Аҳолига янада замонавий шароитлар яратиш бугунги кун талаби
Мамлакатимизнинг энг йирик ишлаб чиқариш объектларидан бири бўлган ушбу комбинатда қора металл парчалари ва чиқиндилар қайта ишланиб, тайёр прокат маҳсулотлари, сирланган идишлар ва бошқа халқ истеъмоли маҳсулотлари ишлаб чиқарилади.
Президентимиз корхонанинг махсус цехлари фаолияти билан яқиндан танишди.
Корхонада катта ҳажмдаги иқтисодий лойиҳалар амалга оширилмоқда. Умумий қиймати қарийб 635 миллион долларлик олтита лойиҳа устида иш олиб борилмоқда.
Қора металл парчалари ва чиқиндиларни қайта ишлаш лойиҳаси шулардан бири. Мазкур лойиҳа тўлиқ қувват билан ишга тушгач, 138,2 минг тонна қора металл маҳсулотлари, сирланган идишлар ва бошқа халқ истеъмоли моллари ишлаб чиқариш имкониятини беради, қарийб 3 минг иш ўрни яратилади.
Амалга оширилаётган лойиҳалардан бирига биноан пўлат эритиш ва қуйиш мажмуасини қуриш ва иссиқ ҳолатда пўлат листлари ишлаб чиқариш ташкил этилади. Мазкур лойиҳани икки босқичда бажариш мўлжалланган.
Шавкат Мирзиёев комбинат ишчи-ходимлари билан суҳбатлашди. Уларнинг унумли меҳнат қилиши ва дам олиши учун яратилган шароитлар билан қизиқди.
Яқинда Олмалиқ шаҳрида бўлдик. Олмалиқ ва Бекобод металлурглар шаҳри ҳисобланади. Улар Тошкент вилоятининг саноати ривожланган ҳудудларидан. Шундай экан, иккала шаҳарни ҳам бирдек ривожлантиришимиз, бу ерда яшаётган аҳолини рози қилишимиз керак. Бу борада икки шаҳар ўртасида ривожланиш мусобақаси эълон қиламиз. 2017 йилнинг 1 сентябридан 2018 йилнинг шу давригача иккала шаҳарнинг ривожланиш тенденцияларини кузатиб борамиз. Бу икки металлургия комбинати ўртасида эмас, шаҳарлар ўртасидаги соғлом рақобат бўлади. Бозордаги нарх-наводан тортиб, аҳоли турмуши учун яратилаётган барча шароитлар инобатга олинади. Янги корхона ишга тушадими, янги иш ўрни яратиладими, барчасини эътиборга олиб борамиз. Бу каби соғлом рақобат икки шаҳарнинг жадал ривожланишида муҳим роль ўйнайди, деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда корхонада ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлардан намуналар намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари кадрлар тайёрлаш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Ёшлар бандлигини таъминлаш, уларга касб-ҳунар ўргатиш энг катта масала.
Биз ёшларга мактабгача таълим муассасасидан бошлаб замонавий таълим беришимиз, уларни муносиб тарбиялашимиз керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз Бекобод шаҳар халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш бўлимига қарашли “Шудринг” номли 5-мактабгача таълим муассасасига ташриф буюрди. Болаларга яратилган шароитлар билан танишди.
Тошкент вилоятида мактабгача таълим муассасаларининг бугунги ҳолати ҳақида маълумот берилди. Бугунги кунда Тошкент вилоятида 406 мактабгача таълим муассасаси фаолият юритмоқда. Уларга 61 минг 755 бола қамраб олинган.
Давлатимиз раҳбари Бекобод шаҳри мисолида боғча ёшидаги болаларни тўлиқ мактабгача таълим муассасаларига қамраб олиш дастурини ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади. Бунда хусусий боғчаларга кенг ўрин бериш керак.
Мактабгача таълимда бола шахсини ривожлантиришга қўйиладиган давлат талабларининг асосий йўналишлари ҳақида ҳам маълумот берилди. Бунда болаларнинг жисмоний ривожланиши, ўзига-ўзи хизмат кўрсатиши, ижодий-эстетик қобилияти, дунёқарашини бойитиш, нутқини ўстириш, ўқиш ва саводга тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимиз ҳудудларига ташрифи давомида мунтазам равишда аҳоли билан мулоқот қилиб, одамларнинг турмуш шароити билан қизиқади, уларни қийнаётган масала ва муаммоларга алоҳида эътибор қаратади. Бекобод шаҳридаги “Пахтакор” маҳалла фуқаролар йиғинидаги “Металлург-мадад” хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатига қарашли кўп қаватли уйларда яшовчи аҳоли билан учрашувда ҳам бу ўз ифодасини топди. Ширкатга қарашли 8 кўп қаватли уйдаги 234 хонадонда 750 дан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Уйларнинг том қисми таъмирдан чиқарилган, ертўласидаги эски қувурлар тўлиқ алмаштирилган, уйларга рақамли замонавий эшиклар ўрнатилиб, кузатув камералари билан жиҳозланган. Бу ҳудудда тинчлик-осойишталикни таъминлашга хизмат қилмоқда. Уйлар атрофида замонавий болалар майдончалари қурилган.
Аммо ҳудуд аҳолисини қийнаб келаётган муаммолар ҳам етарли. Яъни уйларда иссиқлик тизими ишламайди. Бундай ҳолат нафақат ушбу ширкат, балки қарийб бутун Бекобод шаҳрига хос. Тоза ичимлик суви таъминоти ҳам аҳолини қийнаётган муаммолардан. Ичимлик суви мавжуд бўлса-да, сифати талабга жавоб бермайди.
Президентимиз Навоий вилоятидаги “Аriston thermo – UTG” масъулияти чекланган жамият шаклидаги қўшма корхонада ишлаб чиқарилаётган газ иситиш қозонларини лизинг асосида уйларга ўрнатиш кераклигини таъкидлади.
Барча ишларимиз халқни рози қилиш, уларнинг турмуш фаровонлигини оширишга қаратилган, деди Шавкат Мирзиёев. Шунинг учун Бекобод шаҳридаги иссиқлик тизими билан таъминланмаган барча кўп қаватли уйларни индивидуал газ иситиш қозонлари билан таъминлаймиз, унга сарфланадиган зарур маблағлар ажратамиз. Хонадонларга ўрнатиладиган газ иситиш қозонлари аҳолига лизинг асосида берилади.
Халқимиз олдида қарзимиз кўп, деди Президентимиз маҳалла аҳли билан учрашувда. Уларнинг дардини эшитиш, муаммоларини ҳал этиш учун янги тизим жорий этилди. Яъни ҳар бир туман-шаҳарда ҳоким, прокурор, солиқ бўлими бошлиғи, ички ишлар бўлими раҳбари ҳудудларга бўлиниб, муаммоларни ҳал қилади. Улар ўзига қарашли ҳудуддаги ҳар бир хонадонга кириб муаммоларини ўрганади, боғча, мактаб, шифохона ва бошқа муассасалар фаолиятидаги камчиликларни ҳал этишга кўмаклашади. Ҳар уч ойда бир марта Президентга ҳисобот беради.
Оддий одамлар бугунги кунда бўлаётган ўзгаришларни сезиши керак. Улар эртага эмас, бугун яхши яшашни истайди. Уларга бугун яхши шароит яратиб беришимиз керак. Барча амалга ошираётган ишларимиздан кўзланган мақсад-муддао ҳам шу, деди Шавкат Мирзиёев. Бугун эришаётган ютуқларимиз халқимизнинг меҳнатсеварлиги самарасидир. Биргаликда фидойилик билан ишласак, бундан-да катта ютуқларга эришамиз.
Одамларнинг яхши яшаши учун қулай шароит яратиш, зарур ҳаётий воситаларга бўлган эҳтиёжини тўла қондириш, иш билан таъминлаш – демографик ўсиш суръати юқори бўлган мамлакатлар олдида турган муҳим вазифалардан бири ҳисобланади. Маълумотларга кўра, мамлакатимиз аҳолиси 32 миллион 345 мингдан ошди. Аҳоли сони йилдан-йилга кўпайиб бормоқда.
Буни Бекобод шаҳри мисолида ҳам кўриш мумкин. Айни пайтда шаҳар аҳолиси 90 мингдан зиёд. 2035 йилга бориб аҳоли нуфуси 110 мингга етиши кутилмоқда. Бу ўз-ўзидан “демографик ўсиш” талабларини бажаришни тақозо этади.
Хўш, бу вазифа қандай ва ниманинг ҳисобига бажарилади?
Президентимиз Бекобод шаҳрининг 2035 йилгача мўлжалланган бош режаси тақдимотида асосий эътиборни айни шу масалага қаратди.
Қайд этилганидек, аҳоли турмуш фаровонлиги – меҳнат бозоридаги вазиятни барқарорлаштириш, бандлик соҳасида кўрсатиладиган давлат хизматларини такомиллаштириш, шаҳар инфратузилмасини тубдан янгилаш, кичик саноат зонаси фаолиятини йўлга қўйиш сингари муҳим ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш билан таъминланади.
Хусусан, 2017-2018 йилларда умумий қиймати 3,8 триллион сўмлик 179 лойиҳа амалиётга татбиқ этилиб, қарийб 5 минг аҳоли доимий иш жойига эга бўлади.
Янги мавзелар қурилади, кўп қаватли уйлар қад ростлайди.
Уйлар Ўзбекистон металлургия комбинати ва Бекобод цемент заводи ишчилари учун тижорат банкларининг кредити ҳисобидан қурилади. Ҳар йили ўртача 1 минг 200 хонадон фойдаланишга топширилади. Мавзедаги биринчи уйларни бир йилдан сўнг, Мустақиллик байрами арафасида фойдаланишга топшириш мўлжалланмоқда.
Давлатимиз раҳбари мазкур уй-жойлар атрофида боғ яратиш, аҳолига ижтимоий хизмат кўрсатиш объектлари қуриш, бир сўз билан айтганда, мўъжаз шаҳарча барпо этиш бўйича кўрсатмалар берди. Шаҳарчани тез ва қисқа фурсатда бунёд этиш кераклигини таъкидлаб, уни “Мустақилликнинг 27 йиллиги массиви”, деб номлашни таклиф қилди.
Бекобод шаҳрида жорий йилда ҳар бири 42 хонадонга мўлжалланган етти қаватли иккита уй қурилмоқда. 2018 йилда худди шундай яна 10 кўп қаватли уй-жой барпо этилиши режалаштирилган. Шаҳар марказий шифохонаси биноси 1964 йилда қурилган, бугунги кунда таъмирталаб бўлиб қолган. 2017-2018 йилларда бу ерда 12 миллиард сўмликдан ортиқ қурилиш ва реконструкция ишлари бажарилади. Бир миллион долларлик тиббий жиҳозлар келтирилиши кўзда тутилмоқда.
Аҳолига янада кенг қулайлик яратиш мақсадида Тошкент – Бекобод йўналишида электричка қатновини йўлга қўйиш бўйича топшириқ берилди.
Халқимизда “қадрлаган – қадр топар”, деган нақл бор. Хотирлаш эса ҳаётдан кўз юмганларни эслаш ва уларнинг ҳақига хайрли дуолар қилишдир. Президентимиз Бекобод шаҳрида истиқомат қилувчи Мухтор Миркомиловнинг турмуш ўртоғи бевақт вафот этгани муносабати билан ўтказилаётган таъзия маросимида иштирок этиб, хонадон эгаларига чуқур ҳамдардлик билдирди, сабр-тоқат тилади. Мутасадди раҳбарларга бошига мусибат тушган ушбу оилага кўмак кўрсатиш бўйича тегишли топшириқлар берди.
Инсонларнинг дарду ташвишини ўйлаб яшаш одамийликнинг энг олий мезонидир. Президентимизнинг ушбу теран маъноли сўзлари ҳаётимиздан тобора кенг ўрин эгалламоқда. Давлатимиз раҳбарининг амалий фаолиятида, ташаббус ва таклифларида бу ҳақиқат яққол намоён бўлмоқда. Бу Бекобод шаҳар аҳолиси вакиллари билан бўлган учрашувда ҳам яна бир бор ўз ифодасини топди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида “Металлург” маданият саройида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Тошкент вилояти ва Бекобод шаҳри фаоллари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, жойлардаги Халқ қабулхоналари аҳоли билан мулоқотнинг муҳим тизимига айлангани, турли масалаларга ўз вақтида ечим топилиб, одамларни рози қилаётгани таъкидланди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси мамлакатимиз тараққиётини янги босқичга кўтаришга хизмат қилаётгани қайд этилди. Аҳолига барча зарур шароитлар яратиш, коммуникация тизимларини янгилаш, ҳудудларни ободонлаштириш, тадбиркорликни янада ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Создание современных условий для населения – требование сегодняшнего дня
Это предприятие – в числе крупнейших производственных мощностей нашей страны. На комбинате осуществляется переработка лома и отходов черных металлов, производство готовой прокатной продукции, эмалированной посуды и других товаров народного потребления.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью специальных цехов предприятия.
На предприятии ведется работа над шестью крупномасштабными экономическими проектами общей стоимостью около 635 миллионов долларов.
Один из проектов – по переработке лома и отходов черных металлов. С его запуском на полную мощность будет создана возможность для производства 138,2 тысячи тонн продукции из черных металлов, а также эмалированной посуды и других товаров народного потребления. В результате будет организовано около 3 тысяч рабочих мест.
В соответствии с другим из осуществляемых проектов будет построен сталеплавильный и литейный комплекс, организовано производство горячекатанных стальных листов. Данный проект намечено реализовать в два этапа.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с рабочими и служащими комбината. Поинтересовался созданными условиями для их продуктивного труда и отдыха.
Недавно мы посетили город Алмалык. Алмалык и Бекабад – это города металлургов. Это регионы Ташкентской области с развитой промышленностью. Следовательно, мы должны параллельно развивать два города, сделать так, чтобы живущие там люди были довольны своей жизнью. В этой связи объявляем соревнование между двумя городами по развитию. С 1 сентября 2017 года по сентябрь 2018 года мы проследим тенденции развития обоих городов. Это будет здоровая конкуренция между городами, а не между металлургическими комбинатами, в которой будут учтены цены на рынках, условия, создаваемые для жизни горожан. Будут ли задействованы новые предприятия, созданы дополнительные рабочие места – все будет принято во внимание. Подобная здоровая конкуренция и состязательность сыграют важную роль в динамичном развитии двух городов, сказал глава нашего государства.
Президенту нашей страны были представлены образцы производимой на комбинате продукции.
Глава нашего государства обратил особое внимание на такие актуальные вопросы, как подготовка кадров, обеспечение занятости молодежи, обучение ее профессиям.
Мы должны дать современное образование нашей молодежи, достойно воспитывать ее, начиная с дошкольного возраста, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны посетил дошкольное образовательное учреждение №5 "Шудринг", подведомственное Бекабадскому городскому отделу методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования, ознакомился с созданными здесь условиями для детей.
Была представлена информация о нынешнем состоянии дошкольных образовательных учреждений Ташкентской области. В настоящее время в области действуют 406 дошкольных образовательных учреждений. Ими охвачены 61тысяча 755 детей.
Глава нашего государства на примере города Бекабад отметил необходимость разработки программы полного охвата детей дошкольного возраста образовательными учреждениями. При этом особо подчеркнул необходимость отведения широкой роли частным детсадам.
Также была представлена информация об основных направлениях государственных требований, предъявляемых к развитию личности ребенка в дошкольном образовании. В них уделено особое внимание физическому развитию детей, формированию умения самообслуживания, творческо-эстетических, познавательных процессов, обогащению знаний о мире, развитию речи, подготовке к изучению грамоты и чтению.
Глава нашего государства в ходе поездок в регионы страны регулярно проводит диалоги с населением, интересуется условиями жизни людей, обращает особое внимание на волнующие их вопросы и проблемы. Это также нашло свое отражение в ходе встречи с жителями многоэтажных домов, относящихся к товариществу частных собственников жилья “Металлург-мадад” на территории махалли “Пахтакор” города Бекабад. В 234 квартирах 8 многоэтажных домов данного товарищества проживают более 750 жителей. Кровли домов отремонтированы, полностью заменены старые трубы в подвалах, в домах установлены современные двери с кодовыми замками, камеры видеонаблюдения. Это служит обеспечению мира и спокойствия на территории. Вокруг домов построены современные детские площадки.
Однако также достаточно и проблем, которые волнуют жителей. В частности, в домах не работает отопительная система. Такое положение дел наблюдается не только в этом товариществе, но и почти во всем городе Бекабад. Обеспечение питьевой водой также является одной из волнующих население проблем. Хотя и есть питьевая вода, но ее качество не отвечает требованиям.
Президент нашей страны отметил необходимость установки в домах на основе льготного кредита газоотопительных котлов, производимых на совместном предприятии “ARISTON THERMO–UTG” в Навоийской области.
Вся наша работа направлена на удовлетворение потребностей народа, повышение уровня и качества его жизни, сказал Шавкат Мирзиёев. Поэтому все многоэтажные дома в Бекабаде, не имеющие отопления, мы обеспечим индивидуальными газоотопительными котлами, выделим необходимые для этого средства. Газоотопительные котлы, устанавливаемые в квартирах, будут предоставлены населению на основе льготных кредитов.
Мы в долгу перед народом, сказал Президент нашей страны в ходе встречи с жителями махалли. Для того, чтобы выслушать волнующие их вопросы, решить проблемы внедрена новая система. То есть, в каждом районе, городе хоким, прокурор, начальники налогового управления и отдела внутренних дел, закрепленные за территориями, будут решать проблемы. Им предстоит посещать каждую семью на вверенной территории, изучать проблемы, содействовать в устранении недостатков в деятельности детсадов, школ, больниц и других учреждений. Раз в три месяца они будут отчитываться перед Президентом.
Простые люди должны ощутить происходящие сегодня перемены. Они хотят жить достойно не завтра, а сегодня, и мы должны создать для них хорошие условия. В этом и заключается цель всей осуществляемой нами работы, сказал глава нашего государства.
Достигаемые нами сегодня успехи – это результат трудолюбия нашего народа, отметил Президент нашей страны. Если мы сообща, самоотверженно будем трудиться, то достигнем еще более высоких рубежей.
Создание благоприятных условий для жизни людей, полное удовлетворение их жизненно важных потребностей, обеспечение работой – являются одними из актуальных задач, стоящих перед странами с высокими демографическими темпами. По данным статистики, численность населения нашей страны превысила 32 миллиона 345 тысяч человек, и эта цифра с каждым годом увеличивается.
Это можно видеть также на примере города Бекабад. В настоящее время количество его жителей превышает 90 тысяч. Прогнозы показывают, что к 2035 году данный показатель достигнет 110 тысяч. Это в свою очередь требует учета демографического роста.
Итак, каким образом и за счет чего будет выполнена эта задача?
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе презентации генерального плана города Бекабад, рассчитанного до 2035 года, основное внимание обратил именно на эти вопросы.
Как отмечалось, благополучие населения обеспечивается за счет реализации таких важных социально-экономических проектов, как стабилизация обстановки на рынке труда, совершенствование государственных услуг, оказываемых в сфере занятости, коренное улучшение городской инфраструктуры, налаживание деятельности малых промышленных зон.
В частности, в 2017-2018 годы будут претворены в жизнь 179 проектов общей стоимостью 3,8 триллиона сумов, обеспечены работой около 5 тысяч человек.
Появятся новые массивы, будут построены многоэтажные дома.
За счет кредитов коммерческих банков дома будут построены для работников Узбекского металлургического комбината и Бекабадского цементного завода. Ежегодно в среднем будут сдаваться в эксплуатацию 1 200 квартир. Первые дома на массиве намечено сдать год спустя, накануне Дня независимости нашей страны.
Глава нашего государства дал поручения по созданию вокруг этих домов парков, строительству социальных объектов по обслуживанию населения, одним словом, по созданию уютного городка. Отметив необходимость его строительства в кратчайшие сроки, предложил назвать его Мустақилликнинг 27 йиллиги массиви – массив 27-летия Независимости.
В городе Бекабад в текущем году строятся 2 семиэтажных дома по 42 квартиры. В 2018 году планируется возведение еще 10 таких многоэтажных домов. Городская центральная больница была построена в 1964 году, поэтому требует ремонта. В 2017-2018 годах здесь будет выполнена работа по строительству и реконструкции более чем на 12 миллиардов сумов. Предусмотрен ввоз медицинского оборудования на 1 миллион долларов.
Президент нашей страны в целях создания еще больших удобств для населения дал поручение по налаживанию движения электрички по маршруту Ташкент-Бекабад.
Народная мудрость гласит: "Уважая, будешь уважаем". А чтить память – это вспоминать ушедших и совершать молитву за их добрые дела. Президент нашей страны посетил семью жителя города Бекабад Мухтора Миркомилова, где проходила поминальная церемония в связи с безвременной кончиной его супруги. Выразил глубокие соболезнования домочадцам покойной, пожелал им терпения. Должностным лицам дал соответствующие поручения об оказании помощи этой семье.
Жить заботами людей – самый важный критерий человечности. Эти глубокомысленные слова Президента нашей страны находят свое яркое отражение в нашей жизни, практической деятельности, инициативах и действиях главы нашего государства. Эта истина получила свое подтверждение в ходе диалога с населением Бекабада.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева во Дворце культуры “Металлург” состоялось совещание. В нем приняли участие актив Ташкентской области и города Бекабад, руководители соответствующих министерств и ведомств.
На совещании отмечалось, что Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан, Народные приемные на местах стали важной системой для диалога с населением. В них своевременно решаются различные вопросы, люди находят поддержку и понимание. Подчеркивалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах направлена на выведение на новый уровень развития нашей страны. Было уделено особое внимание вопросам создания всех необходимых условий для населения, обновления систем коммуникаций, благоустройства территорий, дальнейшего развития предпринимательства.