2017 йилнинг 8 августь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Ўмон Султонлигининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Муҳаммад бин Саид бин Муҳаммад ал-Лавати билан учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Ўмон кун тартибининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда томонларнинг қўшма лойиҳаси – Тошкент давлат шарқшунослик институти ҳузурида Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқ қўлёзмалари маркази кутубхонасининг янги биносини қуриш ишлари якуний босқичга кирганлиги мамнуният билан қайд этилди. Шу муносабат билан кутубхона очилишининг амалий жиҳатлари ҳамда шу билан боғлиқ тадбирларда Ўзбекистон ва Ўмон делегацияларининг иштироки юзасидан фикр алмашилди.

On August 8, 2017, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan held a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Sultanate of Oman Mohammed bin Said bin Mohammed al-Lavati.
During the conversation the sides discussed topical issues of the Uzbek-Omani agenda.
At the meeting the sides noted with satisfaction that the joint project – the construction of the new building of the library of the Centre of Oriental Manuscripts named after Abu Rayhan Beruni under Tashkent State Institute of Oriental Studies – is at the final stage. In this regard, the parties exchanged views on the practical aspects of the opening of the library and the participation of the Uzbek and Omani delegations in relevant events.