ШҲТ га аъзо давлатлар фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш масалалари билан шуғулланувчи идоралари раҳбарларининг тўққизинчи йиғилиши
2017 йилнинг 24 август куни Қирғизистон Республикасининг Чолпон-Ота шаҳрида Шанҳай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш масалалари билан шуғулланувчи идоралари раҳбарларининг тўққизинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ҳиндистон, Хитой Халқ Республикаси, Покистон Ислом Республикаси, Россия Федерацияси, Ўзбекистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси ва Тожикистон Республикасининг Фавқулодда вазиятлар вазирлари, тегишли мутахассислари, ШҲТ котибияти, шунингдек, таклиф қилинган меҳмонлар сифатида Халқаро фуқаро мудофааси ташкилоти ҳамда Фавқулодда вазиятлар ва табиий офатлар хавфини камайтириш маркази раҳбарлари иштирок этди.
Тадбир давомида иштирокчилар ШҲТга аъзо давлатларда 2015 2017 йиллар мобайнида содир бўлган йирик фавқулодда вазиятлар, улар келтирган талофатлар, шу билан бирга, ШҲТ доирасида келгусида юзага келиши мумкин бўлган фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш соҳасидаги истиқболли ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Куннинг иккинчи ярмида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси Фавқулодда вазиятлар вазирлари Р.Джураев ва В.Пучковларнинг иккитомонлама учрашуви бўлиб ўтди. Учрашув давомида 2017 2018 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси Фавқулодда вазиятлар вазирликлари ўртасида фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш соҳасида ҳамкорлик қилиш бўйича тадбирлар режаси имзоланди. Шу билан бир қаторда фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш соҳасида иккитомонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ҳамда юқорида кўрсатилган тадбирлар режасини амалга ошириш бўйича бажариладиган чора-тадбирлар хусусида ўзаро фикр алмашилди.
Бундан ташқари, кун давомида Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазири Р.Джураев ва Фуқаро мудофааси халқаро ташкилоти бош директори В.Кувшиновларнинг иккитомонлама учрашуви бўлиб ўтди. Учрашув давомида 2018 2020 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси ва Фуқаро мудофааси халқаро ташкилоти ўртасида аҳоли ва ҳудудларни табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлардан муҳофаза қилиш соҳасида ҳамкорлик бўйича тадбирлар режаси имзоланди. Самимий учрашувда фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш соҳасида иккитомонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Йиғилиш конструктив ва дўстона муҳитда ўтди. Томонлар учрашув давомида эришилган натижалардан қониқиш ҳосил қилдилар ва ўз навбатида, ушбу тадбирга юқори савияда тайёргарлик кўрилганлиги ва ўтказилганлиги учун Қирғизистон Республикасига самимий миннатдорчилик билдирдилар.
Йиғилиш якунида ШҲТга аъзо давлатлар фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш масалалари билан шуғулланувчи идоралари раҳбарларининг тўққизинчи йиғилиши Баёни имзоланди.

Девятое Совещание руководителей ведомств государств-членов ШОС, занимающихся вопросами предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций
24 августа 2017 года в городе Чолпон-Ате (Кыргызская Республика) под председательством Министра чрезвычайных ситуаций Кыргызской Республики К.А.Боронова проводилась девятое Совещание руководителей ведомств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (далее - ШОС), занимающихся вопросами предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций (далее - Совещание).
В Совещании приняли участие руководители и представители чрезвычайных министерств (ведомств) Республики Индия, Республики Казахстан, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан, Секретариата ШОС, а также в качестве приглашенных  - делегации главы Международной организации гражданской обороны и Центра по чрезвычайным ситуациям и снижению риска стихийных бедствий в г.Алматы.
В ходе Совещания главы делегаций выступили с докладами о наиболее крупных (масштабных) чрезвычайных ситуациях, произошедших в государствах-членах ШОС за истекший период (2015-2017гг.), и извлеченных из них уроках, а также обменялись мнениями о перспективах дальнейшего сотрудничества в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций в рамках ШОС.
Во второй половине дня 24 августа 2017 года состоялась двусторонняя встреча министров по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан Р.Джураева и Российской Федерации В.Пучкова. В ходе встречи подписан План мероприятий по сотрудничеству между Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Министерством по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий Российской Федерации на 2017-2018 годы, обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также дальнейшие меры по реализации вышеуказанного Плана мероприятий.
Далее состоялась встреча министра по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан Р.Джураева с Генеральным секретарем Международной организации гражданской обороны В.Кувшиновым. В ходе встречи подписан План сотрудничества в области защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера между Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Международной организацией гражданской обороны на 2018-2020гг., обсуждены вопросы развития сотрудничества в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также дальнейшие меры по реализации вышеуказанного Плана мероприятий.
Совещание проведено в конструктивной и дружеской атмосфере. Стороны выразили удовлетворенность достигнутыми в ходе встречи результатами и выразили признательность Кыргызской Республике за высокий уровень организации проведения Совещания.