Ўзбекистон-Хитой вазирликлараро маслаҳатлашувлари
2017 йилнинг 23 август куни Янчжоу шаҳрида (Тсянсу провинцияси, Хитой) Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Миллий координаторлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги делегацияси Хитой Халқ Республикаси Ташқи ишлар вазири ёрдамчиси Ли Ҳуилаи билан учрашув ўтказди.
Суҳбат чоғида ШҲТ доирасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари ҳамда Хитойнинг ташкилотга жорий раислигига оид бошқа масалалар муҳокама қилинди.
2017 йил июнь ойида Остона шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТ Саммитидаги Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббусларини амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигининг қатор жиҳатлари ҳамда халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Узбекско-китайские межмидовские консультации
23 августа 2017 года делегация Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, принимающая участие в очередном заседании Совета национальных координаторов Шанхайской организации сотрудничества в г.Янчжоу (провинция Цзянсу, КНР), провела встречу с помощником Министра иностранных дел Китайской Народной Республики Ли Хуэйлаем.
Стороны обсудили состояние и перспективы двустороннего взаимодействия в рамках ШОС и другие вопросы текущего китайского председательства в организации.
Отдельное внимание было уделено вопросам практической реализации инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, озвученных на Саммите ШОС в г.Астане в июне 2017 года.
На встрече также состоялся обмен мнениями по ряду аспектов узбекского-китайского сотрудничества, международным и региональным проблемам.