Шири Шириев: "Туркманистон билан Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳамкорлик ҳар қачонгидан ҳам мустаҳкам"
2017-08-22 | Жамият
Ўзбекистон ва Туркманистон халқларини азалий қардошлик ва яхши қўшничилик муносабатлари боғлаб туради. Бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар барча соҳаларда янги босқичга кўтарилган. Туркманистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Шири Шириевнинг Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги – ЎзА мухбири билан суҳбати шу ҳақда бўлди.
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йил Туркманистонга икки марта ташриф буюрди. Ушбу ташрифлар мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларга қандай суръат бахш этди, эришилган келишувлар қандай амалга оширилмоқда?
– Икки қардош мамлакатнинг давлат раҳбарлари ўртасидаги мулоқот мунтазамлик касб этгани Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашда стратегик аҳамиятга эга.
Мазкур учрашувлар ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга янги суръат бағишлади, узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган шерикликнинг барча йўналишларига мустаҳкам пойдевор қўйди. Ўзбекистон Республикаси билан Туркманистон ўртасида стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома имзолангани бунинг ёрқин тасдиғидир.
Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов таъкидлаганидек, «…дўстлик, яхши қўшничилик, яқин савдо-иқтисодий ва гуманитар ҳамкорлик, ташқи сиёсий масалаларда ўзаро англашув нафақат халқларимиз манфаатларига хизмат қилади, балки Марказий Осиё ва унинг ташқарисида ҳам хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашда асосий омил бўлади».
Икки томонлама муносабатларимизда минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш масаласи алоҳида аҳамиятга эга. Шу ўринда мамлакатларимизнинг мазкур масалага доир ёндашувлари ўзгармас ва изчил эканини таъкидлашни истардим. Туркманистон ва Ўзбекистон Марказий Осиёнинг тинч ва барқарор тараққиётини таъминлайдиган мустаҳкам ва самарали механизмларни яратиш, яхши қўшничилик муносабатларига риоя этиш ва ўзаро манфаатларни ҳисобга олишнинг қатъий тарафдоридир.
Бу борада қўшни Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Туркманистон ва Ўзбекистоннинг Афғонистон муаммосини ҳал этишга доир ёндашувлари ўхшаш эканини таъкидлаш лозим. Мамлакатларимиз Афғонистондаги вазиятни фақат тинч йўл билан, сиёсий воситалар орқали, кенг умуммиллий мулоқот асосида тартибга солиш мумкин, деган якдил фикрда қатъийдир.
Тинчлик ва хавфсизлик масалалари билан бир қаторда мамлакатларимиз барқарор тараққиётнинг муҳим таркибий қисмлари – энергетик хавфсизлик, халқаро транспорт-транзит алоқасини ривожлантириш, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳаларида биргаликда ҳаракат қилмоқда.
Туркманистон ва Ўзбекистон минтақада йирик энергетик лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этмоқда. Йилига 25 миллиард куб метргача газ еказиш қувватига эга Туркманистон – Ўзбекистон – Қозоғистон – Хитой газ қувури лойиҳаси шулар жумласидандир.
Мамлакатларимизнинг транспорт соҳасидаги ҳамкорлиги ҳам мустаҳкамланмоқда. Бундан кўзланган мақсад – Марказий Осиё, Европа, Яқин Шарқ транспорт тизимларини бирлаштирадиган мустаҳкам замонавий инфратузилма яратишдир. Хусусан, Туркманистон Грузия, Туркия, Руминия ва бошқа мамлакатларнинг Қора денгиздаги портларига элтувчи Ўзбекистон – Туркманистон – Каспий денгизи – Жанубий Кавказ йўналиши бўйича транспорт йўлагини яратиш борасида ҳамкорлик қилишга тайёр. Бу борада Туркманистон ва Ўзбекистонни боғловчи Амударё устидан ўтган автомобиль ва темир йўл кўприкларини барпо этиш бўйича кенг кўламли иккита қўшма лойиҳа амалга оширилганини қайд этиш жоиз. Ушбу автомобиль кўпригининг узунлиги 1600 метр, темир йўл кўпригининг узунлиги 1750 метрдир.
Шунингдек, Туркманистон ва Ўзбекистон иштирокида Марказий Осиёдан Яқин ва Ўрта Шарқ мамлакатларига халқаро транспорт ва транзит коридори барпо этиш бўйича 2011 йилда Ашхободда имзоланган беш томонлама битимни амалга оширишни янада фаоллаштириш юзасидан келишув мавжуд.
Мамлакатларимиз саноат, қишлоқ хўжалиги, машинасозлик, транспорт, энергетика ва бошқа муҳим соҳаларда тенг ҳуқуқли ва ўзаро манфаатли асосда ҳамкорлик қилиб келмоқда.
– Халқларимиз ўртасидаги маданий-гуманитар алоқаларни янада мустаҳкамлаш борасида қилинаётган ишлар ҳақида сўзлаб берсангиз.
– Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатлар асрлар мобайнида шаклланган яхши қўшничилик, умумий тарих, тил, маданият, анъана ва урф-одатлар ўхшашлигига асосланган. Бугунги маданий-гуманитар ҳамкорлик ана шундай мустаҳкам пойдеворга таянган ҳолда изчил ривожланиб бормоқда.
Туркман ва ўзбек халқлари аждодларимизнинг бой маданий ва илмий меросини асраб-авайлаб, авлоддан-авлодга етказиб келмоқда. Халқларимиз бир-бирининг санъатини, адабиётини ўрганишга катта қизиқиш билан қарайди. Ушбу интилишни рағбатлантириш, доимий маданий ва илмий алоқаларни кенгайтиришни мақсад қилганмиз.
Туркманистон ва Ўзбекистон туризмни ривожлантириш борасида ҳам катта салоҳиятга эга. Бунда мамлакатларимизнинг бутун жаҳон эътиборини тортаётган бой тарихий-маданий мероси, ноёб табиий объектлари муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
Туркманистон Ўзбекистон Республикаси билан маданий алоқаларни янада ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратади. Кейинги йилларда икки мамлакат санъат усталарининг қўшма концертларини ўтказиш, Туркманистон ва Ўзбекистонда ташкил этилаётган халқаро ижодий фестивалларда иштирок этиш анъанага айланган.
Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳамкорлик муносабатлари бугун ҳар қачонгидан ҳам мустаҳкам, дея қатъий айта оламан. Биз келажакка ишонч билан қарашимиз, узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган ҳамкорлик режаларини ишлаб чиқишимиз учун барча асослар мавжуд.
– Яқинлашиб келаётган Ўзбекистон мустақиллигининг 26 йиллик байрами муносабати билан халқимизга тилакларингиз.
– Фурсатдан фойдаланиб, қардош Ўзбекистон халқини мустақилликнинг 26 йиллиги билан чин қалбимдан муборакбод этаман, мамлакатингизга янада равнақ ва янги-янги зафарлар тилайман.
Биз Туркманистон билан мустаҳкам ҳамкорлик алоқалари, ўзаро ҳурмат ва самимий муносабатлар боғлаб турадиган Ўзбекистон эришаётган улкан ютуқ ва марралардан ҳамиша хурсанд бўламиз.

Шири Шириев: дружба, добрососедство и сотрудничество Туркменистана и Узбекистана сегодня прочны как никогда
2017-08-22 | Общество
Узбекистан и Туркменистан связывают давние узы братства и добрососедства. Сегодня отношения между нашими странами поднялись на качественно новый уровень. Этому посвящена беседа корреспондента Национального информационного агентства Узбекистана – УзА с Чрезвычайным и Полномочным Послом Туркменистана в Узбекистане Шири Шириевым.
– Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев за короткое время дважды в этом году побывал в Туркменистане. Какой импульс это придало двусторонним отношениям и как реализуются достигнутые договоренности?
–- Регулярный характер диалога глав двух наших братских государств имеет стратегическое значение в укреплении добрососедских отношений между Туркменистаном и Узбекистаном.
Эти встречи послужили мощным импульсом для дальнейшего развития туркменско-узбекского взаимодействия, заложили его новые созидательные основы по всем направлениям на долгосрочную перспективу. Примером тому служит подписание Договора о стратегическом партнерстве между Туркменистаном и Республикой Узбекистан.
Как отметил Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, «…дружба, добрососедство, тесное торгово-экономическое и гуманитарное сотрудничество, взаимопонимание по внешнеполитическим вопросам не только отвечают коренным интересам народов наших стран, но и выступают в качестве ключевых факторов поддержания стабильности и безопасности в Центральной Азии и за ее пределами».
Сегодня особую значимость в двусторонних отношениях приобретает укрепление региональной безопасности. В этой связи хотелось бы отметить неизменность и последовательность подходов наших стран к этому вопросу. Туркменистан и Узбекистан твердо выступают за создание прочных и эффективных механизмов, которые бы обеспечивали мирное и стабильное развитие Центральной Азии, недопущение здесь конфликтных ситуаций, укрепление добрососедства, соблюдение и учет взаимных интересов.
Особое внимание в этом плане уделяется ситуации в соседнем Афганистане. В этой связи следует отметить схожесть подходов туркменской и узбекской сторон к решению афганской проблематики. Мы едины во мнении о том, что урегулирование обстановки в Афганистане возможно только мирным путем, политическими средствами, на основе широкого общенационального диалога.
Помимо вопросов мира и безопасности наши страны прилагают совместные усилия по такому важнейшему направлению глобальной повестки, как устойчивое развитие и его составные части – энергетическая безопасность, развитие международного транспортно-транзитного сообщения, экология и охрана окружающей среды.
В сфере устойчивой энергетики речь идет, прежде всего, об участии Туркменистана и Узбекистана в реализации крупномасштабных энергетических проектов в регионе. К их числу следует отнести проект прокладки газопровода Туркменистан - Узбекистан - Казахстан - Китай, мощностью до 25 миллиардов кубометров газа в год.
Укрепляется сотрудничество двух наших стран в транспортной сфере, целью чего является создание мощной и современной инфраструктуры, обеспечивающей объединение транспортных систем Центральной Азии, Европы, Ближнего Востока. В частности, Туркменистан готов к совместной работе по созданию коридора по маршруту Узбекистан – Туркменистан – Каспийское море – Южный Кавказ с выходом на черноморские порты Грузии, Турции, Румынии и других государств. В этом плане необходимо отметить реализацию двух совместных масштабных проектов по строительству автомобильного и железнодорожного мостов через Амударью, соединивших территории Туркменистана и Узбекистана. Протяженность автомобильного моста составляет 1600 метров, а железнодорожного – 1750 метров.
Имеется также договоренность об активизации осуществления подписанного в 2011 году в Ашхабаде пятистороннего Соглашения о создании международного транспортного и транзитного коридора из Центральной Азии в страны Ближнего и Среднего Востока, участниками которого являются Туркменистан и Узбекистан.
Наши государства осуществляют равноправное, взаимовыгодное сотрудничество в области промышленности, сельского хозяйства, в машиностроении, транспорте, энергетике, по целому ряду других важных направлений. Туркменистан и Узбекистан предметно работают над реализацией крупномасштабных инфраструктурных проектов, значение которых выходит далеко за региональные рамки.
– Что Вы можете сказать об укреплении культурно-гуманитарных связей между нашими братскими народами?
– Важно отметить, что сегодня отношения между Туркменистаном и Узбекистаном развиваются с опорой на вековые традиции добрососедства, общность истории, языка, культуры, традиций и обычаев. Имея такой прочный фундамент, мы сегодня уверенно разрабатываем и реализуем совместные планы сотрудничества, ведем конструктивный, доверительный диалог по самым различным вопросам.
Одним из приоритетов двусторонних отношений является гуманитарная сфера. Туркмены и узбеки – наследники и хранители богатейших культурных и научных традиций, в наших странах живут и творят известные мастера своего дела. Существует огромный взаимный интерес к искусству, литературе наших стран. Мы намерены поощрять этот интерес, будем активно содействовать широким культурным и научным обменам на регулярной основе.
Туркменистан и Узбекистан обладают большим потенциалом по развитию туризма, где главным фактором служит наличие у них богатого историко-культурного наследия, уникальных природных объектов, к которым наблюдается повсеместный интерес.
Туркменистан придает большое значение развитию культурных связей с Республикой Узбекистан. В последние годы стало доброй традицией проводить совместные концерты мастеров искусств двух стран, на взаимной основе принимать участие в международных творческих фестивалях, организуемых в Туркменистане и Узбекистане.
Могу с убежденностью сказать: дружба, добрососедство и сотрудничество Туркменистана и Узбекистана сегодня прочны как никогда. У нас есть все основания с оптимизмом смотреть в будущее, уверенно строить планы совместной работы на долгосрочную перспективу.
– Ваши пожелания народу Узбекистана в связи с приближающимся 26-летием государственной независимости.
– Пользуясь случаем, поздравляю народ братского Узбекистана с 26-й годовщиной независимости и желаю дальнейшего прогресса, процветания и новых успехов.
Мы искренне радуемся достижениям и успехам Узбекистана, с которым Туркменистан связывают прочные узы сотрудничества, взаимной симпатии и уважения.