Мобиль операторлари раҳбарлари соҳага доир янгиликлар, истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берди
Бугун мобиль телефонлари фақат сўзлашув манбаи эмас, маълумот алмашиш, интернетга боғланиш, онлайн тўловларни амалга ошириш, қайд дафтари... Бу эҳтиёж мобиль алоқа сифатини замон талабларига монанд яхшилашни тақозо этмоқда. Албатта, мазкур жараён мобиль база станциялари сони ҳамда уларнинг жойлашуви билан боғлиқ. Кейинги пайтларда аҳоли ўртасида ушбу база станцияларининг зарари ҳақида тасдиқланмаган маълумотлар тарқалди. Аслида қандай?
Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессиясида шу ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
«Ўзбекистонда мобиль алоқа: муаммо ва ечимлар» мавзуида ташкил этилган сессияда Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири вазифасини бажарувчи Ш.Шерматов, соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари, республика бош давлат санитария врачи С.Саидалиев, «Uzmobile» компанияси директори В.Кравченко, «UMS» компанияси бош директори С.Фахрутдинов, «Unitel» МЧЖ бош директори Д.Шуков ва «Ucell» компанияси бош директори Т.Грюнберг журналистлар ва фуқароларнинг онлайн саволларига жавоб берди.
Технологиялар жадал ривожланиши натижасида мобиль алоқа хизматларига бўлган эҳтиёж тобора ортиб бормоқда. Халқаро электралоқа иттифоқи маълумотига кўра, йил охирига қадар жаҳонда мобиль интернет фойдаланувчилари сони 4,3 миллиардга етиши эҳтимол қилинмоқда.
2016 йил мамлакатимизда мобиль алоқа база станциялари сони 16,2 мингта бўлса, айни кунларда 18 минг 690 тани ташкил этмоқда. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган режа бўйича жорий йилда 1 минг 843 база станциясини ўрнатиш кўзда тутилган.
Мобиль алоқа база станцияларининг зарари бор-йўқлиги ҳақидаги саволга тўхталадиган бўлсак, бу борада мутахассислар аниқ ва ишончли таҳлилларга асосланиб фикр билдирди. База станциялари инсон саломатлигига таъсир кўрсатмайди. Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Ионлаштирмайдиган нурланишлардан ҳимоялаш бўйича халқаро комиссия, Электротехника ва электроника муҳандислари институти каби халқаро нуфузли ташкилотлар томонидан электромагнит тўлқинларининг инсон саломатлигига таъсири узоқ йиллар мобайнида ўрганиб келинади. Тадқиқотлар натижалари асосида миллий ва саноат стандартлари, меъёрларини ишлаб чиқишда қўллаш учун электромагнит нурланишларнинг чегаравий кўрсаткичлари бўйича тавсиялар ишлаб чиқилган.
2006 ва 2011 йилларда Бутунжаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан расман эълон қилинган баёнотларда мобиль алоқа база станциялари ва мобиль телефонлардан тарқаётган тўлқинлардан ҳосил бўлган электромагнит майдонининг инсон саломатлигига таъсири ўз исботини топмагани қайд этилган.
Бу йўналишда Ўзбекистон Республикаси давлат санитария-эпидемиология назорати маркази ва бошқа масъул ташкилотлар мунтазам назоратни йўлга қўйган. Мазкур марказ хулосаси ҳам база станцияларининг зарарсиз эканлигини тасдиқлайди.
Халқаро пресс-клуб сессиясида мобиль операторлари раҳбарлари соҳага доир янгиликлар, истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берди.

The number of mobile subscribers in our country has exceeded 21,5 million.
Today, mobile phones are not only the main means of communication, but also a multi-functional assistant for almost all occasions. The increased role of these devices in the daily life of people requires further improvement of the quality of mobile communications in accordance with the requirements of the times. Undoubtedly, this process largely depends on the number of base stations of cellular communication and their location. Recently there have been unsubstantiated rumors about harmful effects of such base stations. What is the real situation?
These and other issues were discussed at the regular session of the International Press Club on “Mobile communications in Uzbekistan: problems and solutions”.
Acting minister for development of information technologies and communications of the Republic of Uzbekistan Sh.Shermatov, deputy minister of health, Chief state sanitary doctor of the Republic of Uzbekistan S.Saidaliev, director of “Uzmobile” company V.Kravchenko, director general of “UMS” company S.Fakhrutdinov, director general of “Unitel” LLC D.Shukov and director general of “Ucell” company T.Grünberg answered questions from journalists and citizens online.
The demand for mobile communications is growing as a result of accelerated development of technologies. According to the International telecommunication union, it is expected that by the end of the year the number of mobile communication users worldwide will reach 4,3 billion.
If in 2016 there were 16,2 thousand base stations of cellular communication in our country, by the present time their number has reached 18 690. According to the plan defined in the Strategy of actions on five priority directions of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, it is planned to establish 1 843 base stations this year.
As for the health effects of cellular base stations, experts, based on data of authoritative and reliable research, stated: base stations do not pose a threat to human health. Authoritative organizations such as the World Health Organization, the International Commission on Radiological Protection, the Institute of Electrical and Electronics Engineers have been studying the effects of electromagnetic waves on human health for many years. Based on the results of such studies, recommendations have been developed on the limits of electromagnetic radiation for use in developing national and industry standards and norms.
According to official statements of the World Health Organization, made in 2006 and 2011, the impact of electromagnetic radiation from cellular base stations and mobile devices on human health has not been confirmed.
The State Sanitary and Epidemiological Supervision Center of the Republic of Uzbekistan and other responsible organizations are carrying out constant control in this direction. Conclusion of this center also confirms the harmlessness of base stations of cellular communication.
At the session of the International Press Club, the heads of mobile operators informed about innovations in the sphere, plans for the future.