Буюк алломаларимиз мероси–бебаҳо хазина
Самарқандда “Жаҳон тамаддуни тарихида Марказий Осиё Ренессанси” мавзусида халқаро илмий конференция бўлиб ўтди.
Унда БМТнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти – ЮНЕСКО, Жаҳон сайёҳлик ташкилоти – ЮНВТО, Ислом ҳамкорлик ташкилоти – ИҲТ, Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича тузилмаси – АЙСEСКО, Ислом тарихи, санъати ва маданиятини ўрганиш илмий-тадқиқот маркази – ИРСИКА каби нуфузли халқаро ташкилотлар раҳбарлари, масъул ходимлари, АҚШ, Канада, Буюк Британия, Германия, Испания, Италия, Франция, Саудия Арабистони, Туркия, Хитой, Эрон, Озарбайжон, Россия, Япония ва бошқа давлатлардан олимлар, жаҳоннинг йирик илм-фан ва таълим муассасалари вакиллари иштирок этди.
ЮНЕСКО шафелигидаги мазкур конференция 2014 йил Самарқандда ўтказилган “Ўрта асрлар Шарқ алломалари ва мутафаккирларининг тарихий мероси, унинг замонавий цивилизация ривожидаги роли ва аҳамияти” мавзусидаги конференциянинг мантиқий давоми сифатида Марказий Осиё минтақасидан етишиб чиққан олим ва мутафаккирларнинг тарихий меросини чуқур ўрганиш, тадқиқ этиш, жаҳон жамоатчилигини уларнинг аниқ ва табиий фанлар, ислом маданияти ривожига қўшган ҳиссаси билан янада кенг таништириш, илмий марказлар ва олимлар ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилиши таъкидланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2016 йил октябрь ойида пойтахтимизда ўтказилган Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессияси очилиш маросимида юртимиздан етишиб чиққан ислом олами мутафаккирлари асарларини, уларнинг бутунжаҳон цивилизацияси ривожига қўшган бебаҳо ҳиссасини чуқур ўрганиш, дунёнинг барча халқларига ислом динининг ҳақиқий мазмун-моҳиятини етказиш учун Самарқанддаги Имом Бухорий ёдгорлик мажмуи қошида халқаро илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш таклифини билдирган эди. Бу ташаббус халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватланди. Давлатимиз раҳбарининг шу йил 21 майда Саудия Арабистонига ташрифи чоғида Ўзбекистон Республикаси ва Ислом тараққиёт банки ўртасида Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш тўғрисида Англашув меморандуми имзоланди. Айни пайтда ушбу мажмуа қурилиши қизғин давом этмоқда.
Шунингдек, бугунги кунда пойтахтимизда Ўзбекистондаги Ислом маданияти марказини ташкил этиш бўйича кенг кўламли ишлар бошлаб юборилди. Президентимизнинг 2017 йил 24 майдаги “Қадимий ёзма манбаларни сақлаш, тадқиқ ва тарғиб қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Бу саъй-ҳаракатлар муқаддас заминимиздан етишиб чиққан буюк мутафаккирлар ҳаёти ва илмий-ижодий фаолиятини чуқур тадқиқ этиш, халқаро миқёсда динлараро ва цивилизациялараро мулоқотни йўлга қўйиш, бугунги мураккаб даврда ислом динининг инсонпарварлик моҳиятини очиб бериш ҳамда ёш авлодни юксак маънавиятли инсонлар этиб тарбиялашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Анжуманнинг очилиш маросимида Жаҳон сайёҳлик ташкилоти бош котиби Талеб Рифаи, ЮНЕСКОнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси раҳбари Бадарч Дендев, АЙСEСКО бош директори Абдулазиз Усмон ат-Тувайжри, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – ижрочи котиби Сергей Лебедев, ИРСИКА бош директори Халит Эрен Марказий осиёлик алломаларнинг дунё тамаддунида тутган ўрни, илм-фан ва маданият ривожига қўшган ҳиссаси ҳақида сўз юритди. Айниқса, ислом маданияти ривожида Имом Бухорий, Имом Термизий каби муҳаддисларнинг беқиёс хизматлари қайд этилиб, уларнинг меросини ўрганиш ва кенг тарғиб қилиш бугунги глобалашув даврида ниҳоятда долзарб аҳамият касб этиши таъкидланди. Мамлакатимизда Президентимиз раҳнамолигида ушбу йўналишда амалга оширилаётган ишлар юксак эътироф этилиб, бу дунё халқларини бирлаштириш, ислом ниқоби остида ҳаракат қилаётган турли экстремистик оқимларга қарши курашишда муҳим омил бўлиши қайд этилди.
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш бўйича ташаббуси бизнинг ташкилотимиз томонидан тўла қўллаб-қувватланди, – дейди Ислом ҳамкорлик ташкилоти департаменти директори Махла ат-Талебна хоним. – Бу, аввало, Имом Бухорий ҳазратларининг энг сара ва ишончли ҳадисларни тўплаб, муқаддас ислом дини ривожига улкан ҳисса қўшгани билан боғлиқ. Ушбу меросни ўрганиш ва ёш авлодга ўргатиш барча замонларда ҳам долзарб вазифа бўлиб қолади. Яна бир муҳим жиҳат, дунёдаги бугунги нотинч вазият, турли минтақаларда юз бераётган террорчилик ҳаракатларининг ислом дини билан боғланаётганидир. Ваҳоланки, ислом динининг асосини маърифат ва маънавият ташкил этади. Буни бугунги ва келажак авлодларга Имом Бухорий сингари буюк муҳаддислар илмий мероси орқали етказиш энг тўғри йўлдир.
Халқаро конференциянинг ялпи мажлисида Марказий Осиё ренессансининг ўзига хос хусусиятлари, бу даврда фаолият кўрсатган алломалар ва уларнинг меросини ўрганиш борасида олиб борилаётган илмий ишлар, ушбу йўналишдаги халқаро ҳамкорлик юзасидан маърузалар тингланди.
– Марказий Осиё ренессансида Буюк Ипак йўли муҳим ўрин тутган, – дейди Хитой халқаро тинчлик фонди раиси Ли Руо Ҳонг. – Бу йўл шунчаки товар олиб ўтиш ёки хизмат кўрсатиш учун восита бўлиб қолмай, турли халқларнинг маданиятини тарғиб этиш, илм-фанни ривожлантириш, Шарқ ва Ғарбни ўзаро боғлашга хизмат қилган. Самарқанд эса Буюк ипак йўлининг чорраҳаси сифатида илм-маърифат, маданият марказига айланган. Шу нуқтаи назардан бугунги анжуманнинг бу қадимий шаҳарда ўтказилиши бежиз эмас. Айни кунларда бу ерда давом этаётган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали ҳам дунё халқлари миллий санъати ва маданиятини ривожлантириш, тарғиб этишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Марказий Осиёда IХ-ХII ва ХIV-ХV асрларда рўй берган илмий-маданий уйғониш даврининг турли жиҳатлари, Муҳаммад Хоразмий, Аҳмад Фарғоний, Абу Райҳон Беруний, Ибн Сино, Маҳмуд Замахшарий, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоий ва бошқа мутафаккирларнинг илм-фан ривожига қўшган ҳиссаси, Имом Бухорий, Бурҳониддин Марғиноний, Имом Термизий, Абу Мансур Мотуридий каби уламоларнинг маънавий мероси таҳлилига алоҳида эътибор қаратилди.
Куннинг иккинчи ярмида конференция “Марказий Осиё Ренессанси даврида аниқ ва табиий фанлар ривожи”, “Марказий Осиё – ислом илм-фанининг илғор ғоялари бешиги”, “Марказий Осиё Ренессанси даврида гуманитар фанлар”, “Маданият ва меъморчилик Марказий Осиёдаги маданий юксалишнинг ёрқин акси сифатида” шўъбаларига бўлинган ҳолда давом этди.
– Биз ўтмишдаги тиббиёт ёки бугунги замон медицинаси ҳақида гапирганда, биринчи навбатда, Абу Али ибн Сино қарашларига таянамиз, – дейди Франциядаги Авиценна ассоциацияси президенти Марк Боннель. – Чунки аллома асарларида қайд этилган фикрлар, касалликлар аломати ва уларни даволаш йўллари бугун ҳам ўз аҳамиятини йўқотмаган. Аксинча, айни пайтда замонавий тиббиётда таклиф этилаётган кўплаб даволаш усуллари ва муолажалар Ибн Синонинг тиббиётга оид китобларида содда тилда баён этилган. Шунинг учун ҳали буюк табиб илмий меросини ўрганиш борасида катта ва кенг кўламли тадқиқотлар олиб боришимиз лозим.
Марказий Осиё Ренессансида муҳим ўрин тутган буюк аллома ва мутафаккирлар меросини ўрганишда мамлакатимиз ва хорижлик олимларнинг ўзаро фикр алмашиши, илмий-амалий алоқаларни мустаҳкамлаши учун қулай имконият яратган мазкур халқаро анжуман давомида 50 дан ортиқ маъруза тингланди. Муҳокама этилган мавзулар юзасидан тавсиялар ишлаб чиқилиб, ушбу йўналишда келгусида амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб олинди.
Халқаро конференциянинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Н.Йўлдошев сўзга чиқди.

Наследие наших великих предков-бесценное богатство
В Самарканде прошла международная научная конференция на тему "Центральноазиатский Ренессанс в истории мировой цивилизации".
В ней приняли участие руководители таких авторитетных международных организаций, как Организация ООН по вопросам образования, науки и культуры - ЮНЕСКО, Всемирная туристская организация ООН - ЮНВТО, Организация исламского сотрудничества - ОИС, Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры - АЙСЕСКО, Международный исследовательский центр исламской истории, искусства и культуры - ИРСИКА, а также ученые и специалисты из США, Канады, Великобритании, Германии, Испании, Италии, Франции, Саудовской Аравии, Турции, Ирана, Азербайджана, России, Японии и других стран, представители ведущих научных и образовательных учреждений мира.
Отмечалось, что данная конференция, организованная под эгидой ЮНЕСКО, как логическое продолжение состоявшейся в 2014 году в Самарканде международной конференции "Историческое наследие ученых и мыслителей средневекового Востока, его роль и значение для современной цивилизации", служит глубокому изучению и исследованию исторического наследия ученых и мыслителей Центральной Азии, широкому ознакомлению международной общественности с их вкладом в развитие точных и естественных наук, исламской культуры, укреплению сотрудничества между научными центрами и учеными.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на церемонии открытия состоявшейся в октябре 2016 года в Ташкенте 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества предложил организовать при мемориальном комплексе Имама Бухари в Самарканде международный научно-исследовательский центр для глубокого изучения произведений великих мыслителей исламского мира, их бесценного вклада в развитие общечеловеческой цивилизации, доведения до всех народов мира истинной сути религии ислам. Эта инициатива была поддержана международным сообществом. В ходе визита главы нашего государства в Саудовскую Аравию 21 мая текущего года был подписан Меморандум о взаимопонимании между Республикой Узбекистан и Исламским банком развития о создании Международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари. В настоящее время активно продолжается строительство данного комплекса.
Вместе с тем начата широкомасштабная работа по организации в Ташкенте Центра исламской культуры в Узбекистане. Президентом нашей страны 24 мая текущего года было подписано постановление "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы хранения, исследования и пропаганды древних письменных источников".
Все это, несомненно, послужат глубокому исследованию деятельности и научного наследия великих мыслителей, которых взрастила наша священная земля, установлению межрелигиозного и межцивилизационного диалога, раскрытию гуманистической сути религии ислам, что особенно актуально в нынешние тревожные времена, воспитанию молодого поколения личностями с высокой духовностью.
На церемонии открытия конференции генеральный секретарь Всемирной туристской организации Талеб Рифаи, руководитель представительства ЮНЕСКО в нашей стране Бадарч Дендев, генеральный директор АЙСEСКО Абдулазиз Усмон аль-Тувайджри, председатель Исполнительного комитета - исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев, генеральный директор ИРСИКА Халит Эрен и другие отметили важную роль ученых Центральной Азии в мировой цивилизации, их вклад в развитие науки и культуры. Отмечалось, что особо значимыми в развитии исламской культуры являются заслуги таких собирателей хадисов, как Имам Бухари, Имам Термизи и других, изучение и широкая пропаганда их наследия имеет очень актуальное значение в нынешнюю эпоху глобализации. Дана высокая оценка проводимой под руководством Президента нашей страны работе в этом направлении, которая, как отмечалось, служит важным фактором сплочения народов мира, противодействия различным экстремистским течениям, действующим под маской ислама.
– Инициатива Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о создании Международного научно-исследовательского центра имени Имама Бухари полностью поддержана нашей организацией, - говорит директор департамента Организации исламского сотрудничества Махла ат-Талебна. – Это, прежде всего, связано с тем, что Имам Бухари внес колоссальный вклад в развитие исламского вероучения, собрав самые достоверные хадисы. Вопросы изучения и передачи этого наследия молодому поколению будут актуальными во все времена. Еще одна важная особенность - нынешнюю неспокойную обстановку в мире, происходящие в различных регионах мира террористические акты часто связывают с религией ислам. Хотя основу ислама составляют просвещение и духовность. Будет правильно, если довести эту истину до нынешнего и будущего поколений через научное наследие таких великих мухаддисов, как Имам Бухари.
На пленарном заседании международной конференции заслушаны доклады об особенностях Центральноазиатского Ренессанса, ученых этого периода, проводимой научной работе по изучению их наследия, международном сотрудничестве в этом направлении.
– Великий шелковый путь играл важную роль для Ренессанса в Центральной Азии, - говорит председатель китайского международного фонда мира Ли Руо Хонг. – Этот путь способствовал не только торговле, но и пропаганде культур различных народов, развитию науки, сближению Востока и Запада. А Самарканд в качестве перекрестка Великого шелкового пути был центром науки, просветительства и культуры, поэтому проведение сегодняшней конференции в этом городе вполне объяснимо. Продолжающийся в этом городе международный музыкальный фестиваль “Шарк тароналари” также имеет важное значение для пропаганды национального искусства и культуры народов мира.
Особое внимание на конференции уделено различным аспектам научно-культурного возрождения, произошедшего в Центральной Азии в IХ-ХII и ХIV-ХV веках, анализу вклада Мухаммада Хорезми, Ахмада Фергани, Абу Райхона Беруни, Ибн Сино, Махмуда Замахшари, Мирзо Улугбека, Алишера Навои и других ученых в развитие науки, в духовное достояние таких мыслителей, как Имам Бухари, Бурхониддин Маргинони, Имам Термизи, Абу Мансур Мотуриди.
Во второй половине дня конференция продолжила свою работу в секциях "Развитие точных и естественных наук в период Центральноазиатского Ренессанса", "Центральная Азия - колыбель передовых идей исламской науки", "Гуманитарные науки в период Центральноазиатского Ренессанса" и другие.
– Говоря об истории медицины, мы прежде всего вспоминаем наследие Абу Али ибн Сино, – говорит президент Ассоциации "Авиценна-Франция" Марк Боннель. – Ведь изложенные в его произведениях мысли, описание симптомов заболеваний и методов их лечения не теряют своей значимости и поныне. Наоборот, многие методики и процедуры, предлагаемые современной медициной, были простым и понятным языком изложены еще в медицинских трудах Ибн Сино. Поэтому перед нами открыты широкие перспективы для исследования научного наследия великого целителя.
В ходе международной конференции, ставшей удобной площадкой для обмена мнениями и укрепления научно-практических связей между отечественными и зарубежными учеными в сфере изучения наследия великих ученых и мыслителей, игравших важную роль в Центральноазиатском Ренессансе, заслушано более 50 докладов. Участники разработали рекомендации по обсужденным темам и определили дальнейшие задачи в этом направлении.
На церемонии открытия международной конференции выступил Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н. Йулдошев.