“Шарқ тароналари” XI халқаро мусиқа фестивалига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
26 август куни Самарқанд шаҳридаги “Регистон плаза” меҳмонхонасида маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари учун “Шарқ тароналари” XI халқаро мусиқа фестивалига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Анжуманни фестиваль матбуот маркази раҳбари С.Остонов олиб борди.
Ўзбекистон Маданият вазири Б.Сайфуллаев, Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари А.Умаров, Самарқанд шаҳар ҳокими Ф.Раҳимов, “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали дирекцияси раҳбари Т.Холиқов, фестиваль доирасида ўтказилаётган “Шарқ халқлари мусиқа маданиятида миллий анъаналарнинг шаклланиши ва ривожланиши” мавзуидаги илмий-назарий конференция раҳбари Р.Абдуллаев ва бошқалар бу йил ўн биринчи бор ўтказилаётган фестивалнинг бориши, иштирокчиларни кутиб олиш ва улар иштирокидаги маданий дастурлар, илмий-назарий конференция жараёнлари ҳақида маълумот берди.
Таъкидландики, бугунги кунда “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали дунё миқёсида ўтказилаётган нуфузли санъат анжуманига айланди. Унда иштирок этиш истагида бўлган санъаткорлар сафи йил сайин кенгайиб бормоқда. Жумладан, бу йил дунёнинг  60 га яқин мамлакатидан 250 га яқин иштирокчилар қатнашмоқда.
25 август куни фестиваль иштирокчилари ва меҳмонлари Самарқанд халқаро аэропорти ва темирйўл вокзалида тантанали кутиб олинди. Бугун ҳам меҳмонлар келиши давом этмоқда.
25 август куни кечки пайт Регистон мадонидаги асосий саҳнада фестиваль иштирокчиларининг танлов дастури асосида чиқишлари бошланди. Дастлабки кунда 9 давлат вакиллари ўз дастурларини намойиш этди. Бошқа гуруҳлар эса Самарқанд шаҳридаги “Ёшлик” ва “Сўғдиёна” истироҳат боғлари, Самарқанд педагогика коллежи амфитеатрида маҳаллий санъаткорлар билан биргаликда концерт дастурларида қатнашди.
Шунингдек, фестиваль иштирокчилари Самарқанд шаҳридаги тарихий обидалар ва диққатга сазовор масканлар, таълим муассасалари, ишлаб чиқариш корхоналари фаолияти билан танишмоқда.
26 август куни “Регистон плаза” меҳмонхонасида фестиваль доирасида “Шарқ халқлари мусиқа маданиятида миллий анъаналарнинг шаклланиши ва ривожланиши” мавзуида конференция ўз ишини бошлади. Унда 20 дан ортиқ давлатдан ташриф буюрган етакчи мусиқашунослар, олимлар, маданият ва санъат арбоблари иштирок этмоқда.

Пресс-конференция посвящённая XI - международному музыкальному фестивалю «Шарк тароналари»
26 августа в гостинице «Регистон плаза» города Самарканда для представителей местных и иностранных средств массовой информации состоялась пресс-конференция посвящённая XI - международному музыкальному фестивалю «Шарк тароналари».
Конференция прошла под руководством руководителя пресс-центра С. Остонова.
В ходе встречи, Министр культуры Узбекистана Б. Сайфуллаев, заместитель хокима Самаркандской области А. Умаров, хоким города Самарканда Ф. Рахимов, руководитель дирекции международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари» Т. Холиков, руководитель научно-теоритической конференции, проводимой в рамках одиннадцатого международного музыкального фестиваля, на тему: "Формирование и развитие национальных традиций в музыкальных культурах народов Востока" Р. Абдуллаев и другие, проинформировали собравшихся о ходе XI - международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», встрече его участников, культурных программах, процессах научно-теоритической конференции.
Было отмечено, что на сегодняшний день музыкальный фестиваль занял достойное место среди значимых форумов мира. С каждым годом увеличивается колличество исполнителей, желающих принять в нём участие. В частности, в этом году в нём принимают участие около 250 исполнителей из почти 60 стран.
25 августа на железнодорожном вокзале и международном аэропорту «Самарканд» прошла торжественная встреча гостей и участников музыкального фестиваля. Прибытие гостей продолжается.
Вечером, 25 августа на главной сцене Регистана согласно конкурсной программе, стартовали выступления участников музыкального фестиваля. В первый день выступили представители 9 государств. Остальные группы вместе с местными творческими коллективами приняли участие в концертных программах организованных в парках культуры и отдыха «Ёшлик» и «Согдиана», амфитеатре Самаркандского педагогического колледжа.
Вместе с тем, участники фестиваля посещают места достойные  внимания, исторические памятники, а также знакомятся с деятельностью производственных предприятий, образовательных учреждений города Самарканда.
26 августа в гостинице «Регистон плаза» начала работу научно-теоретическая конференция на тему: "Формирование и развитие национальных традиций в музыкальных культурах народов Востока". В нём принимают участие ведущие музыковеды, учёные, деятели культуры и искусства прибывшие из более 20 государств.