фермерских хозяйств выращивают хлопчатник.
Главе нашего государства была представлена информация о проведенной АО «Узпахтасаноат» работе по подготовке к приему хлопка-сырца 2017 года в программе “Е-тарози” посредством электронных весов и эффективному внедрению в этот процесс системы “Фотофиксация”.
Установленные в прошлом году на всех хлопкозаготовительных пунктах 98 хлопкоочистительных предприятий системы «Узпахтасаноат» электронные весы и камеры наблюдения приведены в готовность к новому сезону. В целях обеспечения открытости при приемке урожая хлопка-сырца 2017 года и подготовке соответствующих отчетов, а также сокращения человеческого фактора в этом процессе широко внедряются современные информационные технологии.
В частности, благодаря этому принимаемый хлопок-сырец посредством электронных весов взвешивается в программе “Е-тарози” и одновременно во время взвешивания посредством камеры наблюдения осуществляется фотофиксация доставившего хлопок транспортного средства. На снимке отражаются дата, номер транспортного средства, наименование фермерского хозяйства, вес сданного сырца. Это послужит повышению ответственности материально ответственных лиц в процессе приемки урожая.
Информация о ежедневно принятом хлопке-сырце вводится в центральную базу в режиме онлайн. Это, в свою очередь, создаст основу для обеспечения оперативности формирования централизованной отчетности о принятом хлопке-сырце в разрезе республики, областей, районов, секторов (хоким, прокурор, органы внутренних дел и налоговая служба), фермерских хозяйств, а также для открытости данных и анализа эффективности работы хлопкоуборочных отрядов.
В хлопкоуборочный сезон нынешнего года в лабораториях всех хлопкозаготовительных пунктов установлены камеры наблюдения. Теперь фермеры или их доверенные лица имеют возможность в режиме онлайн наблюдать за процессом работы в лаборатории и слышать все, что там говорится.
База данных программы “Е-тарози”, внедренной на хлопкозаготовительных пунктах, также в реальном режиме интегрирована с центральным сервером АКБ “Агробанк” для обмена данными.
Были даны поручения ответственным лицам по дальнейшему совершенствованию этой современной системы и широкому внедрению ее в практику.
Шавкат Мирзиёев на полевом стане фермерского хозяйства «Тараккиёт манзараси» встретился с руководителями и фермерами области.
В постановлении Президента нашей страны "О первоочередных мерах по обеспечению ускоренного социально-экономического развития регионов" от 8 августа 2017 года предусмотрено разделение территорий на секторы по комплексному социально-экономическому развитию, возглавляемые хокимами областей и города Ташкента, районов (городов), руководителями территориальных органов прокуратуры, внутренних дел и государственной налоговой службы.
На встрече была обсуждена деятельность представителей данных секторов области по своим территориям.
Президент нашей страны отметил, что организация деятельности секторов не соответствует требованиям сегодняшнего дня.
На мероприятии были рассмотрены вопросы эффективной организации хлопкоуборочной страды в области, мониторинга севооборота, ожидаемого урожая и доходов в сельхозотрасли, объема для хозяйств всех категорий посева в 2018 году плодоовощных культур, а также другие вопросы.