Шу муносабат билан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий ва ҳудудий кенгашлари раислари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, меҳнат фахрийлари, ёшлар иштирок этди.
Мамлакатимизда ёш авлод жамиятнинг ташаббускор ва фаол қатлами сифатида доимо қўллаб-қувватланаётгани, уларнинг ҳар томонлама баркамол улғайиши учун замонавий шароит ва имкониятлар яратилаётгани алоҳида таъкидланди.
Амир Темур номидаги истироҳат боғи ҳудудида ташкил этилган марказда ёшлар бўш вақтини мазмунли ўтказиши учун барча шароит яратилган. “Ёш чеварлар”, “Ёш рассомлар”, “Ёш шахматчилар”, “Ёш ижодкорлар”, “Ёш сартарошлар” каби ўндан ортиқ тўгарак фаолияти йўлга қўйилган. Турли тадбирлар ўтказишга мўлжалланган анжуманлар зали замонавий жиҳозланган.
– Марказ ёшларнинг вақтини кўнгилли ўтказиши билан бирга, уларни қизиқишига қараб муайян касбга ўргатиш, спорт билан шуғулланишига хизмат қилади, – дейди Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Хоразм вилояти кенгаши раиси М.Машарипов. – Уларда Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат, ислоҳотларга дахлдорлик туйғусини янада мустаҳкамлайди. Вилоятимизда навқирон авлод вакиллари ижтимоий-иқтисодий ҳаётнинг турли йўналишлари – ишлаб чиқариш, тадбиркорлик, илм-фан, маданият ва бошқа соҳаларда фаол иштирок этиб, замонавий масканларда таълим-тарбия олмоқда, спорт билан шуғулланмоқда.
Ёшлар марказининг фойдаланишга топширилиш маросими Хонқа туманида ёш тадбиркор ва фермерларнинг муаммо ва таклифларини ўрганишга бағишланган мулоқот, Урганч тумани Комилжон Отаниёзов номидаги ижод марказида ёш ижодкорлар учрашуви, Урганч шаҳрида “Темурбеклар мактаби” ҳарбий-юридик лицейнинг ташкил этилиши, “GM Uzbekistan” акциядорлик жамияти Хоразм вилояти филиалида Ўзбекистон ёшлар иттифоқи бошланғич ташкилоти фаолияти йўлга қўйилиши, Ҳазорасп туманидаги педагогика коллежи биноси негизида Ёшлар маркази иш бошлаши каби тадбирларга уланиб кетди.
Тадбирлар доирасида Урганч шаҳридаги “Ёшлик” массивида 32 хонадонга мўлжалланган кўп қаватли “Ёшлар" уйи ўз эгаларига топширилди.
– Бугун бизнинг оиламиз учун қўшалоқ байрам, – дейди ёш оила бекаси Латофат Юсупова. – Яқинда фарзандли бўлдик. Фарзандимизни туғруқхонадан тўғри мана шу янги уйимизга олиб келдик. Уй жуда замонавий ва кўркам. Қўшниларимизнинг барчаси ижтимоий фаол ёшлар экан. Биз, ёш оилаларга кўрсатилаётган улкан ғамхўрлик учун давлатимиз раҳбаридан миннатдормиз.
Шу кунга қадар Хоразм вилоятининг Гурлан, Хонқа, Хива, Урганч тумани ва Урганч шаҳрида 256 ёш оилага мўлжалланган “Ёшлар” уйи топширилган.
Тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев, Хоразм вилояти ҳокими П.Бобожонов сўзга чиқди.

Праздничный подарок для молодежи
В состоявшемся в связи с этим мероприятии приняли участие председатели центрального и территориальных советов Союза молодежи Узбекистана, представители государственных и общественных организаций, ветераны труда, молодежь.
Отмечалось, что в нашей стране молодое поколение поддерживается как инициативный и активный слой общества, создаются современные условия и возможности для его всестороннего развития.
В центре, построенном на территории парка отдыха имени Амира Темура, созданы возможности для содержательного проведения свободного времени молодежи. Налажена работа более десяти кружков, таких, как “Юная швея”, “Молодые художники”, “Молодые шахматисты”, “Молодые литераторы”, “Молодые парикмахеры”. На современном уровне оснащен зал заседаний, в котором можно проводить разнообразные мероприятия.
– Наряду с проведением досуга в центре можно обучаться профессиям по интересам, заниматься спортом, – говорит председатель Хорезмского областного совета Союза молодежи Узбекистана М.Машарипов. – Здесь укрепляются чувства любви к Родине, преданности идеям независимости, причастности к проводимым реформам. В области представители подрастающего поколения принимают активное участие в производстве, предпринимательстве, науке, культуре и других сферах социально-экономической жизни, учатся в современных образовательных учреждениях, занимаются спортом.
6 (1).jpg
Мероприятие по случаю сдачи в эксплуатацию молодежного центра продолжилось состоявшимся в Ханкинском районе диалогом, посвященном изучению проблем и предложений молодых предпринимателей и фермеров, встречей молодых литераторов в центре творчества имени Комилжона Отаниязова в Ургенчском районе, открытием в Ургенче военно-юридического лицея “Темурбеклар мактаби”, налаживанием работы первичной организации Союза молодежи Узбекистана в Хорезмском областном филиале акционерного общества “GM Uzbekistan”, началом работы молодежного центра в здании педагогического колледжа Хазараспского района.
В рамках мероприятия новоселам вручили ключи от 32-квартирного многоэтажного дома на массиве "Ёшлик" города Ургенч.
– Сегодня у нашей семьи двойной праздник, – говорит хозяйка молодой семьи Латофат Юсупова. – Недавно мы стали родителями. Новорожденного из родильного дома привезли сразу в новый дом. Дом современный и красивый. Наши соседи – социально активная молодежь. Мы благодарны главе нашего государства за заботу о молодых семьях.
К настоящему времени в Гурленском, Ханкинском, Хивинском, Ургенчском районах Хорезмской области и в Ургенче сданы в эксплуатацию молодежные дома, рассчитанные на 256 молодых семей.
На мероприятиях выступили Государственный советник Президента Республики Узбекистан, председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куронбоев, хоким Хорезмской области П.Бобожонов.