Аҳолига янада замонавий шароитлар яратиш бугунги кун талаби
Мамлакатимизнинг энг йирик ишлаб чиқариш объектларидан бири бўлган ушбу комбинатда қора металл парчалари ва чиқиндилар қайта ишланиб, тайёр прокат маҳсулотлари, сирланган идишлар ва бошқа халқ истеъмоли маҳсулотлари ишлаб чиқарилади.
Президентимиз корхонанинг махсус цехлари фаолияти билан яқиндан танишди.
Корхонада катта ҳажмдаги иқтисодий лойиҳалар амалга оширилмоқда. Умумий қиймати қарийб 635 миллион долларлик олтита лойиҳа устида иш олиб борилмоқда.
Қора металл парчалари ва чиқиндиларни қайта ишлаш лойиҳаси шулардан бири. Мазкур лойиҳа тўлиқ қувват билан ишга тушгач, 138,2 минг тонна қора металл маҳсулотлари, сирланган идишлар ва бошқа халқ истеъмоли моллари ишлаб чиқариш имкониятини беради, қарийб 3 минг иш ўрни яратилади.
Амалга оширилаётган лойиҳалардан бирига биноан пўлат эритиш ва қуйиш мажмуасини қуриш ва иссиқ ҳолатда пўлат листлари ишлаб чиқариш ташкил этилади. Мазкур лойиҳани икки босқичда бажариш мўлжалланган.
Шавкат Мирзиёев комбинат ишчи-ходимлари билан суҳбатлашди. Уларнинг унумли меҳнат қилиши ва дам олиши учун яратилган шароитлар билан қизиқди.
Яқинда Олмалиқ шаҳрида бўлдик. Олмалиқ ва Бекобод металлурглар шаҳри ҳисобланади. Улар Тошкент вилоятининг саноати ривожланган ҳудудларидан. Шундай экан, иккала шаҳарни ҳам бирдек ривожлантиришимиз, бу ерда яшаётган аҳолини рози қилишимиз керак. Бу борада икки шаҳар ўртасида ривожланиш мусобақаси эълон қиламиз. 2017 йилнинг 1 сентябридан 2018 йилнинг шу давригача иккала шаҳарнинг ривожланиш тенденцияларини кузатиб борамиз. Бу икки металлургия комбинати ўртасида эмас, шаҳарлар ўртасидаги соғлом рақобат бўлади. Бозордаги нарх-наводан тортиб, аҳоли турмуши учун яратилаётган барча шароитлар инобатга олинади. Янги корхона ишга тушадими, янги иш ўрни яратиладими, барчасини эътиборга олиб борамиз. Бу каби соғлом рақобат икки шаҳарнинг жадал ривожланишида муҳим роль ўйнайди, деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда корхонада ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлардан намуналар намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари кадрлар тайёрлаш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Ёшлар бандлигини таъминлаш, уларга касб-ҳунар ўргатиш энг катта масала.
Биз ёшларга мактабгача таълим муассасасидан бошлаб замонавий таълим беришимиз, уларни муносиб тарбиялашимиз керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз Бекобод шаҳар халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш бўлимига қарашли “Шудринг” номли 5-мактабгача таълим муассасасига ташриф буюрди. Болаларга яратилган шароитлар билан танишди.
Тошкент вилоятида мактабгача таълим муассасаларининг бугунги ҳолати ҳақида маълумот берилди. Бугунги кунда Тошкент вилоятида 406 мактабгача таълим муассасаси фаолият юритмоқда. Уларга 61 минг 755 бола қамраб олинган.
Давлатимиз раҳбари Бекобод шаҳри мисолида боғча ёшидаги болаларни тўлиқ мактабгача таълим муассасаларига қамраб олиш дастурини ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади. Бунда хусусий боғчаларга кенг ўрин бериш керак.
Мактабгача таълимда бола шахсини ривожлантиришга қўйиладиган давлат талабларининг асосий йўналишлари ҳақида ҳам маълумот берилди. Бунда болаларнинг жисмоний ривожланиши, ўзига-ўзи хизмат кўрсатиши, ижодий-эстетик қобилияти, дунёқарашини бойитиш, нутқини ўстириш, ўқиш ва саводга тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимиз ҳудудларига ташрифи давомида мунтазам равишда аҳоли билан мулоқот қилиб, одамларнинг турмуш шароити билан қизиқади, уларни қийнаётган масала ва муаммоларга алоҳида эътибор қаратади. Бекобод шаҳридаги “Пахтакор” маҳалла фуқаролар йиғинидаги “Металлург-мадад” хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатига қарашли кўп қаватли уйларда яшовчи аҳоли билан учрашувда ҳам бу ўз ифодасини топди. Ширкатга қарашли 8 кўп қаватли уйдаги 234 хонадонда 750 дан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Уйларнинг том қисми таъмирдан чиқарилган, ертўласидаги эски қувурлар тўлиқ алмаштирилган, уйларга рақамли замонавий эшиклар ўрнатилиб, кузатув камералари билан жиҳозланган. Бу ҳудудда тинчлик-осойишталикни таъминлашга хизмат қилмоқда. Уйлар атрофида замонавий болалар майдончалари қурилган.
Аммо ҳудуд аҳолисини қийнаб келаётган муаммолар ҳам етарли. Яъни уйларда иссиқлик тизими ишламайди. Бундай ҳолат нафақат ушбу ширкат, балки қарийб бутун Бекобод шаҳрига хос. Тоза ичимлик суви таъминоти ҳам аҳолини қийнаётган муаммолардан. Ичимлик суви мавжуд бўлса-да, сифати талабга жавоб бермайди.
Президентимиз Навоий вилоятидаги “Аriston thermo – UTG” масъулияти чекланган жамият шаклидаги қўшма корхонада ишлаб чиқарилаётган газ иситиш қозонларини лизинг асосида уйларга ўрнатиш кераклигини таъкидлади.
Барча ишларимиз халқни рози қилиш, уларнинг турмуш фаровонлигини оширишга қаратилган, деди Шавкат Мирзиёев. Шунинг учун Бекобод шаҳридаги иссиқлик тизими билан таъминланмаган барча кўп қаватли уйларни индивидуал газ иситиш қозонлари билан таъминлаймиз, унга сарфланадиган зарур маблағлар ажратамиз. Хонадонларга ўрнатиладиган газ иситиш қозонлари аҳолига лизинг асосида берилади.
Халқимиз олдида қарзимиз кўп, деди Президентимиз маҳалла аҳли билан учрашувда. Уларнинг дардини эшитиш, муаммоларини ҳал этиш учун янги тизим жорий этилди. Яъни ҳар бир туман-шаҳарда ҳоким, прокурор, солиқ бўлими бошлиғи, ички ишлар бўлими раҳбари ҳудудларга бўлиниб, муаммоларни ҳал қилади. Улар ўзига қарашли ҳудуддаги ҳар бир хонадонга кириб муаммоларини ўрганади, боғча, мактаб, шифохона ва бошқа муассасалар фаолиятидаги камчиликларни ҳал этишга кўмаклашади. Ҳар уч ойда бир марта Президентга ҳисобот беради.
Оддий одамлар бугунги кунда бўлаётган ўзгаришларни сезиши керак. Улар эртага эмас, бугун яхши яшашни истайди. Уларга бугун яхши шароит яратиб беришимиз керак. Барча амалга ошираётган ишларимиздан кўзланган мақсад-муддао ҳам шу, деди Шавкат Мирзиёев. Бугун эришаётган ютуқларимиз халқимизнинг меҳнатсеварлиги самарасидир. Биргаликда фидойилик билан ишласак, бундан-да катта ютуқларга эришамиз.
Одамларнинг яхши яшаши учун қулай шароит яратиш, зарур ҳаётий воситаларга бўлган эҳтиёжини тўла қондириш, иш билан таъминлаш – демографик ўсиш суръати юқори бўлган мамлакатлар олдида турган муҳим вазифалардан бири ҳисобланади. Маълумотларга кўра, мамлакатимиз аҳолиси 32 миллион 345 мингдан ошди. Аҳоли сони йилдан-йилга кўпайиб бормоқда.
Буни Бекобод шаҳри мисолида ҳам кўриш мумкин. Айни пайтда шаҳар аҳолиси 90 мингдан зиёд. 2035 йилга бориб аҳоли нуфуси 110 мингга етиши кутилмоқда. Бу ўз-ўзидан “демографик ўсиш” талабларини бажаришни тақозо этади.
Хўш, бу вазифа қандай ва ниманинг ҳисобига бажарилади?
Президентимиз Бекобод шаҳрининг 2035 йилгача мўлжалланган бош режаси тақдимотида асосий эътиборни айни шу масалага қаратди.
Қайд этилганидек, аҳоли турмуш фаровонлиги – меҳнат бозоридаги вазиятни барқарорлаштириш, бандлик соҳасида кўрсатиладиган давлат хизматларини такомиллаштириш, шаҳар инфратузилмасини тубдан янгилаш, кичик саноат зонаси фаолиятини йўлга қўйиш сингари муҳим ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш билан таъминланади.
Хусусан, 2017-2018 йилларда умумий қиймати 3,8 триллион сўмлик 179 лойиҳа амалиётга татбиқ этилиб, қарийб 5 минг аҳоли доимий иш жойига эга бўлади.
Янги мавзелар қурилади, кўп қаватли уйлар қад ростлайди.
Уйлар Ўзбекистон металлургия комбинати ва Бекобод цемент заводи ишчилари учун тижорат банкларининг кредити ҳисобидан қурилади. Ҳар йили ўртача 1 минг 200 хонадон фойдаланишга топширилади. Мавзедаги биринчи уйларни бир йилдан сўнг, Мустақиллик байрами арафасида фойдаланишга топшириш мўлжалланмоқда.
Давлатимиз раҳбари мазкур уй-жойлар атрофида боғ яратиш, аҳолига ижтимоий хизмат кўрсатиш объектлари қуриш, бир сўз билан айтганда, мўъжаз шаҳарча барпо этиш бўйича кўрсатмалар берди. Шаҳарчани тез ва қисқа фурсатда бунёд этиш кераклигини таъкидлаб, уни “Мустақилликнинг 27 йиллиги массиви”, деб номлашни таклиф қилди.
Бекобод шаҳрида жорий йилда ҳар бири 42 хонадонга мўлжалланган етти қаватли иккита уй қурилмоқда. 2018 йилда худди шундай яна 10 кўп қаватли уй-жой барпо этилиши режалаштирилган. Шаҳар марказий шифохонаси биноси 1964 йилда қурилган, бугунги кунда таъмирталаб бўлиб қолган. 2017-2018 йилларда бу ерда 12 миллиард сўмликдан ортиқ қурилиш ва реконструкция ишлари бажарилади. Бир миллион долларлик тиббий жиҳозлар келтирилиши кўзда тутилмоқда.
Аҳолига янада кенг қулайлик яратиш мақсадида Тошкент – Бекобод йўналишида электричка қатновини йўлга қўйиш бўйича топшириқ берилди.
Халқимизда “қадрлаган – қадр топар”, деган нақл бор. Хотирлаш эса ҳаётдан кўз юмганларни эслаш ва уларнинг ҳақига хайрли дуолар қилишдир. Президентимиз Бекобод шаҳрида истиқомат қилувчи Мухтор Миркомиловнинг турмуш ўртоғи бевақт вафот этгани муносабати билан ўтказилаётган таъзия маросимида иштирок этиб, хонадон эгаларига чуқур ҳамдардлик билдирди, сабр-тоқат тилади. Мутасадди раҳбарларга бошига мусибат тушган ушбу оилага кўмак кўрсатиш бўйича тегишли топшириқлар берди.
Инсонларнинг дарду ташвишини ўйлаб яшаш одамийликнинг энг олий мезонидир. Президентимизнинг ушбу теран маъноли сўзлари ҳаётимиздан тобора кенг ўрин эгалламоқда. Давлатимиз раҳбарининг амалий фаолиятида, ташаббус ва таклифларида бу ҳақиқат яққол намоён бўлмоқда. Бу Бекобод шаҳар аҳолиси вакиллари билан бўлган учрашувда ҳам яна бир бор ўз ифодасини топди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида “Металлург” маданият саройида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Тошкент вилояти ва Бекобод шаҳри фаоллари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, жойлардаги Халқ қабулхоналари аҳоли билан мулоқотнинг муҳим тизимига айлангани, турли масалаларга ўз вақтида ечим топилиб, одамларни рози қилаётгани таъкидланди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси мамлакатимиз тараққиётини янги босқичга кўтаришга хизмат қилаётгани қайд этилди. Аҳолига барча зарур шароитлар яратиш, коммуникация тизимларини янгилаш, ҳудудларни ободонлаштириш, тадбиркорликни янада ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Creation of modern conditions for the population – today’s requirement
This combine is one of the largest production facilities of our country. The enterprise processes scrap and waste of ferrous metals, produces finished rolled products, enamelware and other consumer goods.
The President of our country got acquainted with the activities of special workshops of the enterprise.
The enterprise is working on six large-scale economic projects with a total cost of about 635 million dollars.
One of the projects – processing of scrap and waste of ferrous metals. With its launch at full capacity, an opportunity will be created for the production of 138,2 thousand tons of ferrous metal products, as well as enamelware and other consumer goods. As a result, about 3 thousand workplaces will be organized.
In accordance with another ongoing projects, a steelmaking and foundry complex will be built, production of hot rolled steel sheets will be organized. This project is planned to be implemented in two stages.
Shavkat Mirziyoyev talked with workers and employees of the plant, got acquainted with created conditions for their productive activities and recreation.
Recently we have visited the city of Almalyk. Almalyk and Bekabad are the cities of metallurgists, regions with developed industry. Therefore, we must develop two cities in parallel, make sure that people living there are satisfied with their lives. In this regard, we announce a competition on development between the two cities. Fr om September 1, 2017 to September 2018, we will trace the development trends of both cities. This will be a healthy competition between the cities, and not between metallurgical plants, wh ere the prices in markets, conditions that are being created for the lives of citizens will be taken into account. Involvement of new enterprises, creation of additional workplaces – everything will be taken into account. Such healthy competitiveness will play an important role in the dynamic development of the two cities, said the head of our state.
The head of our state paid special attention to such actual issues as training of personnel, provision of youth employment and training.
We have to give a modern education to our young people, to bring up a worthy youth, starting from preschool age, said Shavkat Mirziyoyev.
The President of our country visited “Shudring” (“Dew”) preschool educational institution No.5, subordinated to Bekabad city department of methodological support and organization of activity of public educational institutions, got acquainted with conditions created for children here.
Information on the current state of pre-school educational institutions in Tashkent region was provided. Currently, there are 406 pre-school educational institutions in the region. They cover 61 thousand 755 children.
The head of our state, on the example of the city of Bekabad, noted the need to develop a program for the full coverage of preschool children by educational institutions. At the same time, he emphasized the necessity of assigning a broad role to private kindergartens.
The head of our state, during trips to the regions of the country, regularly conducts dialogues with the population, gets interested in people’s living conditions, pays special attention to issues and problems concerning them. This was also reflected during the meeting with residents of multi-storey houses belonging to the “Metallurg-madad” private homeowners association in the territory of “Pakhtakor” makhalla in the city of Bekabad. More than 750 people are living in 234 apartments of 8 multi-storey houses of this association. The roofs of the houses are repaired, old pipes in the cellars are completely replaced, modern doors with code locks, security surveillance cameras are installed in the houses. This serves to ensure peace and tranquility in the territory. Modern playgrounds are built around the houses.
However, there are also problems worrying residents. In particular, the heating system is not working in the houses. This state of affairs is observed not only in this association, but also in almost the entire city of Bekabad. Providing drinking water is also one of the problems concerning the population. Although there is drinking water, its quality does not meet the requirements.
The President of our country noted the need to install gas-fired boilers in houses that are produced in “ARISTON THERMO-UTG” joint venture in Navoi region on the basis of preferential credit.
All our activities are aimed at meeting the needs of people, raising the level and quality of their life, said Shavkat Mirziyoyev. Therefore, we will provide all multi-storey houses that do not have heating in Bekabad with individual gas-fired boilers, allocate necessary funds for this. Gas-fired boilers installed in apartments will be provided to the population on the basis of preferential loans.
Achievements we have achieved today are the result of diligence of our people, noted the President of our country. If we will work hard together with dedication, then we will reach even higher levels.
Creating an enabling environment for people’s lives, full satisfaction of their vital needs, providing workplaces – are some of the actual tasks facing countries with high demographic rates. According to statistics, the population of our country has exceeded 32 million 345 thousand people, and this figure is increasing every year.
This can also be seen in the city of Bekabad. Currently, the number of its residents exceeds 90 thousand. Forecasts show that by 2035 this figure will reach 110 thousand. This, in turn, requires consideration of demographic growth.
So, how will this task be accomplished?
President of our country Shavkat Mirziyoyev during the presentation of the master plan of the city of Bekabad until 2035, paid main attention to these issues.
As it was noted, the well-being of the population is ensured through the implementation of such important socio-economic projects as stabilization of the labor market situation, improvement of public services provided in the sphere of employment, radical improvement of urban infrastructure, establishment of small industrial zones.
In particular, in 2017-2018, 179 projects with a total cost of 3,8 trillion sums will be implemented, about 5 thousand people will be employed.
At the expense of commercial banks, new multi-storey buildings will be built for workers of “Uzbek metallurgical combine” JSC and Bekabad cement plant with an annual commissioning of about 1200 apartments. The first houses will be put into operation in a year – on the eve of Independence Day of our country.
The head of our state gave instructions on creation of parks around these houses and construction of social facilities for serving the population, in short, creation of a small town. He noted the need for its construction in a short time and suggested calling it “Mustakillikning 27 yilligi massivi” – massif of the 27th anniversary of Independence.
Two seven-storey houses with 42 apartments are being built in the city of Bekabad this year. In 2018, it is planned to erect another 10 such multi-storey buildings. The city’s central hospital was built in 1964, so it needs repairs. In 2017-2018, activities on construction and reconstruction at the amount of more than 12 billion sums will be held here. The import of medical equipment for 1 million dollars is envisaged.
The President of our country instructed to establish an electric train traffic between Tashkent and Bekabad in order to create even greater convenience for the population.
At the Palace of culture “Metallurg”, a meeting under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev was held. It was attended by activists of Tashkent region and the city of Bekabad, heads of relevant ministries and departments.
At the meeting it was noted that the Virtual reception of the President of the Republic of Uzbekistan, the People’s receptions at places became an important system for dialogue with the population. Various issues are solved there in a timely manner, people are finding support and understanding. It was emphasized that the Strategy of actions on five priority directions of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 is aimed at raising the development of our country to a new level. Special attention was paid to issues of creation of all necessary conditions for the population, renewal of communication systems, improvement of territories, further development of entrepreneurship.