ШҲТ Миллий координаторлари кенгашининг мажлиси
2017 йилнинг 22-25 август кунлари Янчжоу шаҳрида (Цянсу провинцияси, Хитой) Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Миллий координаторлари кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Ҳиндистон, Покистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Тожикистон, Хитой ва Ўзбекистон вакиллари ташкилот доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари ва Давлат раҳбарлари кенгаши, Ҳукумат раҳбарлари (бош вазирлар) кенгаши, Ташқи ишлар вазирлари кенгаши ва бошқа низомий органлар мажлисларининг кун тартиби ва ўтказилиш жадвали юзасидан фикр алмашишди.
Хитой томони ўзининг ШҲТга раислиги доирасида амалга ошириш кўзда тутилган ҳаракатлар дастурини тақдим этди.
Ўзбекистон делегацияси миллий координаторларга Тошкент шаҳрида бўладиган ШҲТга аъзо давлатлар Адлия вазирлари ва Олий судлар вакиллари йиғилишларига тайёргарлик жараёни ҳақида маълумот берди.

Заседание Совета национальных координаторов ШОС
22-25 августа 2017 года в г.Янчжоу (провинция Цзянсу, КНР) состоялось очередное заседание Совета национальных координаторов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Представители Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана обменялись мнениями по вопросам дальнейшего развития взаимодействия в рамках организации, повестке дня и графику проведения заседаний Совета глав государств, Совета глав правительств (премьер-министров), Совета министров иностранных дел и других уставных органов.
Китайская сторона представила программу действий, предлагаемую в рамках своего председательства в ШОС.
Узбекская делегация проинформировала национальных координаторов о ходе подготовки к предстоящим совещаниям министров юстиций и председателей Верховных судов государств-членов ШОС в г.Ташкенте.