Мобиль операторлари раҳбарлари соҳага доир янгиликлар, истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берди
Бугун мобиль телефонлари фақат сўзлашув манбаи эмас, маълумот алмашиш, интернетга боғланиш, онлайн тўловларни амалга ошириш, қайд дафтари... Бу эҳтиёж мобиль алоқа сифатини замон талабларига монанд яхшилашни тақозо этмоқда. Албатта, мазкур жараён мобиль база станциялари сони ҳамда уларнинг жойлашуви билан боғлиқ. Кейинги пайтларда аҳоли ўртасида ушбу база станцияларининг зарари ҳақида тасдиқланмаган маълумотлар тарқалди. Аслида қандай?
Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессиясида шу ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
«Ўзбекистонда мобиль алоқа: муаммо ва ечимлар» мавзуида ташкил этилган сессияда Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири вазифасини бажарувчи Ш.Шерматов, соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари, республика бош давлат санитария врачи С.Саидалиев, «Uzmobile» компанияси директори В.Кравченко, «UMS» компанияси бош директори С.Фахрутдинов, «Unitel» МЧЖ бош директори Д.Шуков ва «Ucell» компанияси бош директори Т.Грюнберг журналистлар ва фуқароларнинг онлайн саволларига жавоб берди.
Технологиялар жадал ривожланиши натижасида мобиль алоқа хизматларига бўлган эҳтиёж тобора ортиб бормоқда. Халқаро электралоқа иттифоқи маълумотига кўра, йил охирига қадар жаҳонда мобиль интернет фойдаланувчилари сони 4,3 миллиардга етиши эҳтимол қилинмоқда.
2016 йил мамлакатимизда мобиль алоқа база станциялари сони 16,2 мингта бўлса, айни кунларда 18 минг 690 тани ташкил этмоқда. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган режа бўйича жорий йилда 1 минг 843 база станциясини ўрнатиш кўзда тутилган.
Мобиль алоқа база станцияларининг зарари бор-йўқлиги ҳақидаги саволга тўхталадиган бўлсак, бу борада мутахассислар аниқ ва ишончли таҳлилларга асосланиб фикр билдирди. База станциялари инсон саломатлигига таъсир кўрсатмайди. Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Ионлаштирмайдиган нурланишлардан ҳимоялаш бўйича халқаро комиссия, Электротехника ва электроника муҳандислари институти каби халқаро нуфузли ташкилотлар томонидан электромагнит тўлқинларининг инсон саломатлигига таъсири узоқ йиллар мобайнида ўрганиб келинади. Тадқиқотлар натижалари асосида миллий ва саноат стандартлари, меъёрларини ишлаб чиқишда қўллаш учун электромагнит нурланишларнинг чегаравий кўрсаткичлари бўйича тавсиялар ишлаб чиқилган.
2006 ва 2011 йилларда Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан расман эълон қилинган баёнотларда мобиль алоқа база станциялари ва мобиль телефонлардан тарқаётган тўлқинлардан ҳосил бўлган электромагнит майдонининг инсон саломатлигига таъсири ўз исботини топмагани қайд этилган.
Бу йўналишда Ўзбекистон Республикаси давлат санитария-эпидемиология назорати маркази ва бошқа масъул ташкилотлар мунтазам назоратни йўлга қўйган. Мазкур марказ хулосаси ҳам база станцияларининг зарарсиз эканлигини тасдиқлайди.
Халқаро пресс-клуб сессиясида мобиль операторлари раҳбарлари соҳага доир янгиликлар, истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берди.

Мобильная связь стремительно развивается
Сегодня мобильные телефоны являются не только основным средством общения, но и многофункциональным помощником практически на все случаи жизни. Возросшая роль этих устройств в повседневной жизни людей требует дальнейшего улучшения качества мобильной связи в соответствии с требованиями времени. Безусловно, данный процесс во многом зависит от количества базовых станций сотовой связи и их расположения. В последнее время ходят ничем не подтвержденные слухи о вреде таких базовых станций. Как обстоит дело на самом деле?
Эти и другие вопросы были обсуждены на очередной сессии Международного пресс-клуба на тему "Мобильная связь в Узбекистане: проблемы и решения".
Исполняющий обязанности министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш.Шерматов, заместитель министра здравоохранения, Главный государственный санитарный врач Республики Узбекистан С.Саидалиев, директор компании "Uzmobile" В.Кравченко, генеральный директор компании "UMS" С.Фахрутдинов, генеральный директор ООО "Unitel" Д.Шуков и генеральный директор компании "Ucell" Т.Грюнберг отвечали на вопросы журналистов и граждан в режиме онлайн.
В результате ускоренного развития технологий все больше растет спрос на мобильную связь. По сведениям Международного союза электросвязи, как предполагается, до конца года во всем мире число пользователей мобильной связью достигнет 4,3 миллиарда.
Если в 2016 году в нашей стране насчитывались 16,2 тысячи базовых станций сотовой связи, то к настоящему времени их число достигло 18 690. По плану, определенному в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, в этом году намечено установить 1 843 базовых станции.
Что касается вреда базовых станций сотовой связи для здоровья человека, то специалисты, основываясь на данных авторитетных и надежных исследований, констатировали: базовые станции не представляют опасности для здоровья человека. Такие авторитетные организации, как Всемирная организация здравоохранения, Международная комиссия по радиационной защите, Институт инженеров электротехники и электроники, на протяжении долгих лет изучают воздействие электромагнитных волн на здоровье человека. На основе результатов таких исследований разработаны рекомендации по предельным показателям электромагнитного излучения для применения при разработке национальных и промышленных стандартов и норм.
Согласно официальным заявлениям Всемирной организации здравоохранения, сделанным в 2006 и 2011 годах, воздействие электромагнитного излучения базовых станций сотовой связи и устройств мобильной связи на здоровье человека не подтверждено.
Центр государственного санитарно-эпидемиологического надзора Республики Узбекистан и другие ответственные организации осуществляют постоянный контроль в данном направлении. Заключение данного центра также подтверждает безвредность базовых станций сотовой связи.
На сессии Международного пресс-клуба руководители мобильных операторов рассказали о новшествах в сфере, планах на перспективу.