Ўзбекистон ва Ҳиндистон вакилларининг бизнес-форумига оид
2017 йилнинг 22 август куни Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Деҳли шаҳрига ташрифи чоғида икки давлат ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Ҳиндистон бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Форумда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов, Ташқи савдо вазири Элёр Ғаниев, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Лазиз Қудратов, Ҳиндистон савдо ва саноат давлат вазири Нирмала Ситҳараман, «Ҳиндистон-МДҲ» Савдо-саноат палатаси фахрий президенти Ражан Мадҳу, Ўзбекистон ва Ҳиндистоннинг етакчи компаниялари раҳбарлари нутқ сўзлашди.
Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов форумнинг очилишида сўзлаган нутқида Ўзбекистон учун Ҳиндистон билан савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш, ишбилармон доираларимиз ўртасида янада яқин муносабатларни ўрнатиш, республикадаги ишлаб чиқариш лойиҳаларида иштирок этишга янги ҳинд компанияларини жалб қилиш муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Мамлакатимиз Ҳиндистон билан кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни оширишга катта эътибор қаратмоқда. 2017 йил июнь ойида Остона шаҳрида ўтган ШҲТ саммити доирасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди билан учрашуви бунинг исботи бўлиб хизмат қилади. Давлатларимиз раҳбарларининг мазкур тарихий учрашуви чоғида барча жабҳалардаги муносабатларимизни тубдан яхшилаш ва мустаҳкамлаш ҳамда уларни сифат жиҳатдан янги даражага олиб чиқиш бўйича аниқ чора-тадбирларни кўриш тўғрисида келишиб олинди.
Вазир эътироф этганидек, Ўзбекистон ва Ҳиндистоннинг ишбилармон доиралари ушбу жараённинг локомотиви бўлиши керак.
А.Камилов Ҳиндистон бизнеси вакилларига мамлакатимиз иқтисодиётининг ривожланиш суръатлари ҳақида қисқача маълумот берди.
2016 йил якунларига кўра Ўзбекистонда ялпи ички маҳсулот 7,8%га, саноат маҳсулотларини ишлаб чиқиш ҳажми 6,6%га, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқиш ҳажми 6,9%га, капитал қурилиш ҳажми 12,5%га, чакана савдо айланмаси ҳажми 14,4%га, хизматлар кўрсатиш ҳажми 12,5%га ўсди. Ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг деярли 70%ини юқори қўшимча қийматга эга тайёр товарлар ташкил этди.
2017 йилнинг биринчи ярмида республика ЙММ 2016 йилнинг айни шу даврига нисбатан 7%га ўсди. Олти ой давомида саноат ишлаб чиқариши ҳажми 7,6%га, чакана савдо айланмаси ҳажми 11,1%га, хизматлар ҳажми 11,6%га, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқиш 5,8%га ошди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 2021-йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида бозор ислоҳотларини чуқурлаштириш бўйича ташаббус кўрсатилди.
Мазкур Стратегиянинг устувор йўналишларидан бири макроиқтисодий барқарорликни мустаҳкамлаш ва юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолиш мақсадида иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштириш, иқтисодиётда давлат иштирокини камайтиришга қаратилган институционал ва структуравий ислоҳотларни давом эттириш ҳисобланади.
Стратегия хусусий мулкнинг ҳимояси ва устувор аҳамиятини янада кучайтиришни, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантиришни рағбатлантиришни, ишбилармонлик муҳитини яхшилаш орқали иқтисодиёт тармоқларига хорижий инвестицияларни фаол жалб қилишни ҳам кўзда тутади.
Айни вақтда мамлакатимиз ҳукумати томонидан тадбиркорлар ва ишбилармон доираларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Буни Ўзбекистон Президенти фармони билан тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилувчи янги суддан ташқари механизм – бизнес-омбудсманнинг ташкил қилингани ҳам тасдиқлайди. Бу ўта муҳим иқтисодий масалаларни ҳал қилишда тадбиркорликнинг ғоятда аҳамиятли эканлигидан дарак беради.
Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасида савдо-иқтисодий муносабатлар ўсувчан суръатларда ривожланмоқда. Сўнгги беш йилда мамлакатларимиз ўртасидаги савдо айланмаси 2 баробардан ортиқ кўпайди ва 2016 йил якунларига кўра 370 млн. АҚШ долларини, 2017 йил биринчи ярмида 166,5 млн. АҚШ долларини ташкил этди. Ўзбекистонда ҳинд капитали иштирокидаги 101 та корхона фаолият кўрсатмоқда. Уларнинг 15 таси 100% чет эл капитали асосида ишламоқда.
Шу билан бирга савдо айланмаси ҳажмини янада ошириш ва номенклатурасини диверсификация қилиш учун сезиларли салоҳият мавжудлигини ҳам тан олиш керак.
Бугунги кунда Ўзбекистон ташкилотлари ва компаниялари Ҳиндистон бозорига экспорт маҳсулотларининг кенг номенклатурасини, жумладан пахта толаси, қайта ишланган калава ип, йигирилган ип ва мато, мис ва ундан ишланган буюмлар, кимёвий маҳсулотлар, минерал ўғитлар, электротехника ва кабель-ўтказгич, мева-сабзавот ва бошқа маҳсулотларни етказиб беришга ҳамда кўрсатиладиган хизматлар спектрини кенгайтиришга тайёр.
Ўз навбатида Ўзбекистон талаб мавжуд бўлган тайёр саноат маҳсулотларини, жумладан кимёвий товарлар, дори-дармон воситалари, текстиль ва кўнчилик тармоқларидаги, информацион технологиялар ва телекоммуникациялар ва бошқа соҳалардаги лойиҳаларни ишлаб чиқишни ташкил қилиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун Ҳиндистоннинг юқори технологик компанияларини жалб қилишдан манфаатдор.
Вазир форум иштирокчилари диққатини бугун Ўзбекистонда чет эл инвесторлари учун барча зарур шароитлар яратилганига қаратди: солиқ имтиёзлари, ишлаб чиқариш асбоб-ускуналарини божхона тўловларисиз олиб кириш, истиқболли лойиҳаларни амалга оширишга инвестиция киритгандаги бошқа енгилликлар. Мана бир неча йилдан бери Навоийда, Ангренда, Жиззахда эркин иқтисодий зоналар фаолият кўрсатиб келмоқда. Яқинда Хазораспда, Қўқонда, Ургутда ва Ғиждувонда яна тўртта шундай зоналар ташкил этилди. Бундан ташқари Президент фармонига кўра ҳозирда Ўзбекистонда фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқишга ихтисослашган еттита ЭИЗ фаолияти йўлга қўйилмоқда.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари ҳинд инвесторларини мазкур эркин иқтисодий зоналарда ишлаб чиқариш лойиҳаларини амалга оширишда кенг иштирок этишга таклиф этди.
Ўзбекистон делегациясининг Ҳиндистонга ташрифи доирасида ҳамда бизнес-форум якунларига кўра умумий ҳажми 80 млн. АҚШ долларидан ортиқ бўлган 22 та шартнома ҳамда умумий ҳажми 70 млн. АҚШ долларидан ортиқ бўлган 20 та инвестицион битим имзоланди.

Бизнес-форум представителей Узбекистана и Индии
22 августа 2017 года в рамках пребывания делегации Республики Узбекистан в г.Дели состоялся узбекско-индийский бизнес-форум с участием представителей деловых кругов двух стран.
На форуме выступили Министр иностранных дел Узбекистана Абулазиз Камилов, Министр внешней торговли Элёр Ганиев, первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Лазиз Кудратов, Государственный министр торговли и промышленности Индии Ниромала Ситхараман, почетный президент Торгово-промышленной палаты «Индия-СНГ» Раджан Мадху, руководители ведущих компаний Узбекистана и Индии.
В своем выступлении на открытии форума Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов отметил, что Узбекистан придает важное значение расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Индией, налаживанию более тесных отношений между нашими деловыми кругами, привлечению новых индийских компаний к участию в производственных проектах в республике.
Наша страна уделяет большое внимание наращиванию многопланового и взаимовыгодного сотрудничества с Индией. Свидетельством этому стала встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Индии Нарендрой Моди во время саммита ШОС в г.Астане в июне 2017 года. В ходе этой исторической встречи между руководителями наших стран достигнуты договоренности о принятии конкретных мер по коренному улучшению и укреплению отношений во всех сферах, а также их выводу на качественно новый уровень.
Как подчеркнул Министр, локомотивом этого процесса должны стать деловые круги Узбекистана и Индии.
А.Камилов вкратце ознакомил представителей индийского бизнеса с темпами развития экономики нашей страны.
По итогам 2016 года валовой внутренний продукт Узбекистана вырос на 7,8%, объемы производства промышленной продукции – на 6,6%, сельскохозяйственного производства – на 6,9%, капитального строительства – на 12,5%, розничного товарооборота – на 14,4%, услуг – 12,5%. Около 70% произведенной продукции составили готовые товары с высокой добавленной стоимостью.
В первом полугодии 2017г. ВВП республики вырос на 7% в сравнении с аналогичным периодом 2016г. Объем промышленного производства за шесть месяцев увеличился на 7,6%, розничного товарооборота – на 11,1%, услуг – на 11,6%, производство продукции сельского хозяйства на 5,8%.
Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым инициировано углубление рыночных реформ на основе Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан на 2017-2021гг.
Одним из приоритетных направлений данной Стратегии является развитие и либерализация экономики в целях укрепления макроэкономической стабильности и сохранения высоких темпов роста, продолжения институциональных и структурных реформ по сокращению присутствия государства в экономике.
Стратегией также предусмотрено дальнейшее усиление защиты прав и приоритетной роли частной собственности, стимулирование развития малого бизнеса и частного предпринимательства, активное привлечение иностранных инвестиций в отрасли экономики путем улучшения делового климата.
В то же время правительством нашей страны уделяется особое внимание защите прав и интересов предпринимателей и деловых кругов. Это подтверждает и тот факт, что указом Президента Узбекистана учрежден новый внесудебный механизм защиты прав и интересов предпринимателей – бизнес-омбудсмана, что говорит о чрезвычайном значении предпринимательства в решении важнейших экономических задач.
Торгово-экономические отношения между Узбекистаном и Индией развиваются динамично. За последние пять лет товарооборот между нашими странами увеличился более чем в 2 раза и по итогам 2016г. достиг $370 млн., а в первом полугодии 2017г. – $166,5 млн. В Узбекистане осуществляет деятельность 101 предприятие с участием индийского капитала, в т.ч. 15 – со 100% иностранным капиталом.
Вместе с тем следует признать, что имеется существенный потенциал для дальнейшего увеличения объемов и диверсификации номенклатуры товарооборота.
Сегодня предприятия и компании Узбекистана готовы к поставкам на индийский рынок широкой номенклатуры экспортной продукции, включая хлопковое волокно, хлопчатобумажную пряжу, нити и ткани, медь и изделия из нее, химическую продукцию, минеральные удобрения, электротехническую и кабельно-проводниковую, плодоовощную и другую продукцию, а также расширить спектр оказываемых услуг.
В свою очередь, Узбекистан заинтересован в дальнейшем привлечении индийских высокотехнологичных компаний к реализации совместных проектов по организации производства востребованной готовой промышленной продукции, в том числе химических товаров, лекарственных препаратов, проектов в текстильной, кожевенной отраслях, сфере информационных технологий и телекоммуникаций и др.
Министр обратил внимание участников форума на то, что сегодня для иностранных инвесторов в Узбекистане созданы все необходимые условия: налоговые льготы, беспошлинный ввоз промышленного оборудования, другие привилегии при инвестировании в реализацию перспективных проектов. Уже несколько лет функционируют свободные экономические зоны в Навои, Ангрене, Джизаке. Недавно созданы еще четыре таких зоны – в Хозараспе, Коканде, Ургуте и Гиждуване. Кроме того, в соответствии с Указом Президента в настоящее время в Узбекистане созданы семь СЭЗ, специализирующихся на выпуске фармацевтической продукции.
Глава МИД Узбекистана пригласил индийских инвесторов к широкому участию в реализации производственных проектов в этих свободных экономических зонах.
В рамках визита делегации Узбекистана в Индию и по итогам бизнес-форума подписано 22 контрактов на сумму более $80 млн.долл., а также 20 инвестиционных соглашений на сумму более $70 млн.долл.