2017-08-15 | Иқтисодиёт
Туркманистон Республикасининг Лебап вилояти ҳокими Чаригелди Чарлиев раҳбарлигидаги ишбилармон доиралар вакилларидан иборат делегация 12 август куни Бухоро вилоятига ташриф буюрди.
Ўзбек ва туркман халқларини умумий тарих, муштарак маданият ва қадриятлар, тил ва урф-одатлардаги ўхшашлик ўзаро боғлаб туради. Икки қардош халқ азалдан бир-бирининг маданиятини бойитиб, савдо-сотиқ қилиб келган, бир дарёдан сув ичган. Кейинги йилларда икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар янги, сифат жиҳатдан янада юқори босқичга кўтарилди.
Бухоро ва Лебап вилоятлари ўртасидаги биродарлик алоқалари ҳам ана шундай дўстлик муносабатларининг амалдаги ифодасидир.
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг ўзаро амалий ташрифлари қўшничилик, тенглик, ўзаро манфаатли шерикчилик асосидаги алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда, – дейди Турманистон Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Шири Шириев. – Ўзаро ҳамкорлик доирасида чегараолди ҳудудлари, жумладан, Лебап ва Бухоро вилоятлари ўртасидаги маданий-иқтисодий алоқалар ҳам кенгайиб бормоқда. Бугун Лебап вилояти вакилларининг Бухоро вилоятига ташрифи бунинг ёрқин тасдиғидир.
Меҳмонларга вилоятнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши, ўзаро алоқалар учун хизмат қиладиган имкониятлар, туризм ва бошқа соҳалар салоҳияти бўйича атрофлича маълумот берилди.
Лебап вилояти делегацияси Ўзбекистон Республика Президентининг Бухоро вилоятидаги Халқ қабулхонаси фаолияти, Баҳоуддин Нақшбанд мажмуаси, улуғ аждодимизнинг меросини ўрганиш борасида олиб борилаётган ишлар билан танишди.
Когон туманидаги “Сиёвуш Комрон фуд” масъулияти чекланган жамиятига қарашли интенсив боғ меҳмонларда катта таассурот қолдирди. 40 гектарлик боғда барча агротехник тадбирлар замонавий технологиялар асосида ташкил этилган бўлиб, ниҳоллар томчилатиб суғорилиши сувни тежаш имконини беради. Келгуси йилдан корхона меваларни экспорт қилишни ҳам йўлга қўяди.
Бухорода қурилиш индустрияси жадал ривожланмоқда. Бунда “Кнауф гипс Бухоро” хорижий корхонасининг муносиб ўрни бор. Бу ерда тайёрланаётган гипскартонларнинг бир қисми Туркманистонга экспорт қилинмоқда. Лебаплик меҳмонлар ушбу корхонада ишлаб чиқариш жараёни билан танишди.
“Бухоро бриллиант силк” қўшма корхонаси мамлакатимизда пиллани қайта ишловчи йирик корхоналардан биридир. Меҳмонлар бу ерда энг илғор технологиялар билан жиҳозланган цехларда хомашёдан тола ажратиш, ипак-калава тайёрлаш, ундан мато тўқиш ва матога гул босишгача бўлган жараёнларни кўздан кечирди. Корхона маҳсулотига хорижда ҳам талаб катта. Маҳсулотнинг асосий қисми Хитой, Ҳиндистон, Вьетнам, Туркия каби давлатларга экспорт қилинмоқда.
Бухоро халқ ҳунармандлиги орасида гиламчилик алоҳида ўрин тутади. Бухоро шаҳридаги гиламчилик маркази фаолияти билан танишган меҳмонлар буни алоҳида эътироф этдилар.
– Қўй жунидан тўқиладиган туркман гиламлари довруғи узоқ хорижда ҳам машҳур, – дейди Лебап вилоятидаги гилам ишлаб чиқаришга ихтисослашган "Халач" корхонаси директори Чари Сейтниязов. – Сизларда бундай маҳсулот ипакдан тайёрланар экан. Тўқувчиларнинг иш услубидан ҳайратландим. Бухоро гиламлари нечоғли машҳурлигини эшитганман. Бугун уларни ўз кўзим билан кўрдим. Гиламчилик маркази билан танишиш жараёнида ҳамкорлик қилиш режаси туғилди. Биз буюртма асосида Бухоро гиламларини Туркманистонга, туркман ҳунармандлик маҳсулотларини Бухорога етказиб бериш бўйича ишларни йўлга қўйсак, айни муддао бўларди.
Туркманистонлик меҳмонлар қадимий Исмоил Сомоний мақбараси, Лаби ҳовуз мажмуаси, Арк қалъаси, шунингдек, Минораи Калон, Масжиди Калон ва Мир Араб мадрасасидан иборат Пойи Калон мажмуаси ва бошқа диққатга сазовор жойларни зиёрат қилдилар.
– Неча асрлардан буён улуғворлиги билан барчада ҳавас уйғотиб келаётган Бухоронинг тарихий ва кўҳна ёдгорликларидан ҳайратдамиз, – дейди туркманистонлик меҳмон Саламат Ҳусаинова. – Бу ердаги ҳар бир обида тарихингиз буюклиги, санъатингиз бетакрорлигидан дарак беради.

Представители Лебапского велаята в Бухаре
Делегация представителей деловых кругов Республики Туркменистан во главе с хокимом Лебапского велаята 12 августа прибыла в Бухарскую область.
Узбекский и туркменский народы связывают общая история, общая культура и ценности, схожесть языков и традиций. Два братских народа издревле обогащали культуру друг друга, развивали торговые связи, пили воду из одной реки. В последние годы взаимоотношения между двумя странами поднялись на качественно новый уровень.
Дружеские связи между Бухарской областью и Лебапским велаятом являются практическим воплощением таких тесных взаимоотношений.
– Плодотворные взаимные визиты Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова способствуют укреплению связей, основанных на добрососедстве, равенстве, взаимовыгодном партнерстве, – говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Туркменистан в нашей стране Шири Шириев. – В рамках взаимного сотрудничества еще более расширяются культурно-экономические связи между приграничными регионами, в частности, Лебапским велаятом и Бухарской областью. Ярким свидетельством этого является прибытие представителей Лебапского велаята в Бухарскую область.
Гостям предоставили подробные сведения о социально-экономическом развитии области, возможностях для развития взаимовыгодных связей, потенциале туристической отрасли и других сфер.
Делегация Лебапского велаята ознакомилась с деятельностью Народной приемной Президента Республики Узбекистан в Бухарской области, комплексом Бахоуддина Накшбанда, проводимой работой по изучению наследия нашего великого предка.
Интенсивный сад, принадлежащий ООО “Сиёвуш Комрон фуд” Каганского района, оставил у гостей большое впечатление. В саду на 40 гектарах все агротехнические мероприятия проводятся на основе современных технологий, внедрение капельного орошения позволяет экономить воду. Начиная с будущего года предприятие наладит экспорт фруктов.
В Бухаре ускоренными темпами развивается строительная индустрия. В этом есть достойный вклад иностранного предприятия “Кнауф гипс Бухоро”. Часть изготавливаемого здесь гипсокартона экспортируется в Туркменистан. Гости из Лебапа ознакомились с производственным процессом.
Совместное предприятие “Бухоро бриллиант силк” является одним из крупных предприятий, занимающихся переработкой коконов. Гости ознакомились здесь с оснащенными современным оборудованием цехами, процессами выделения нити, изготовления пряжи, шелковой материи и нанесением принта. Продукция предприятия пользуется спросом и за рубежом. Основная часть продукции экспортируется в Китай, Индию, Вьетнам, Турцию и другие страны.
В народном ремесленничестве Бухарской области ковроткачество занимает особое место. Это было подчеркнуто гостями, ознакомившимися с деятельностью центра ковроткачества Бухары.
– Слава туркменских ковров, изготавливаемых из овечьей шерсти, известна далеко за пределами нашей страны, – говорит директор предприятия "Халач" Лебапского велаята, специализирующегося на производстве ковров, Чари Сейтниязов. – Оказалось, что у вас ткут ковры из шелка. Меня удивили методы работы ткачих. Я слышал о знаменитых коврах Бухары. Сегодня я увидел их собственными глазами. В процессе знакомства с центром ковроткачества возникло намерение о сотрудничестве. Целесообразно на договорной основе наладить работу по поставке Бухарских ковров в Туркменистан, а изделий туркменского ремесленничества – в Бухару.
Гости из Туркменистана посетили комплекс Ляби хауз, крепость Арк, комплекс Пойи калон, состоящий из башни Минораи Калон, мечети Масжиди Калон и медресе Мир Араб, а также другие достопримечательности города.
– У нас вызвали чувства удивления и восхищения многовековые исторические памятники Бухары, – говорит гостья из Туркменистана Саламат Хусаинова. – Каждый исторический памятник свидетельствует о богатейшей истории узбекского народа, его неповторимом искусстве.