“Шарқ тароналари” XI халқаро мусиқа фестивалига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
26 август куни Самарқанд шаҳридаги “Регистон плаза” меҳмонхонасида маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари учун “Шарқ тароналари” XI халқаро мусиқа фестивалига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Анжуманни фестиваль матбуот маркази раҳбари С.Остонов олиб борди.
Ўзбекистон Маданият вазири Б.Сайфуллаев, Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари А.Умаров, Самарқанд шаҳар ҳокими Ф.Раҳимов, “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали дирекцияси раҳбари Т.Холиқов, фестиваль доирасида ўтказилаётган “Шарқ халқлари мусиқа маданиятида миллий анъаналарнинг шаклланиши ва ривожланиши” мавзуидаги илмий-назарий конференция раҳбари Р.Абдуллаев ва бошқалар бу йил ўн биринчи бор ўтказилаётган фестивалнинг бориши, иштирокчиларни кутиб олиш ва улар иштирокидаги маданий дастурлар, илмий-назарий конференция жараёнлари ҳақида маълумот берди.
Таъкидландики, бугунги кунда “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали дунё миқёсида ўтказилаётган нуфузли санъат анжуманига айланди. Унда иштирок этиш истагида бўлган санъаткорлар сафи йил сайин кенгайиб бормоқда. Жумладан, бу йил дунёнинг  60 га яқин мамлакатидан 250 га яқин иштирокчилар қатнашмоқда.
25 август куни фестиваль иштирокчилари ва меҳмонлари Самарқанд халқаро аэропорти ва темирйўл вокзалида тантанали кутиб олинди. Бугун ҳам меҳмонлар келиши давом этмоқда.
25 август куни кечки пайт Регистон мадонидаги асосий саҳнада фестиваль иштирокчиларининг танлов дастури асосида чиқишлари бошланди. Дастлабки кунда 9 давлат вакиллари ўз дастурларини намойиш этди. Бошқа гуруҳлар эса Самарқанд шаҳридаги “Ёшлик” ва “Сўғдиёна” истироҳат боғлари, Самарқанд педагогика коллежи амфитеатрида маҳаллий санъаткорлар билан биргаликда концерт дастурларида қатнашди.
Шунингдек, фестиваль иштирокчилари Самарқанд шаҳридаги тарихий обидалар ва диққатга сазовор масканлар, таълим муассасалари, ишлаб чиқариш корхоналари фаолияти билан танишмоқда.
26 август куни “Регистон плаза” меҳмонхонасида фестиваль доирасида “Шарқ халқлари мусиқа маданиятида миллий анъаналарнинг шаклланиши ва ривожланиши” мавзуида конференция ўз ишини бошлади. Унда 20 дан ортиқ давлатдан ташриф буюрган етакчи мусиқашунослар, олимлар, маданият ва санъат арбоблари иштирок этмоқда.

2017-08-26 | Culture
On 26th of August in “Registan Plaza” hotel the press conference devoted for XI international music festival “Shark taronalari” was held for local and foreign mass media representatives.
Press conference was held by the head of press centre S. Ostonov.
The minister of culture B. Sayfullayev, vice-governor of Samarkand region A. Umarov, the governor of the city Samarkand F. Rakhimov, the head of directorate international musical festival “Shark taronalari” T. Kholikov, the head of scientific- theoretical conference on theme “Formation and development of national traditions in the musical cultures of the peoples of the East” and others gave information about the process of carrying out the XI festival, about the meeting process of participants and the cultural programs they are participating,       about scientific-theoretical conference.
It was stated that, the international music festival “Shark taronalari” became the most significant art festival; the number of participants are arising year by year. For instance, this year nearly 250 participants from 60 countries are participating.
On 25th of August, the participants and guests were met solemnly in Samarkand International Airport and Station. And today still guests are coming.
On 25th of August in the evening in Registan square the competence was started and representatives of 9 countries showed their programs. And other groups gave concerts in “Yoshlik” and “Sugdiona” parks, Samarkand pedagogical college’s amphitheatre.
Also, the participants of the festival visited historical places of Samarkand, educational and industrial establishments of the city.
On the 26th of August, within the framework of festival the conference on the theme “Formation and development of national traditions in the musical cultures of the peoples of the East” was begun. Musicologists and scientists of this sphere from more than 20 countries are participating in this conference.