2017 йилнинг 8 августь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Ўмон Султонлигининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Муҳаммад бин Саид бин Муҳаммад ал-Лавати билан учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Ўмон кун тартибининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда томонларнинг қўшма лойиҳаси – Тошкент давлат шарқшунослик институти ҳузурида Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқ қўлёзмалари маркази кутубхонасининг янги биносини қуриш ишлари якуний босқичга кирганлиги мамнуният билан қайд этилди. Шу муносабат билан кутубхона очилишининг амалий жиҳатлари ҳамда шу билан боғлиқ тадбирларда Ўзбекистон ва Ўмон делегацияларининг иштироки юзасидан фикр алмашилди.

8 августа 2017 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан прошла встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Султаната Оман Мухаммадом бин Саидом бин Мухаммадом аль-Лавати.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы узбекско-оманской повестки дня.
Стороны с удовлетворением констатировали, что совместный проект – строительство нового здания библиотеки Центра восточных рукописей имени Абу Райхона Беруни при Ташкентском государственном институте востоковедения – на завершающей стадии. В этой связи состоялся обмен мнениями по практическим аспектам открытия библиотеки и участию узбекской и оманской делегаций в соответствующих мероприятиях.