Қурувчилар байрами нишонланди
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 7 августдаги “Ўзбекистон Республикаси қурилиш соҳаси ходимлари кунини нишонлаш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, 2017 йилдан бошлаб август ойининг иккинчи якшанбаси “Ўзбекистон Республикаси қурилиш соҳаси ходимлари куни”, деб эълон қилинди. Шу муносабат билан пойтахтимизда тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирга уста бинокорлар, меъмор ва лойиҳачилар, пудратчи ташкилотлар вакиллари, меҳнат фахрийлари, соҳа илғорлари таклиф этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимиз қурилиш соҳаси ходимларига йўллаган табригини Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов ўқиб эшиттирди.
Қурилиш соҳасини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар самарасида бугун қурилиш индустрияси миллий иқтисодиётни модернизация ва диверсификация қилиш, аҳоли турмуш фаровонлигининг ошиб боришини таъминлашда муҳим тармоқлардан бирига айлангани қайд этилди. Пудрат ташкилотлари сони қарийб 24 мингга етгани, 31 бош лойиҳа институти ва мингга яқин лойиҳа ташкилотлари фаолият кўрсатаётгани, уч архитектура ва қурилиш институти билан бир қаторда 12 олий таълим муассасаси ҳамда 390 касб-ҳунар коллежида соҳа учун мутахассислар тайёрланаётгани қурилиш саноатининг изчил тараққиётида муҳим омил бўлаётир.
Бунёдкорлик бизга аждодлардан мерос. Амир Темур бобомизнинг “Бизнинг куч-қудратимизга шубҳа қилсангиз, биз қурган иморатларга боқинг” деган пурмаъно жумласи замирида ҳам ана шу ҳақиқат ўз аксини топган. Истиқлол йилларида азим пойтахтимиздан тортиб энг чекка қишлоқларнинг қиёфасини тамоман ўзгартирган бино ва иншоотлар бинокорлик борасидаги миллий анъаналаримиз давом этаётгани, соҳага замонавий билим ва тажрибалар кенг татбиқ этилаётганидан далолат беради.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 1 майдаги «Ўзбекистон Республикаси Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони ҳамда «Ўзбекистон Республикаси Давлат архитектура ва қурилиш қўмитаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори архитектура ва қурилиш фаолиятини диверсификациялашда ҳаракат дастурига айланди. Мазкур ҳужжатларга мувофиқ, Давлат архитектура ва қурилиш қўмитасининг архитектура ва шаҳарсозлик соҳасида ягона давлат ва илмий-техникавий сиёсатни олиб бориш жараёнидаги ролини ошириш бўйича аниқ чора-тадбирлар белгилаб берилди.
Бинокорларимиз юртимизда аҳолини арзон, қулай, замонавий уй-жойлар билан таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишларда ҳам жонбозлик кўрсатмоқда. Президентимизнинг “2017-2021 йилларда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар қуриш дастури тўғрисида”ги ҳамда “2017-2020 йилларда шаҳарларда арзон кўп квартирали уйларни қуриш ва реконструкция қилиш Дастурини самарали амалга ошириш борасидаги қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорларига мувофиқ, мамлакатимизнинг барча ҳудудларида замонавий уй-жойлар қад ростламоқда. Пойтахтимизнинг Сергели туманида жорий йил охирига қадар қуриб битказилиши режалаштирилаётган 102 кўпқаватли уй 4 мингдан зиёд оиланинг ўз шахсий хонадонига эга бўлишига имкон яратса, қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича 15 минг арзон уй-жой барпо этилади.
Соҳа фидойиларининг тинимсиз меҳнати ва изланишлари самарасида сўнгги йилларда пойтахтимизда қад ростлаган “Бунёдкор” стадиони, “Хаятт Риженси” меҳмонхонаси, Инҳа университети филиали, “Минор” масжиди, Фарғона шаҳридаги санъат саройи ва футбол стадиони, Жиззах шаҳридаги стадион ва универсал спорт комплекси, Урганч шаҳридаги универсал спорт комплекси ва Навоий давлат кончилик институти бино-иншоотлари бугун нафақат қурувчи-бунёдкорларимиз, балки ҳар бир юртдошимизда фахр ва ғурур ҳиссини уйғотаётгани айни ҳақиқат.
Тадбирда Президентимизнинг шу йил 10 августдаги “Мамлакатимиз қурилиш соҳаси ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, бир гуруҳ соҳа вакиллари давлатимизнинг фахрий унвон, орден ва медаллари билан тақдирланди.
– Мустақиллик йилларида мамлакатимиз улкан қурилиш майдонига айланди, – дейди “Агроквант” корхонаси директори, “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиби Бахтиёр Аҳмедов. – Сўнгги йилларда бунёд этилган йирик саноат ва транспорт коммуникацияси объектлари дейсизми, аҳоли учун қулай, шинам ва, энг асосийси, арзон уй-жойлар дейсизми – буларнинг барчаси юртимизда қурилиш саноатини изчил ривожлантириш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг маҳсулидир. Давлатимиз раҳбари томонидан биз – қурувчиларнинг меҳнати юксак баҳоланиб, қурилиш соҳаси ходимлари кунининг расман белгилаб қўйилиши Ватанимиз равнақи йўлида янада кўпроқ ишлаш ва изланишга рағбатлантиради.

В соответствии с Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О праздновании Дня работников сферы строительства Республики Узбекистан", начиная с текущего года, второе воскресенье августа объявлено Днем работников сферы строительства Республики Узбекистан. В связи с этим в Ташкенте состоялось торжественное мероприятие.
На мероприятие были приглашены строители, архитекторы, представители проектных и подрядных организаций, ветераны труда и передовики отрасли.
Поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева работникам сферы строительства нашей страны зачитал Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов.
Отмечалось, что в результате осуществленных мер по развитию сферы строительства она сегодня превратилась в одну из важных отраслей, обеспечивающих модернизацию и диверсификацию национальной экономики, поступательный рост уровня жизни населения. Число подрядных организаций в нашей стране достигло почти 24 тысяч, действуют 31 главный проектный институт и около тысячи проектных организаций, три архитектурно-строительных института, квалифицированные кадры для сферы готовят 12 высших образовательных учреждений и 390 профессиональных колледжей, что способствует последовательному развитию строительной отрасли.
Наша страна издревле славится своими созидательными традициями, эта истина воплощена и в мудрых словах нашего великого предка Амира Темура: "Если вы сомневаетесь в нашем могуществе, посмотрите на наши сооружения". В годы независимости повсеместно – в столице, городах и самых отдаленных селах – появились кардинально изменившие их облик здания и сооружения, которые свидетельствуют о продолжении национальных традиций градостроительства, широком внедрении современных знаний и методов в сферу.
Указ главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по архитектуре и строительству" и его постановление "О мерах по организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по архитектуре и строительству" от 1 мая 2017 года являются важным руководством к действию для диверсификации архитектурно-строительной сферы. Этими документами определены конкретные меры по повышению роли комитета в реализации единой государственной и научно-технической политики в области градостроительства.
Строители нашей страны активно участвуют в обеспечении населения доступным, комфортным и современным жильем. В соответствии с постановлениями Президента нашей страны "О Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017-2021 годы" и "О дополнительных мерах по эффективной реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы" во всех регионах нашей страны строится современное жилье. К концу текущего года в Сергелийском районе столицы планируется завершить строительство 102 многоэтажных домов, которые позволят более 4 тысячам семей обзавестись собственным квартирами, а в сельской местности будет возведено 15 тысяч доступных домов по обновленным типовым проектам.
Благодаря самоотверженному труду и изысканиям работников сферы возведены такие объекты, как стадион «Бунёдкор», гостиница «Хаятт Риженси», здание филиала университета Инха и мечеть Минор в Ташкенте, Дворец искусств и футбольный стадион в Фергане, стадион и универсальный спортивный комплекс в Джизаке, универсальный спортивный комплекс в Ургенче, а также здания и сооружения Навоийского государственного горного института. Они являются источником великой гордости не только для строителей и архитекторов, но и всех наших соотечественников.
На мероприятии в соответствии с Указом Президента нашей страны "О награждении группы работников сферы строительства страны" от 10 августа текущего года группе представителей сферы вручены государственные награды – ордена и медали, присвоены почетные звания.
– В годы независимости наша страна превратилась в огромную строительную площадку, – говорит директор предприятия “Агроквант”, кавалер ордена “Мехнат шухрати” Бахтиёр Ахмедов. – Возведенные в последние годы крупные промышленные и транспортно-коммуникационные объекты, благоустроенные и доступные дома для населения являются результатом реализуемых в стране последовательных реформ по развитию строительной отрасли. Данная главой нашего государства высокая оценка нашему, строителей, труду, официальное установление Дня работников сферы строительства вдохновляет нас на еще более активную и плодотворную работу во имя процветания Родины.