Ўзбекистон Республикасида ички туризмни ривожлантириш истиқболлари ва унда ёшларнинг ўрни
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Маданият вазирлиги, Қашқадарё вилояти ҳокимлиги ва бошқа қатор давлат ва нодавлат ташкилотлари ҳамкорлигида ташкил этилган форумда туризм соҳасида фаолият юритаётган ёш тадбиркорлар, тажрибали мутахассислар, ушбу йўналишда таҳсил олаётган талабалар иштирок этди.
Туризм индустрияси, хусусан, ички туризм юртимиз иқтисодиётининг муҳим тармоғи ҳисобланади. Мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди ўзига хос туристик жозибага эга. Шу боис туризмни ривожлантириш ҳисобидан минглаб янги иш ўринлари яратиш мумкин. Айниқса, бу борада ички туризм имкониятларидан тўлақонли фойдаланиш, ёшлар туризмини оммалаштириш муҳим аҳамият касб этади.
Қадим ўтмишимиздан сўзловчи тарихий ёдгорликларни кўриш, бой меросимизни ўрганиш ёшларда миллий ўзликни англаш, анъана ва қадриятларимизга ҳурмат туйғусини юксалтиради. Мазкур тадбир учун айнан Шаҳрисабз шаҳри танлангани бежиз эмас. Негаки, бу ҳудуднинг табиати мафтункор, шаҳар қадимий обидаларга бой. Бугун тобора чирой очиб, замонавий қиёфа касб этаётган Шаҳрисабзга келишни кўпчилик орзу қилади. Президентимизнинг 2017 йил 5 июлдаги “Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида ўтказилаётган тадбирдан кўзланган мақсад ҳам юртимизнинг тарихий жойларига, улуғ авлиёлар ва буюк аждодларимиз мангу қўним топган муқаддас қадамжоларга саёҳат уюштириш, ҳудудларнинг туристик салоҳиятини ўрганиш ва янада юксалтириш, бу жараёнда ёшларнинг фаол иштирокини таъминлашга қаратилган.
Форум иштирокчилари тўрт гуруҳга бўлинган ҳолда, ички туризмни ривожлантириш истиқболлари, ёшлар туризми, туризмга ихтисослашган таълим, ҳудудлардаги туризм инфратузилмасининг ҳолати, ички туризм соҳасида тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш каби мавзуларда фикр алмашди.
– Бугунги тадбирда билдирилаётган фикрлардан кўринадики, ички туризмни ривожлантиришда ёшлар алоҳида ўрин тутади, – дейди навоийлик Сабина Худойқулова. – Масалан, мен Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Навоий вилояти кенгаши ҳузурида иш бошлаган ёшлар туризмини ривожлантириш клуби координаториман. Ҳақиқатан ҳам, ёшларнинг туризм соҳасига қизиқиши юқори. Буни клубимиз аъзоларининг сони қисқа вақтда 150 нафарга етганида ҳам кўриш мумкин. Форумда ўз таклифларим билан иштирок этдим. Навоий вилоятида 40 дан зиёд тарихий объект мавжуд. Экотуризмни ривожлантириш учун хушманзара сўлим гўшалар бисёр. Лекин сайёҳларнинг келишини кўнгилдагидек деб бўлмайди. Сабаби, улар деярли реклама қилинмайди. Албатта, бу ишлар катта маблағ талаб этади. Бизнинг клуб ана шу тарихий жойлар, табиат инъом этган экотуристик ҳудудлар рекламасини ташкил этиш ва вилоятнинг туристик салоҳиятини юксалтиришга ҳисса қўшишни мақсад қилган. Бунга эришиш йўллари хусусида форумда соҳа мутахассисларидан кўплаб фойдали маълумотлар олдим.
Форум доирасида иштирокчилар Шаҳрисабз шаҳрининг диққатга сазовор жойларига саёҳат қилди. Оқсарой мажмуаси, Кўкгумбаз жомеъ масжиди, Чорсу бозори каби тарихий обидаларни томоша қилди. “Чорсу” меъморий мажмуасида ташкил этилган мусиқий-маданий кечадаги куй-қўшиқлар ва миллий либослар намойиши иштирокчиларда катта таассурот қолдирди.
– Шаҳрисабзга биринчи марта келишим, – дейди самарқандлик Нилуфар Ҳасанова. – Шаҳар мен ўйлаганимдан ҳам чиройли экан. Айниқса, маҳобатли Оқсарой мажмуаси ҳайратланарли. Ҳозир гид-таржимон сифатида фаолият юритаман. Бугунги форумдан кейин хориждан ташриф буюрувчи меҳмонларга Шаҳрисабз шаҳрини ҳам албатта тавсия этаман. Форумда кўплаб қизиқарли фикрлар билдирилди. Мен ҳам таклифларим билан иштирок этдим. Масалан, айни пайтда юртимизда туризм соҳаси бўйича таълим берадиган йўналишлар жуда кам. Бундан ташқари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасида туроператор ва гид-таржимонлик учун сертификат беришга 6 ойдан 9 ойгача ўқитилади ва ўқиш жараёни фақат назариядан иборат. Таклифим, ўқиш жараёнида амалиёт қисми ҳам ташкил этилса, юртимиздаги туристик объектларга саёҳатлар уюштирилса, ўқув курсини битириб чиқаётган туроператор ёки гид-таржимонларнинг билими ошишига хизмат қилган бўларди.
Тадбир доирасида Коба мақом марказида ёшлар билан ўтказилган очиқ мулоқотда айрим ҳудудларда туризм соҳасида кўзга ташланаётган камчилик ва муаммолар акс этган видеолавҳа намойиш этилди. Мавжуд туристик имкониятлардан тўла фойдаланилмаётгани, транспорт инфратузилмаси ривожланмагани, мутахассислар етишмаслиги, соҳага хорижий инвестициялар жалб этилмаётгани танқид қилинди.
“Ички туризмни ривожлантириш бўйича мамлакатимизда олиб борилаётган ишлар таҳлили”, “Соҳа ривожида жамоат ташкилотларининг ўрни”, “Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасида мутахассислар тайёрлаш”, “Ўзбекистон Республикасида жойлашган музейлар ва обидалар ҳолати”, “Ички туризм соҳасида ёшларни тадбиркорликка жалб қилиш масалалари” каби мавзуларда маърузалар тингланди.
Очиқ мулоқот давомида иштирокчиларга Ёшлар нашриёт уйи томонидан тайёрланган ва уч тилда чоп этилиши мўлжалланаётган “Шаҳрисабз: тарих ва келажак чорраҳаси” номли китоб лойиҳаси тақдим этилди. Хорижликларни юртимизнинг туристик салоҳияти билан таништирувчи “Visit Uzbekistan” журнали нашр этила бошлагани, келгусида Ёшлар туризмини ривожлантириш ассоциацияси тузилиши, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи вилоят кенгашларига лизинг асосида сайёҳлик йўналишидаги автобуслар берилиши, уй-меҳмонхона бизнеси билан шуғулланаётган ёш тадбиркорларга имтиёзли кредитлар ажратиш режалаштирилаётгани таъкидланди.
Форум якунида Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши ва Туризмни ривожантириш давлат қўмитаси ўртасида меморандум имзоланди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ёшлар сиёсати бўйича Давлат маслаҳатчиси, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев, Қашқадарё вилояти ҳокими З.Рўзиев сўзга чиқди.

Внутренний туризм и молодежь
В Шахрисабзском районе Кашкадарьинской области состоялся молодежный форум "Перспективы развития внутреннего туризма в Республике Узбекистан и роль молодежи в этом процессе”.
В форуме, организованном Союзом молодежи Узбекистана, Государственным комитетом по развитию туризма, Кашкадарьинским областным хокимиятом и рядом других государственных и общественных организаций, приняли участие работающие в сфере туризма молодые предприниматели, опытные специалисты, обучающиеся в этом направлении студенты.
Туристическая индустрия, в частности, внутренний туризм, являются важной отраслью экономики страны. Каждый регион нашей страны имеет туристическую привлекательность. В связи с этим за счет развития туризма можно создавать тысячи новых рабочих мест. Особое значение в этом направлении имеют полноценное использование возможностей внутреннего туризма, популяризация молодежного туризма.
Ознакомление с древними памятниками, изучение богатого наследия способствует развитию у молодежи национального самосознания, чувства уважения традиций и ценностей. Не случайно для этого мероприятия был выбран город Шахрисабз. На этой территории прекрасная природа, город богат древними памятниками. Многие мечтают увидеть Шахрисабз, который сегодня становится все краше, обретает современный облик. Цель мероприятия, проводимого в рамках исполнения Указа Президента нашей страны "О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана" от 5 июля 2017 года, - организация поездок по историческим местам, посещения священных мест поклонения, где нашли вечный покой великие святые и известные личности, изучение и развитие туристического потенциала территорий, обеспечение активного участия молодежи в этом процессе.
Участники форума, разделившись на четыре группы, обменялись мнениями о перспективах развития внутреннего туризма, молодежного туризма, обучения в сфере туризма, состоянии туристической инфраструктуры, предпринимательской деятельности в сфере внутреннего туризма.
– Высказанные на мероприятии мнения подтверждают, что в развитии внутреннего туризма особую роль играет молодежь, - говорит Сабина Худойкулова из Навои. – Я координатор клуба развития молодежного туризма, действующего при Навоийском областном совете Союза молодежи Узбекистана. Действительно, у молодежи огромен интерес к сфере туризма. Это подтверждает и тот факт, что за короткое время членами клуба стали 150 человек. На форуме я выступила со своими предложениями. В Навоийской области есть более 40 исторических объектов, много отличных уголков для развития экотуризма. Но поток туристов не особенно большой, потому что эти объекты не рекламируются. Да, реклама требует больших средств. Цель нашего клуба - организовать рекламу этих исторических мест, подаренных природой экотуристических территорий и повысить туристический потенциал области. На форуме получила от специалистов сферы много полезных сведений для решения поставленных задач.
В рамках форума участники посетили достопримечательности Шахрисабза. Они осмотрели комплекс Оксарой, мечеть Кукгумбаз, рынок Чорсу. В архитектурном комплексе “Чорсу” состоялся музыкально-культурный вечер, на котором прозвучали песни и мелодии, демонстрировались национальные костюмы.
– Я впервые в Шахрисабзе, – говорит Нилуфар Хасанова из Самарканда. – Город красивее, чем я ожидала. Особенно очаровал величественный комплекс Оксарой. Я работаю гидом-переводчиком. После форума обязательно буду рекомендовать иностранным туристам посещение Шахрисабза. На форуме было высказано много интересных мнений. Я тоже выступила со своими предложениями. Например, в настоящее время в нашей стране мало направлений обучения в сфере туризма. В Государственном комитете по развитию туризма для получения сертификата туроператора и гида-переводчика обучают от 6 до 9 месяцев, проводится только теоретический учебный процесс. Я предлагаю включить в учебный процесс практическую часть, организацию поездок на туристические объекты, это будет способствовать повышению знаний заканчивающих учебный курс туроператоров и гидов-переводчиков.
В рамках мероприятия в ходе открытого диалога с молодежью, состоявшегося в центре Коба маком, демонстрировались видеосюжеты о недостатках и проблемах в сфере туризма отдельных территорий. Критике подверглись неполное использование туристических возможностей, неразвитость транспортной инфраструктуры, недостаток специалистов, недостаточное привлечение в сферу иностранных инвестиций.
В ходе открытого диалога участникам был представлен проект книги "Шахрисабз: перекресток прошлого и будущего", которая готовится к изданию на трех языках в Молодежном издательском доме. Отмечалось, что началось издание журнала “Visit Uzbekistan”, знакомящего иностранцев с туристическим потенциалом нашей страны, планируется создание Ассоциации развития молодежного туризма, выдача туристических автобусов на лизинговой основе областным советам Союза молодежи Узбекистана, выделение льготных кредитов молодым предпринимателям, занимающимся гостиничным бизнесом.
По итогам форума был подписан меморандум между Центральным советом Союза молодежи Узбекистана и Государственным комитетом по развитию туризма.
На мероприятии выступили Государственный советник Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики, председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куронбоев, хоким Кашкадарьинской области З.Рузиев.