Япония Ташқи ишлар вазирига мактуб
Сизни Япония Ташқи ишлар вазири лавозимига тайинланганингиз билан самимий табриклашга ижозат бергайсиз.
Ўтган давр мобайнида мамлакатларимиз ўртасида икки ва кўп томонлама муносабатларнинг барча жабҳалари бўйича 2002 йилда қабул қилинган Дўстлик, стратегик шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги қўшма баёнот руҳида очиқ ва самарали сиёсий мулоқот ўрнатилганини алоҳида мамнуният билан таъкидлашни хоҳлардим.
2015 йилнинг октябрь ойида Япония Бош вазири жаноб Синдзо Абенинг Ўзбекистонга расмий ташрифининг муваффақиятли ўтиши Ўзбекистон-Япония муносабатларининг юқори даражада эканлигини яна бир бор кўрсатди ҳамда икки томонлама ҳамкорликни бундан буён ҳам ривожлантиришга янгича суръат бахш этди.
Биз жаноб Синдзо Абенинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида аҳамият қаратамиз ва мамлакатларимиз ўртасидаги олий даражадаги сиёсий мулоқотнинг янада ривожланиши, кўп қиррали ҳамкорлигимизни амалий мазмун билан бойитиш тарафдоримиз.
Аминманки, Сизнинг кўмагингизда Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги анъанавий дўстлик муносабатлари ва стратегик шериклик икки давлат халқлари фаровонлиги йўлида келажакда ҳам ҳар томонлама ривожланади.
Жаноб Коно, Сизга мустаҳкам соғлик, оилавий хотиржамлик ва масъулиятли давлат лавозимидаги фаолиятингизга зафарлар тилайман

Его Превосходительству Господину Таро Коно,
С особым удовлетворением хочу отметить, что за прошедший период между нашими странами установился открытый и плодотворный политический диалог по всему спектру двусторонних и многосторонних отношений в духе принятого в 2002 году Совместного заявления о дружбе, стратегическом партнерстве и сотрудничестве.
Успешно прошедший в октябре 2015 года официальный визит Премьер-министра Японии господина Синдзо Абэ в Узбекистан вновь продемонстрировал высокий уровень узбекско-японских отношений и придал еще больший динамизм дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества.
Мы придаем важное значение реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита господина Синдзо Абэ в Узбекистан и выступаем за дальнейшее развитие политического диалога на высшем уровне, наполнение практическим содержанием всестороннего взаимодействия между нашими странами.
Убежден, что при Вашей активной поддержке традиционно дружеские отношения и стратегическое партнерство между Узбекистаном и Японией будут и впредь всемерно развиваться во благо народов двух стран.
Примите, господин Коно, мои искренние пожелания крепкого здоровья, семейного благополучия и успехов на ответственном государственном посту.