Мамлакатимиз мустақиллигининг 26 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарларидан самимий қутловлар келмоқда. Уларда давлатимиз раҳбарига бахт-саодат, омонлик ва муваффақиятлар, Ўзбекистон халқига тинчлик-осойишталик, равнақ ҳамда фаровонлик тилаб, чин дилдан эзгу истаклар изҳор этилган.
Сиз, Жаноби Олийлари ва бутун Ўзбекистон халқига Хитой халқи ва ўз номимдан қутлуғ сана – Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 26 йиллиги муносабати билан самимий табрикларим ва энг эзгу тилакларимни изҳор этаман.
26 йиллик мустақил тараққиёт даврида Ўзбекистонда сиёсий барқарорлик, изчил иқтисодий ривожланиш таъминланмоқда, мамлакатингизнинг халқаро нуфузи муттасил ортмоқда, шунингдек, давлат қурилиши соҳасида юксак муваффақиятларга эришилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимида фаолият бошлаганингиздан буён Сизнинг раҳнамолигингизда стратегик аҳамиятга эга қатор улкан ўзгаришлар амалга оширилмоқда, янги имкониятлар очилмоқда. Бу Ўзбекистон халқи томонидан кенг қўллаб-қувватланмоқда.
Сиз жорий йил май ойида Хитойга илк давлат ташрифини амалга оширдингиз ва "Бир макон, бир йўл" халқаро форумида иштирок этдингиз. Сиз билан самарали музокаралар ўтказдик, икки томонлама муносабатларимиз ривожига янги суръат бахш этган қатор муҳим келишувларга эришилди.
Мен Хитой ва Ўзбекистон ўртасида ҳар томонлама стратегик шерикликни ривожлантириш ва Сиз билан дўстона муносабатларни янада мустаҳкамлашга алоҳида аҳамият қаратаман. Мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги йўлида ХХР ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳар томонлама шерикликни биргаликда ривожлантириш ва мустаҳкамлаш мақсадида Сиз билан ўзаро яқин муносабатларимизни изчил давом эттиришга тайёрлигимни билдираман.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Республикасига тараққиёт, халқингизга фаровонлик ва бахт-саодат тилайман.
Сизни Ўзбекистон Республикаси Мустақиллик куни билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Ўзбекистоннинг иқтисодий ва ижтимоий тараққиётда эришган муваффақиятлари барчага маълум. Ўзбекистон жаҳон миқёсида юксак нуфузга эга мамлакат сифатида халқаро муҳим масалаларни ҳал этишда алоҳида ўрин тутади.
Давлатларимиз ўртасида стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари изчил ривожланиб бораётганини мамнуният билан таъкидлайман. Ўзаро алоқаларнинг барча йўналишлари бўйича ҳамда Марказий Осиёда барқарорлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш йўлидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш борасидаги ишларни Сиз билан биргаликда давом эттиришга тайёр эканимни тасдиқламоқчиман. Ишончим комилки, бу Россия ва Ўзбекистон халқларининг манфаатларига тўла мос келади.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, чин қалбимдан мустаҳкам соғлиқ ва муваффақиятлар, халқингизга бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.
Владимир Путин,
Сизни Қозоғистон халқи ва шахсан ўз номимдан Ўзбекистон Республикасининг Миллий байрами – Мустақиллик куни муносабати билан самимий муборакбод этаман.
Ўзбекистон Республикаси мустақиллик йилларида миллий давлатчилик асосларини мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини юксалтириш, мамлакатнинг халқаро нуфузини ошириш борасида улкан ютуқларга эришди.
Қозоғистон қардош Ўзбекистон билан ҳар томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратади. Давлатларимиз ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатлари бундан буён ҳам ўзаро ишонч ва халқларимизнинг қўллаб-қувватлаши асосида изчил ривожланишда давом этишига қатъий ишонаман.
Муҳтарам Шавкат Миромонович, Сизга мамлакат тараққиёти йўлида давлат раҳбари лавозимидаги фаолиятингизда мустаҳкам соғлиқ, улкан зафарлар ва чексиз шижоат, қардош Ўзбекистон халқига тинчлик ва фаровонлик тилайман.
Эзгу тилаклар билан,
Сизни ва Ўзбекистон халқини Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 26 йиллиги билан муборакбод этишга ижозат бергайсиз.
Ўзбекистон Республикаси мустақиллик йилларида сиёсат, дипломатия, иқтисодиёт, ижтимоий соҳа ва бошқа йўналишларда эришган улкан муваффақиятларни эҳтиром билан эътироф этаман. Сиз, Жаноби Олийлари, ўтган йил декабрь ойида Президент лавозимига киришганингиздан сўнг фаол амалга ошираётган сиёсий ислоҳотлар юксак самаралар беришига тилакдошман.
Давлатларимиз ўртасида 1992 йилда ўзаро дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан сўнг юксак ишонч ва дўстлик муносабатларига асосланган ўзаро манфаатли шериклик алоқалари мустаҳкамланиб бораётгани мени қувонтиради. Президент Жаноблари, жорий йилда Сиз билан Сеулда учрашиб, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона ҳамкорликни янада юқори даражага кўтариш учун зарур бўлган барча масалаларни муҳокама қилиб олишимизга умид қиламан.
Президент Жаноблари, Сизга мустаҳкам соғлиқ, Ўзбекистон Республикасига абадий фаровонлик тилайман.
Мун Чжэ Ин,
Қадрли қардошим!
Сиз Жаноби Олийларини, Сизнинг тимсолингизда бутун ўзбек халқини Ўзбекистоннинг Миллий куни муносабати билан муборакбод этишдан бағоят бахтиёрман.
Дипломатик муносабатларимиз ўрнатилганининг 25 йиллигига тўғри келган 2017 йилда ҳамкорлигимиз сезиларли даражада фаоллашди. Ўтган йил ноябрь ойида Самарқанддаги учрашувимиз бу жиҳатдан бурилиш нуқтаси бўлиб хизмат қилди ва мунтазамлик касб этган олий даражадаги мулоқотлар орқали муносабатларимиз барча соҳаларда жадал ривожланмоқда. Ишонаманки, шу йил октябрь ойида Сизнинг Туркияга амалга оширадиган ташрифингиз бугунги кундаги муносабатларимизни янги босқичга кўтаришда муҳим аҳамият касб этади.
Халқларимиз ўртасидаги қадимий дўстлик ришталари мустаҳкам пойдевор бўлган Туркия – Ўзбекистон муносабатларини Сиз Жаноби Олийлари билан бирга янада ривожлантириш тарих олдидаги муштарак масъулиятимиздир.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз Жаноби Олийларига сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, қардош ўзбек халқига омонлик ва фаровонлик тилайман.
Режеп Таййип Эрдўғон,
Ассалому алайкум ва раҳматуллоҳи ва барокатуҳу
Сиз, Жаноби Олийларига мамлакатингиз Мустақиллиги куни муносабати билан Саудия Арабистони Подшоҳлиги халқи, ҳукумати ва ўз номимдан самимий табриклар ва эзгу истаклар йўллашдан мамнунлигимни билдириб, Сизга сиҳат-саломатлик ва бахт-саодат, Ўзбекистон халқига янада юксалиш ва фаровонлик тилайман.
Жаноби Олийлари, саломларимиз ва эҳтиромларимизни қабул қилгайсиз.
Салмон бин Абдулазиз Ол Сауд,
Саудия Арабистони Подшоҳи,
Икки муқаддас масжид ходими
Сизга, Жаноби Олийлари ва бутун ўзбек халқига Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллик байрами муносабати билан бахт ва фаровонлик тилайман.
Филипп,
Бельгияликлар Қироли
Арманистон Республикаси Президенти Серж Саргсян
Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко
Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон
Ҳиндистон Республикаси Президенти Рам Натх Ковинд
Саудия Арабистони Подшоҳлиги валиаҳди, Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари Муҳаммад бин Салмон бин Абдулазиз Ол Сауд

По случаю 26-й годовщины независимости нашего государства на имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от глав государств и правительств зарубежных стран, руководителей авторитетных международных организаций поступают искренние поздравления с наилучшими пожеланиями мира, счастья, дальнейшего процветания и благополучия нашему народу и Президенту Узбекистана.
От имени народа Китая и от себя лично позвольте выразить Вашему Превосходительству и дружественному народу Узбекистана сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю знаменательного события – 26-летия независимости Республики Узбекистан.
За 26 лет независимости в Республике Узбекистан сохраняется политическая стабильность, динамичное экономическое развитие, постоянно повышается международный авторитет, а также достигнуты яркие успехи в деле государственного строительства. С момента вступления в должность Президента Республики Узбекистан Вами осуществляется ряд крупных преобразований стратегического характера, открываются новые возможности, которые пользуются широкой поддержкой народа Узбекистана.
В мае этого года Вы совершили первый государственный визит в Китай и приняли участие в международном форуме "Один пояс, один путь". Между нами состоялись плодотворные переговоры и достигнут ряд важных договоренностей, которые придали новый импульс развитию двусторонних отношений.
Я придаю весьма важное значение развитию всестороннего стратегического партнерства между Китаем и Республикой Узбекистан и дальнейшему укреплению дружественных контактов с Вами. Выражаю готовность поддерживать с Вами тесные взаимоотношения в целях совместного продвижения и углубления всестороннего сотрудничества между КНР и Узбекистаном на благо двух стран и народов.
Пользуясь случаем, позвольте пожелать прогресса и процветания Республике Узбекистан, ее народу – счастья.
От всей души поздравляю Вас с Днем независимости Республики Узбекистан.
Общеизвестны успехи, достигнутые вашей страной в экономическом и социальном развитии. Узбекистан пользуется заслуженным авторитетом на мировой арене, играет конструктивную роль в решении важных вопросов международной повестки дня.
С удовлетворением отмечаю поступательное развитие стратегического партнерства и союзничества между нашими государствами. Хотел бы подтвердить готовность к дальнейшей совместное работе по укреплению всего комплекса двусторонних связей, а также взаимодействия в целях укрепления стабильности и безопасности в Центральной Азии. Убежден, что это в полной мере отвечает интересам народов России и Узбекистана.
От души желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, благополучия и успехов, а всем Вашим соотечественникам – счастья и процветания.
От имени народа Казахстана и от меня лично примите теплые поздравления по случаю национального праздника Республики Узбекистан – Дня независимости.
За годы независимости Республика Узбекистан достигла значительных результатов в деле укрепления основы национальной государственности, повышения благосостояния народа, а также роста авторитета страны на международной арене.
Казахстан придает особое значение укреплению всестороннего сотрудничества с братским Узбекистаном. Твердо убежден, что отношения дружбы и добрососедства между двумя государствами будут и в будущем динамично развиваться на основе взаимного доверия и поддержки наших народов.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, больших успехов и неиссякаемой энергии в Вашей государственной деятельности на благо страны, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания.
С наилучшими пожеланиями,
Позвольте поздравить Вас и узбекский народ с 26-й годовщиной независимости Республики Узбекистан.
Выражаю уважение достигнутых успехов Республикой Узбекистан после обретения независимости в сфере политики, дипломатии, экономики, социальной области и других. Желаю хороших результатов политическим реформам, активно продвигаемым Вашим Превосходительством после инаугурации в декабре прошлого года.
Я рад тому, что два наши государства после установления дипломатических отношений в 1992 году на основе взаимного доверия и дружбы связывают взаимовыгодные партнерские связи. Господин Президент, встретившись с Вами в этом году в Сеуле, надеюсь обсудить все вопросы повышения на новый уровень нашего сотрудничества.
Желаю крепкого здоровья Вам, господин Президент, и бесконечного процветания Республике Узбекистан.
Мун Чжэ Ин,
Я безмерно счастлив поздравить Вас, Ваше Превосходительство, и в Вашем лице весь узбекский народ с национальным праздником – Днем независимости Узбекистана.
В 2017 году – в год 25-летия установления дипломатических отношений между нашими странами – заметно оживились наши взаимосвязи. Наша встреча, состоявшаяся в Самарканде в ноябре прошлого года, в этом смысле стала поворотной точкой, двусторонние отношения между нашими странами благодаря диалогу на высшем уровне, который приобрел регулярный характер, динамично развиваются во многих сферах. Убежден, что Ваш предстоящий визит в октябре этого года в Турцию повысит на новый уровень нынешнее состояние двустороннего сотрудничества.
Продвижение вместе с Вами, Ваше Превосходительство, турецко-узбекских отношений, основанных на древних узах дружбы между нашими народами, – это наша обоюдная ответственность перед историей.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, здоровья, счастья, братскому узбекскому народу – благополучия и процветания.
Ассалому алайкум ва рахматуллохи ва барокатуху
Я очень рад выразить Вам, Ваше Превосходительство, от имени народа, правительства Королевства Саудовской Аравии и от себя лично искренние поздравления и добрые пожелания по случаю Дня независимости вашей страны, желаю Вам здоровья и счастья, народу Узбекистана – дальнейшего развития и процветания.
Ваше Превосходительство, примите наши глубокое уважение и почтение.
Салман бин Абдулазиз Аль Сауд,
Король Саудовской Аравии,
служитель двух мечетей-святынь
По случаю празднования Дня независимости Республики Узбекистан хотел бы передать Вашему Превосходительству, а также узбекскому народу мои пожелания счастья и благополучия.
Филипп,
Король бельгийцев
Президент Республики Армения Серж Саргсян
Президент Республики Индия Рам Натх Ковинд
Наследный принц Королевства Саудовской Аравии, заместитель председателя Кабинета Министров Мухаммад бин Салман бин Абдулазиз Аль Сауд