2017-08-07 | Технологиялар
Мамлакатимизда истиқболли ғояга эга ва ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида инновацион лойиҳалар тайёрлайдиган ёш дастурчиларни қўллаб-қувватлаш Ўзбекистонда софтвер саноатини ривожлантириш ва инновацион корхоналар ташкил этишни рағбатлантириш имконини бермоқда.
АКТ мутахассисларига ўз лойиҳаларини амалга ошириш имконини берадиган турли танлов ва грант дастурлари ташкил этилаётгани мамлакатимиз дастурчиларининг инновацион ғояларини қўллаб-қувватлашнинг амалий механизмига айланмоқда. 2013 йилдан буён Ўзбекистонда дастурий таъминот яратиш бўйича “Best Soft Challenge” республика ёшлар танлови ўтказиб келинмоқда. Танлов дастурий таъминот маҳсулотларини яратаётган иқтидорли ёшларни аниқлаш ва рағбатлантириш, уларнинг инновацион лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, бу борада юқори малакали мутахассислар тайёрлаш, юртимиз дастурий маҳсулотлар бозорини ривожлантиришга қаратилган.
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигидан маълум қилишларича, айни пайтда шу йилнинг 16 октябригача давом этадиган навбатдаги ёшлар танлови иштирокчиларини рўйхатга олиш давом этмоқда. Унда академик лицей ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари, олий ўқув юртларининг 25 ёшгача бўлган талабалари ўз билим ва салоҳиятини синаб кўради. Танловда қатнашиш учун улар якка ёки гуруҳ тартибида (уч кишигача) software.uz сайтида он-лайн режимида рўйхатдан ўтиши ва тайёрланган дастурий таъминот маҳсулотларини тақдим этиши зарур.
Жорий йилда танловни ўтказиш тартибига ўзгартишлар киритилган. Аввалги танловларда иштирокчилар фақат тайёр дастурий ечимларни намойиш қилган бўлса, энди "Ақлли шаҳар", "Компьютер ва мобиль ўйинлар", "Савдо ва хизматлар соҳасида энг яхши лойиҳа" ва "АКТ соҳасида инновацион ғоя" номинацияларида лойиҳаларини ҳакамлар эътиборига ҳавола этади. Ҳакамлар ҳайъати таклиф этилган ҳар бир лойиҳанинг долзарблиги, ўзига хослиги, фойдаланилган технологик ечимлар ва интерфейснинг қулайлигини баҳолайди.
Мазкур номинациялар мамлакатимиз ва бутун дунёда дастурий маҳсулотлар бозорини ривожлантиришнинг замонавий йўналишларидан келиб чиққан ҳолда жорий этилган. Айни пайтда Ўзбекистонда замонавий ахборот-коммуникация технологиялари хавфсизликни таъминлаш ва ҳуқуқни ҳимоя қилиш соҳасига босқичма-босқич татбиқ этилаётир, "Ақлли шаҳар" тизимини яратиш дастури амалга оширилмоқда.
“Best Soft Challenge” танлови ўтган вақт мобайнида нафақат ёш дастурчилар реал шароитларда ўз билимини синаб кўриш ва ғоялари аҳамиятини баҳолаши мумкин бўлган майдонга айланди, балки мамлакатимиз софтвер саноатини ривожлантиришга ҳам хизмат қилмоқда.

Стартовал конкурс среди молодых программистов
Поддержка молодых программистов, имеющих перспективные идеи и разрабатывающих инновационные проекты в сфере ИКТ, способствует расширению отечественной софтверной индустрии и стимулирует создание инновационных предприятий в Узбекистане.
Действенными механизмами поддержки инновационных идей местных программистов стало проведение различных конкурсов и грантовых программ, которые позволяют начинающим IT-специалистам получить средства для реализации своих проектов. Так, ежегодно, начиная с 2013 года, в Узбекистане проводится Республиканский молодежный конкурс по разработке программного обеспечения «Best Soft Challenge». Он нацелен на выявление и стимулирование талантливых молодых разработчиков программного обеспечения, поддержку их инновационных проектов, подготовку высококвалифицированных кадров, а также развитие отечественного рынка программных продуктов.
По данным Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, в настоящее время ведется регистрация участников очередного молодежного конкурса, который продлится до 16 октября этого года. В нем свои силы могут попробовать учащиеся академических лицеев и профессиональных колледжей, студенты вузов в возрасте до 25 лет. Для этого им необходимо в индивидуальном или групповом порядке (до трех человек) пройти регистрацию в режиме онлайн на сайте software.uz и указать разработанное ими программное обеспечение.
В этом году в формат проведения конкурса внесены изменения. Если ранее его участники представляли только готовые программные решения, то теперь на суд жюри могут вноситься также проекты и идеи в рамках четырех номинаций: «Умный город», «Компьютерные и мобильные игры», «Лучшие проекты в сфере торговли и услуг» и «Инновационная идея в сфере ИКТ». Члены жюри будут оценивать актуальность, оригинальность, использованные технологические решения и удобство интерфейса каждого предложенного проекта.
Данные номинации включены исходя из современных тенденций развития рынка программных продуктов в нашей стране и во всем мире. В настоящее время в Узбекистане осуществляется поэтапное внедрение современных ИКТ в сферу обеспечения безопасности и охрану правопорядка, реализуются программы по созданию системы «Умный город».
За время своего проведения конкурс «Best Soft Challenge» превратился не только в полигон, на котором молодые программисты могут опробовать свои знания в реальных условиях и оценить ценность своих идей, но и послужил развитию отечественной софтверной индустрии.
Заключительный этап конкурса «Best Soft Challenge 2017» будет проходить с 1 по 10 ноября этого года.