Энг яхши ёшлар ташаббуслари аниқланди
Мамлакатимизда ёшларнинг ижтимоий лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида «Барқарор ривожланиш мақсадларида энг яхши ёшлар ташаббуси» кўрик-танлови эълон қилинган эди.
Пойтахтимизда ана шу кўрик-танловнинг якуний натижалари ҳамда ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Британия Кенгашининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳамда Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси ҳамкорлигида ўтказилган кўрик-танловга 22 ўқув муассасасидан қарийб 450 талабанинг 150 та лойиҳаси тақдим этилди.
Лойиҳаларда органик, пластик, қоғоз ва шиша чиқиндиларни тўплаш орқали чиқиндиларни бошқариш, маҳаллий барқарор иқлимга мослашган ўсимликларни экиш натижасида университет ҳудудини кўкаламзорлаштириш сингари долзарб масалаларга эътибор қаратилган.
– Талабалар ишларида университетларда «яшил» архитектура ва дизайн яратиш, атмосфера ҳавосини тозалаш, ўқув жараёнига электрон ечимни, қишлоқ хўжалигига инновацион технологияларни жорий этиш, ижтимоий тадбирларни ташкил қилиш, энергия альтернатив манбаларидан фойдаланиш ва самарадорлигини оширишга қаратилган таклифлар етакчилик қилади, – дейди Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси бўлим бошлиғи Хания Асилбекова. – Келгусида мазкур лойиҳани янада такомиллаштириш, иштирокчилар сафини кенгайтириш, лойиҳалар савиясини ошириш ниятидамиз.
Ҳайъат аъзолари хулосасига кўра, Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети ва Бухоро давлат университети талабалари кўрик-танлов ғолиби, деб топилди. Танлов ғолибларига диплом, гуруҳ сардорига жорий йилда Буюк Британияга сафар қилиш ва у ердаги олий ўқув юртлари талабалари билан барқарор ривожланиш масалалари бўйича фикр алмашиш имконияти ҳамда танлов лойиҳасини амалиётга татбиқ этиш учун пул мукофоти берилди. Энг яхши лойиҳалар муаллифлари ҳам совғалар ва сертификатлар билан тақдирланди.
Тадбирда азон қатламини муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши масалаларига бағишланган халқаро фотосуратлар танлови эълон қилинди.

Выявлены лучшие молодежные инициативы
В Ташкенте состоялись объявление итогов и церемония награждения победителей конкурса “Лучшая молодежная инициатива”, направленного на поддержку социальных проектов молодежи.
На конкурс, организованный совместно Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Министерством высшего и среднего специального образования, представительством Британского Совета и посольством Великобритании в Узбекистане, делегацией Европейского Союза в нашей стране, были представлены 150 проектов почти от 450 студентов из 22 учебных заведений.
Проекты были посвящены таким актуальным вопросам, как управление отходами посредством раздельного их сбора, озеленение территорий учебных заведений растениями, адаптированными к местному климату.
– Инициативы студентов касаются создания “зеленой” архитектуры и ландшафтного дизайна, очищения атмосферного воздуха, внедрения информационных технологий в учебный процесс, инновационных решений – в сельское хозяйство, организации социальных мероприятий, использования и повышения эффективности альтернативных источников энергии, – говорит начальник отдела Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Хания Асилбекова. – В будущем планируем расширить конкурс и предъявлять более высокие требования к уровню проектов.
По решению членов жюри победителями конкурса названы студенты Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека и Бухарского государственного университета. Победителям конкурса вручены дипломы, лидерам групп предоставлена возможность поехать в нынешнем году в Великобританию для обмена мнениями по вопросам устойчивого развития со студентами британских вузов, а также денежное вознаграждение для внедрения проекта в практику. Авторы лучших проектов награждены подарками и сертификатами.
На мероприятии объявлен международный конкурс фотографий, посвященный вопросам изменения климата и защиты озонового слоя.