Истиқболдаги вазифалар белгилаб олинди
Президентимизнинг жорий йил 12 июль куни Олий Мажлис палаталари, сиёсий партиялар, Ўзбекистон Экологик ҳаракати, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари фаолиятининг таҳлили ҳамда истиқбол вазифаларига бағишланган видеоселектор йиғилишидаги “Парламентимиз ҳақиқий демократия мактабига айланиши, ислоҳотларнинг ташаббускори ва асосий ижрочиси бўлиши керак” мавзусидаги маърузаси жойларда кенг ўрганилмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси Кегейли тумани халқ депутатлари Кенгашининг навбатдаги сессиясида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, сиёсий партиялар вакиллари, Қорақалпоғистон Республикаси вазирликлари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари ва корхона-ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Маърузада турли соҳаларда эришилаётган ютуқ ва марралар билан бирга, ҳокимият вакиллик органлари, сиёсий партиялар ва Экологик ҳаракатнинг ўтган даврдаги фаолияти танқидий таҳлил этилиб, ислоҳотларни янада чуқурлаштириш борасидаги устувор вазифалар белгилаб берилди. Сиёсий партиялар ва депутатлар фаолиятида устувор мақсад ва вазифаларни амалга оширишга қаратилган аниқ таклиф ва ташаббуслар сезилмаётгани, аксинча, фақат сайлов кампанияси даврида фаоллашиш билан чекланаётгани, парламент ва депутатлик назоратини самарали амалга оширмаётгани қаттиқ танқид қилинди. Сиёсий партиялар уюшмаган ёшларга умуман эътибор қаратмаётгани, кадрлар захирасини шакллантириш ва уларнинг малакасини ошириш масаласи эътибордан четда қолаётгани, қонунлар қабул қилишда жамоатчилик, сайловчиларнинг кенг иштироки сезилмаётгани таъкидланди. Депутатларнинг иш услубини ўзгартириш, аҳолининг ҳуқуқий маданиятини ошириш каби муҳим масалалар бўйича аниқ вазифалар белгиланди.
Сессияда депутатлар, сиёсий партиялар вакиллари маърузада белгилаб берилган долзарб вазифаларни амалга оширишда баҳамжиҳат иш олиб бориш зарурлиги қайд этилди. Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш, аҳолига тиббий хизмат кўрсатишни янада яхшилаш, ёшлар билан ишлаш борасида олиб борилаётган ишлар муҳокама этилди. Туман ички ишлар бўлими бошлиғи А.Солиев, туман тиббиёт бирлашмаси бошлиғи У.Шайпуришова, туман ҳокимининг ёшлар сиёсати, ижтимоий ривожланиш ва маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари К.Бекимбетовнинг ҳисоботи тингланди.

Определены задачи на перспективу
На местах широко изучается доклад главы нашего государства “Парламент нашей страны должен стать школой истинной демократии, инициатором и основным исполнителем реформ” на видеоселекторном совещании, состоявшемся 12 июля 2017 года, посвященном анализу деятельности палат парламента, политических партий, Экологического движения Узбекистана, областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов и задачам на перспективу.
В работе очередной сессии Кегейлийского районного Кенгаша народных депутатов Республики Каракалпакстан приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители политических партий, руководители министерств, правоохранительных органов, организаций и предприятий Республики Каракалпакстан.
В докладе вместе с достижениями и целями, достигаемыми в различных сферах, критически проанализирована и деятельность органов представительной власти, политических партий и Экологического движения Узбекистана за истекший период, намечены приоритетные задачи в сфере дальнейшего углубления реформ. Жесткой критике подвергнуты пассивность и безынициативность в деятельности партий и депутатов, отсутствие конкретных предложений. Указано, что они проявляют активность лишь в период избирательной кампании, не осуществляют эффективно парламентский и депутатский контроль. Отмечалось, что политические партии абсолютно не уделяют внимания неорганизованной молодежи, остаются вне поля зрения вопросы формирования кадрового резерва, повышения квалификации работников, не ощущается широкое участие общественности, избирателей в принятии решений. Обозначены четкие задачи по изменению методов работы депутатов, повышению правовой культуры населения.
На сессии подчеркивалась необходимость согласованной работы депутатов, представителей политических партий в реализации актуальных задач, намеченных в докладе. Обсуждена работа, проводимая с целью профилактики правонарушений и борьбы с преступностью, дальнейшего улучшения медицинского обслуживания населения, работа с молодежью. Заслушаны доклады начальника районного отдела внутренних дел А.Солиева, начальника районного медицинского объединения У.Шайпуришовой, заместителя хокима района по молодежной политике, экономическому развитию и духовно-просветительской работе К.Бекимбетова.